Republika Trinidad a Tobago

Ostrov objevil koncem 15. století Kryštof Kolumbus. Během Sedmileté války v polovině 18. století Velká Británie zabrala Tobago, na konci století i Trinidad, který byl o několik let později prohlášen za kolonii. Koncem 19. století se ostrovy spojily a vznikla korunní kolonie, která byla až do šedesátých let 20. století součástí Západoindické federace. Teprve poté byla vyhlášena nezávislost, v roce 1976 republika v rámci Commonwealthu.

KDY A JAK

Trinidad a Tobago se pyšní příjemným počasím po celý rok, ačkoliv měsíce květen, červen a červenec mohou být občas deštivější. Období sucha je od listopadu až do května, ale rozdíly mezi suchou a deštivou sezónou nejsou příliš velké.

Na souostroví se dostanete poměrně jednoduše, přímé linky fungují mezi letištěm u hlavního města ostrovů Port of Spain a velkými evropskými letišti, například v Londýně či Frankfurtu nad Mohanem. Cesta trvá necelých jedenáct hodin. Další možností je let na některé významné letiště v USA, například do Miami, odkud létají na Trinidad a Tobago pravidelné linky.

NEMOCNICE, SLUŽBY

Zdravotnická péče je na přijatelné úrovni. Státní zdravotnická zařízení nedisponují přílišnou vybaveností k řešení vážných úrazů a nemocí. Proto je lepší využít služeb soukromých klinik, je však třeba počítat s tím, že platba za poskytnutou péči bude požadována na místě a hotově. Rychlá záchranná pomoc je velmi omezená kvůli malému počtu vozidel.

Služby jsou na dobré úrovni. Směnáren je na souostroví dostatek, nejvíce je jich na letišti, ve větších městech a turistických centrech. Bez problémů můžete použít platební karty (Master Card, Diners Club, American Express a Visa), které udáte v lepších hotelích, restauracích či v obchodech na většině území. Uplatníte i cestovní šeky.

Zajištění ubytování je bezproblémové především na Trinidadu. V metropoli Port of Spain fungují renomované mezinárodní hotelové řetězce, méně nároční turisté mohou využít služeb levnějších hotelů v okolních oblastech. Na Tobagu je rostoucí počet hotelů mezinárodního standardu i menších soukromých hotelů a penzionů s pestrou paletou služeb a cen. Zároveň stoupá i počet apartmánů a soukromých pokojů, které si na Tobagu můžete najmout v rozpětí od extrémně luxusních až po malé a jednoduché. Ačkoliv je řada z nich situována na západě v hlavních turistických oblastech kolem Crown Poin a Shirvan Road, i v dalších odloučených místech budete mít na výběr.

Restaurace a bary jsou na ostrovech otevřeny dlouho do noci. Nabízejí velký počet místních i kontinentálních jídel a pití. Zastoupena je čínská, indická i americká kuchyně. Především na Tobagu pak mlsné jazýčky najdou pozoruhodné speciality připravené z darů moře, například humra či kraba v těstíčku. Pije se výborný rum a skvělá místní piva, Carib a Stag. Abstinenty a děti potěší velký výběr nealkoholických nápojů. Elektrické napětí je 115 V/230 V, 60 HZ.

DOPRAVA, ČAS

Pro řízení osobního vozu potřebujete mezinárodní řidičský průkaz. Při pobytu delším než tři měsíce je třeba žádat o vydání místního řidičského průkazu na adrese: Licensing Department, Wrightson Road, Port of Spain. Při silniční kontrole musíte kromě těchto oprávnění předložit i pas, v němž je vyznačeno datum vstupu do země. Vozidlo či motocykl je možné pronajmout v Port of Spain a Scarborough (na letišti a v některých hotelech). Jízdní kola, které se tu těší stále větší popularitě, si můžete pronajmout na mnoha místech země, zejména v Lowlands.

Na Trinidadu a Tobagu se jezdí vlevo. Silnice a ulice jsou kromě nemnoha dálnic úzké, málo opravované a často přehuštěné vozy. Při troše trpělivosti se však nakonec dostanete na každé místo ostrova. Zemi protínají dvě nejdůležitější silnice, které tvoří pomyslnou páteř ostrova, když směřují od severu k jihu a od východu k západu. Jízda po nich je vcelku bezpečná, jen je třeba počítat s nepředvídatelnými dopravními zvyklostmi řidičů, takže cestovatelé jsou nuceni jezdit velmi opatrně.

Autobusová doprava je provozována státem. Při absenci železniční dopravy fungují zejména mezi většími městy pravidelné autobusové linky, které jsou levné, ale často přeplněné a nepříliš spolehlivé. V Tobagu existuje pravidelná autobusová linka mezi stanicí Scarborough a Crown Point, Buccoo, Plymouth a Roxborough. Cestování taxíky je možnost, jak se do cíle cesty dostat rychleji. Zároveň je to jediná možnost dopravy do míst, kam autobusy nejezdí. Největší počet vozů taxislužby najdete v Port of Spain. Oficiální vozy taxi jsou označeny H. Můžete si také pronajmout soukromé taxi, což bývá podstatně dražší, ale odveze vás kamkoli si budete přát. Přestože sazby za mnohé trasy jsou dány předem, je lepší se s řidičem domluvit před nasednutím. Dopravu ve větších městech zajišťují kromě státních autobusů opět taxíky.

V zemi funguje pravidelné trajektové spojení mezi Port of Spain na Trinidadu a Scarborough na Tobagu, přičemž cesta trvá zhruba šest hodin. Pokud jedete lodí, která vyplouvá v poledne, může být cesta příjemným výletem, protože vám dává možnost prohlédnout si oba ostrovy. Cestování v noci není pohodlné ani příjemné. Cena za přepravu činí 70 TTD za jednu cestu. Letecké spojení funguje každé dvě hodiny mezi letištěm Piarco v Port of Spain na Trinidadu a letištěm Crown Point na Tobagu. Během turistické sezóny a karnevalového období je mnohdy velmi těžké zajistit letenky, protože všechny lety bývají dlouho dopředu obsazeny. Čas je na ostrovech minus šest hodin, v zimě minus pět hodin.

NEBEZPEČÍ

V karibské oblasti jsou rozhodně bezpečnější ostrovy. Na Trinidadu a Tobagu turistům hrozí především drobné krádeže, mohou se ale stát obětí i vážnějšího trestného činu. Poměrně časté je vykrádání hotelových pokojů, proto doporučujeme uložit cennosti, peníze a osobní doklady do hotelového trezoru. Cestovatelé by se také měli vyvarovat izolovaných oblastí a veřejných pláží po setmění, nosit velkou hotovost a drahé šperky. Je třeba respektovat místní zvyklosti.

OSOBNÍ ZKUŠENOSTI

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Port of Spain

Hlavní město ostrovů leží na planině mezi zálivem Paria a úpatím Severního pohoří. Port of Spain má příjemnou atmosféru a mezi mnoha novými budovami tu můžete najít i starší, velmi dobře zachované stavby. Nejvíce zajímavých domů se nachází v blízkostí přístavu. Na jižní straně Woodfordova náměstí, které má jméno po exguvernérovi Siru Ralphu Woodfordovi, stojí Anglikánská katedrála Holy Trinity vysvěcená v roce 1823. Pyšní se propracovanou střechou zdobenou řezbami.

Červený dům dokončený v roce 1903 se skládá z Domu zastupitelů, Senátu i dalších vládních oddělení. Na opačné straně náměstí stojí moderní budova soudu z roku 1985, ústřední knihovna a městská hala z roku 1961 s nádhernými sochami v popředí. Římsko-katolickou katedrálu Neposkvrněného početí z roku 1832 naleznete dva bloky na jih od Woodfordova náměstí na náměstí Nezávislosti. Centrální část tvoří pěší zónu známou jako promenáda Lara. Za katedrálou je Kolumbovo náměstí s malou sochou evropského objevitele. Jižně se nachází finanční centrum, které tvoří dvě vysoké věže a Eric Williams Plaza – sídlo Centrální banky a Ministerstva financí. Stejným směrem je i půvabné neoklasicistní nádraží.

Na severu města se rozkládá královský park Savana, obrovská otevřená plocha, která je jako stvořená pro různé hry a jogging. Desítky let sloužil park jako hlavní závodiště. V jeho středu je Peschierský hřbitov, stále vlastněný a užívaný rodinou bývalých majitelů Savany. Nad parkem jsou skalnaté zahrady s malými rybníčky. Naproti jsou zahrady botanické, založené v roce 1818 Sirem Ralphem Woodfordem. K vidění je množství tropických a subtropických rostlin z Jižní Ameriky i jiných kontinentů.

V blízkosti zahrad je malá zoologická zahrada Císařské údolí, která se specializuje na divoce žijící zvířata. Opodál stojí prezidentská rezidence – koloniální stavba ve tvaru písmene L. Byla postavena na počest guvernéra Jamese Roberta Longdena (1870 až 1874). Podél západní strany královského parku Savana stojí několik dalších panství ze začátku 20. století, známých jako Velkolepá Sedmička. Okolí je navíc místem významných staveb – Královské univerzity, Haiesského dvora, Římsko-katolického biskupství i Bílého sálu, sídla ministerského předsedy. Stavby byly vystavěny roku 1604, jedině Haiesský dvůr je o šest let mladší.

Na rohu ulic Frederickova a Keate je malé národní muzeum, původně sloužící jako královský institut. Je rozděleno do četných oddělení včetně historického, které obsahuje i fotografie králů a královen a karnevalové kostýmy.

Scarborough

Nejdůležitější město Tobaga, v němž se nachází pevnost Krále Jiřího. Mohutná budova odráží bohatou historii Karibiku. Stavba byla započata v roce 1777 a během dalších let byla pevnost několikrát přejmenována na Castriest a Liberte. Když Francouzi ostrov v roce 1802 postoupili Velké Británii, byla pevnost nazvána současným jménem.

Uvnitř hradeb se dnes nachází sochy i Muzeum Tobaga s vynikající ukázkou rané historie. Vzhledem k tomu, že je otevřeno denně a vstupné je směšné, neměli byste pevnost v žádném případě minout. Kromě muzea tu můžete vidět i velké množství jiných historických staveb. Z dobře udržovaných zahrad se nabízí krásný výhled na Scarborough i na některé významné městské budovy. Mezi ty patří Společenský dům, Magazine ukrytý pod větvemi bavlníkového stromu i Zvonivá nádrž se zvláštní ozvěnou.

V Scarborough je však spíše patrný moderní rozvoj. Především místní přístav prošel mnoha přestavbami a dnes tu kotví desítky parníků. Turisté najdou vyžití na plážích a tržištích, kde mají možnost nákupu nejrůznějšího exotického ovoce a zeleniny, oblečení, masa a čerstvého kokosového mléka.

Rozloha: 5 131 km2

Počet obyvatel: 1,4 milionu

Hlavní město: Port of Spain (300 tisíc obyvatel)

Úřední řeč: angličtina

Náboženství: křesťanství

Měna: Trinidadský a Tobagský dolar (TTD) = 100 centů