Šalomounovy ostrovy

Ostrovy byly objeveny španělskými mořeplavci ve druhé polovině 16. století, poté Francouzi o dvě století později. Na konci 19. století byly rozděleny mezi Británii a Německo, později se staly britským protektorátem. Ve 2. světové válce bojovaly s Japonskem. V sedmdesátých letech získaly samosprávu, roku 1978 byla vyhlášena samostatnost v rámci Commonwealthu.

KDY A JAK

Šalomounovy ostrovy jsou obrovským lákadlem nejen kvůli krásným plážím, ale i ďábelské minulosti. Během druhé světové války tu totiž probíhaly líté boje mezi japonskou a americkou armádou, pozůstatky těchto srážek jsou stále patrné. Nejlepší doba pro návštěvu souostroví je druhá polovina roku.

Nejjednodušší cesta na Šalomounovy ostrovy je letecká, vede přes Austrálii či Nový Zéland. Například z Brisbane do hlavního města souostroví Honiara létají stroje třikrát týdně. Ostrovy mají pravidelné letecké spojení i s jinými destinacemi v Oceánii. Let z Londýna přes Brisbane trvá necelých třicet hodin. Na Šalomounovy ostrovy je možné připlout i po moři, mezinárodní přístavy jsou ve městech Honiara a Yandina.

NEMOCNICE, SLUŽBY

Nemocnice a lékárny jsou na Šalomounových ostrovech pouze v hlavních městech a misiích. Nejbližší spolehlivá zdravotnická zařízení jsou v Austrálii a na Novém Zélandu. Lékaři na Šalomounových ostrovech přesto vyžadují platbu v hotovosti a v nemalé výši, proto je dobré kvalitní cestovní pojištění. Úrazy způsobené při potápění se řeší převozem do Austrálie či na Nový Zéland. Výskyt malárie je obrovský.

Šalomounovy ostrovy jsou poměrně levné, je však třeba počítat s tím, že potraviny jsou často dovážené a tudíž poměrně drahé. Pokud se budete stravovat velmi jednoduše, spát v levných hotelech a chodit pěšky, vystačíte s 20 USD denně. Platební karty a cestovní šeky užijete jen v největších hotelech a restauracích v hlavním městě. Proto je lepší nosit hotovost, nejlépe ve drobných bankovkách.

Největší počet hotelů je v Honiaře, celkem šest. Vzhledem k tomuto nízkému počtu je vhodná rezervace. Ubytování v levných penzionech nebo plážových apartmánech je možné v Marau Sound na Guadalcanalu, na souostroví Reef a ostrově Malaita. V okolí plážových apartmánů bývá sportovní zázemí pro různé aktivity. Kempy jsou na Šalomounových ostrovech vzácné, většinou je najdete v odlehlých oblastech země. Naštěstí si můžete dojednat místo pro váš stan u mnoha soukromníků, a to za nízký poplatek.

Restaurace a bary najdete v Honiaře, kde fungují i dvě skvělé čínské restaurace. Mimo hotely je minimum restaurací. Hotelové podniky nabízejí asijskou i evropskou kuchyni, jídla bývají skvělá. Mezi místní speciality patří pudink tapioca. Pijí se čerstvé džusy, alkohol včetně vína a piva můžete koupit na každém rohu. Elektrické napětí je 230/240V, 50 Hz.

DOPRAVA, ČAS

K řízení osobního vozidla na Šalomounových ostrovech vám postačí náš řidičský průkaz, ale mezinárodní řidičský průkaz si pro jistotu přibalte také. Vůz může být půjčen prostřednictvím hotelů v hlavním městě. Jezdí se vlevo.

Stav silnic je všeobecně špatný, jen jedna třetina komunikací je využívána pro provoz, ostatní velmi špatné prašné silnice slouží jen k obsluze plantáží. Silnice s pevným povrchem jsou jen okolo Honiary na Guadalcanalu, jsou špatně značené a oplývají neuvěřitelným množstvím děr a výmolů. V noci nejsou silnice osvětlené. Při řízení je nutná maximální obezřetnost.

Autobusová doprava na Šalomounových ostrovech neexistuje, můžete využít taxíky. Najdete je ve městech Honiara a Auki. Jízdné by mělo být dojednané před nasednutím. Velké a malé motorové lodi dozorované vládou zajišťují pravidelnou přepravu mezi jednotlivými ostrovy. Letecká doprava je drahá, ale letouny létají ke většině velkých měst na všech ostrovech. Také je možné zajistit si vyhlídkový let. Čas je na Šalomounových ostrovech plus deset hodin.

NEBEZPEČÍ

Kriminalita na Šalomounových ostrovech není veliká a většinou nejsou trestné činy namířeny proti turistům. V hlavním městě souostroví však mají vrůstající tendenci. Proto je třeba dávat pozor na osobní věci a nenechávat nic bez dozoru. Není rozumné ukazovat hotovost.

Podstatně vyšším rizikem než kriminalita je etnické napětí na Guadalcanalu, které v poslední době vzrůstá i v samotné Honiaře. Cestovatelům se proto doporučuje neopouštět hlavní město a i v něm dodržovat zvýšenou ostražitost. Etnicky a nábožensky motivované násilné činy sice nebývají orientované proti cizincům, ale v roce 1999 byly turisté do etnických půtek zapojeni. Turisté se mohou mimo Honiaru setkat se zátarasy střeženými ozbrojenými polovojenskými skupinami. V březnu 2000 bylo z takového místa ostřelován civilní vůz se zahraničními hosty. Vláda Šalomounových ostrovů proto omezuje výlety turistů vozem mimo hlavní město. Podle místních zdrojů by ostatní ostrovy mimo Guadalcanal měly být bezpečné.

OSOBNÍ ZKUŠENOSTI

Mezi typické suvenýry patří výrobky s perlami, krásně vyřezávané masky a sochy ryb, želv a krokodýlů, výrobky z ebenového dřeva. Na každém rohu najdete prodejce, kteří vám budou nabízet ozdoby z mořských mušlí.

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Auki

Půvabné městečko na souostroví Malaita se objevuje snad na každé fotografii Šalomounových ostrovů. Auki je proslulé dobrými nákupy a skvělým jídlem, které vám připraví v každé místní restauraci. Velké popularitě se těší výlety do laguny, která je zaplněná mělkými ostrůvky. Na Auki můžete být i svědky cvičení žraločího volání. Tito vládci oceánů se ostatně nacházejí na mnoha místech celého souostroví, zřejmě nejvíce jich však žije u nedalekých ostrovů Laulasi a Busu. Napodobování žraločího volání je starým uměním, díky kterému se dají menší kusy lovit na mělčině holýma rukama. Skály pod mořskou hladinou způsobují, že žraloci vyplavou až třicet centimetrů pod hladinu. I malý chlapec je v té chvíli může chytit za ploutev.

Gizo

Nejdůležitější město stejnojmenného ostrova je zároveň druhým největším městem na celých Šalomounových ostrovech. Na rozdíl od Honiary však není častým cílem cestovatelů, protože jim nenabízí tolik zajímavostí.

Na ostrově Gizo je proto největším lákadlem malá vesnička Nusambaruku, která je skvělým příkladem tradiční domorodé vesnice. Nusumbaruku tvoří jen několik domků na kůlech, které vystupují z vln oceánu. Romantické duše volí při cestě do vesničky plavbu na kánoi. Dalším zajímavým místem na pobřeží je rybářská vesnice Malaita.

Honaira

Hlavní město souostroví a zároveň nejdůležitější město ostrova Guadalcanal. Na první pohled vypadá Honiara jako nudné a prašné město, avšak ve skutečnosti jde o zajímavý kout planety. Atraktivní aktivitou v okolí Honiary je potápění, oblíbené jsou také plavby kolem pobřeží či návštěvy míst, na nichž během druhé světové války zuřily líté boje. Přidejte k tomu nákupy suvenýrů v milých obchůdcích a příjemné posezení v malebných kavárenských podnicích a rázem vám Honiara přijde nadmíru zábavná.

Hlavním dopravním uzlem a nejrušnějším místem města je přístavní Point Cruz, kde se stále naloďují a vyloďují stovky cestujících. Mezi další zajímavá místa patří budova Parlamentu, Národní muzeum a kulturní centrum s cennými expozicemi, které popisují historii souostroví, život místních obyvatel i dějiny Honiary. Za trochou odpočinku a přírodní krásy pak můžete zavítat do botanické zahrady, až překvapivě plné a bohaté. Nezapomenutelným dojmem také působí pulsující čínská čtvrť.

Krásné zajímavosti jsou i v okolí metropole. Jen několik minut autem například duní nádherné vodopády Mataniko, za kterými se nachází jeskyně plná stalagmitů. Během války se podzemní prostory staly úkrytem japonských vojáků, kteří nechtěli do zajetí.

Z Honiary se dostanete lodí do nádherné laguny Marovo, jejíž starobylé stavby patří právem do seznamu UNESCO. V jejím okolí je možnost příjemného potápění, suchozemci se mohou vypravit k vysoké sopce Kolombangara, do svatyně Megapode postavené z lebek či na starou krokodýlí farmu. Vesnička Mbangopingo je proslulá tím, že v ní turisté mohou vidět tradiční tance domorodých válečníků.

Anarvonské ostrovy severně od laguny Marovo patří mezi nejlákavější vodní regiony. Žádný z ostrovů není trvale obydlen, i když jsou místní vody plné ryb. Některé z kousků země jsou pod bedlivým dohledem vědců, protože tu hnízdí jeden z ohrožených druhů želv. V roce 1995 tu byla zřízena mořská rezervace, v níž je možné sledovat želvy při kladení vajec.

Rozloha: 289 120 km2

Počet obyvatel: 379 tisíc

Hlavní město: Honiara (36 tisíc obyvatel)

Úřední řeč: angličtina

Náboženství: křesťanské

Měna: Dolar Šalomounových ostrovů (SID) = 100 centů