Salvador – Salvadorská republika

Území objevili jako první Španělé v polovině 16. století, kdy založili město San Salvador. Země oficiálně náležela ke kapitanátu Guatemala. Počátkem 19. století byl stát součástí Spojených středoamerických provincií, po rozpadu federace čelil válce s Guatemalou a zemi zasáhla hluboká krize, která trvala až do konce 19. století Poté se Salvador načas spojil s Hondurasem a Nikaraguou.

Ve 30. a 40. letech 20. století byla země pod tvrdou diktaturou, která byla svržena až povstáním. Koncem 70. let propukla občanská válka a navzdory snahám o příměří v zemi panuje stále napjatá situace.

KDY A JAK

Salvador je velmi nebezpečnou zemí, kterou je ožehavé navštívit v kterémkoliv ročním období. Vzhledem ke zdejším klimatickým podmínkám se však dá říci, že nejvhodnější dobou návštěvy jsou suché měsíce od listopadu do dubna, kdy jsou silnice v lepším stavu a koná se tu řada festivalů. Díky nim jsou však také mnohé obchody zavřené a ceny v hotelech rostou do závratných výšin. Příjemnější ceny jsou v deštivé sezóně od května do října, kdy jsou však zejména noci velmi studené.

Spojení do Salvadoru z ČR je poněkud komplikovanější. Jednou z variant je cesta přes některé z velkých evropských letišť například v Londýně přímo na mezinárodní letiště Comalapa, které je od San Salvadoru vzdálené necelých padesát kilometrů, nebo přes velká města v USA (Los Angeles, Miami, New York a další). Po silnici se do Salvadoru dostanete z Hondurasu a Guatemaly.

NEMOCNICE, SLUŽBY

Kvalita zdravotnické péče je velmi mizivá. Zdravotnická zařízení pro rychlou pomoc existují pouze v San Salvadoru, poskytují však naprosto nepřijatelné služby. Záchranná služba nedisponuje kvalitním personálem ani základním vybavením, například kyslíkem. Lékaři v hlavních nemocnicích jsou všeobecně dobře kvalifikovaní, protože často prošli praxí v nemocnicích v USA, zato zdravotní sestřičky a ostatní personál mnohdy nemají ani základní předpoklady pro svou práci. Přesto je třeba každé ošetření platit v hotovosti a velmi draho, takže hospitalizace může přijít až na několik set tisíc korun. Většina nemocnic naštěstí akceptuje kreditní karty, ale u soukromých lékařů se platbě v hotovosti nevyhnete.

Byť je Salvador velmi nebezpečnou zemí a poskytuje velmi špatné služby cestovatelům, za ubytování a stravu tu zaplatíte paradoxně více než v sousedních zemích. Pokud nejste příliš nároční, postačí vám kolem deseti dolarů na den, pokud chcete větší komfort a stravování v restauracích, počítejte s dvojnásobkem. Luxusní pobyt vyjde zhruba na 40 dolarů denně. Nejvíce hotelů a lepších restaurací je pochopitelně ve větších městech, v okrajových částech země může být zajištění přijatelného ubytování a stravování velký problém.

Jedinou směnitelnou měnou, kterou tu určitě udáte, jsou americké dolary. Jen málo bank mění cestovní šeky, poplatky se mění od pobočky k pobočce a mnohdy dosahují nepochopitelných výšin. Elektrické napětí je 110 V, 60 HZ.

DOPRAVA, ČAS

Pro řízení osobního vozu na Salvadoru potřebujete mezinárodní řidičský průkaz, obrovskou trpělivost a silné nervy. Stav silniční sítě ve městech i na venkově je totiž mizerný. Silnice nemají pevný povrch ani zpevněné krajnice. Řidiči osobních automobilů, taxíků, mikrobusů a autobusů všeobecně nerespektují dopravní předpisy ani rychlostní limity. Na silnicích se také běžně pasou domácí zvířata. Většina komunikací se navíc neustále opravuje, což tvoří těžko zvladatelné a nečekané dopravní situace. Pokud se přesto rozhodnete pro jízdu autem, můžete využít služeb některé z autopůjčoven, které jsou na letištích i v hlavním městě Salvadoru. Řídí se vpravo, běžné jsou krádeže a vykrádání aut.

Systém autobusové dopravy je překvapivě výborný, autobusy však mohou být přeplněné, zato jsou levné a jezdí často. Většina měst má stanoviště taxíků nedaleko od sebe. Je možné využít i služeb soukromých aerolinek, byť je zbytečné utrácet takové částky za tak nekvalitní služby. Čas je minus sedm hodin.

NEBEZPEČÍ

Krvavá občanská válka skončila v této zemi v roce 1992, kdy byla pod dohledem světových mocností podepsána mírová dohoda mezi vládou Salvadoru a ozbrojenými vzbouřenci. Dříve dějiště vražedných konfliktů a přestřelek jsou dnes pro cestovatele uvolněná, přesto je pobyt v zemi velmi nebezpečný. Kriminalita je na hrozivé úrovni. Pozůstatkem občanské války je totiž neuvěřitelné množství zbraní rozesetých mezi obyvateli, takže loupeže se zbraní v ruce jsou tu bohužel na denním pořádku. Pokud oběť nespolupracuje a okamžitě neodevzdá vše cenné, většinou je bez milosti zastřelena. Turisté jsou častými terči násilí. Organizované zločinecké bandy si cíl loupeže často vytipují už na letišti, sledují ho a na příhodném místě přepadnou a zavraždí. Policie je v Salvadoru zkorumpovaná a nečinná, hlídky často ignorují volání o pomoc. Proto rozhodně nedoporučujeme cestování do této země. Pokud z jakýchkoli důvodů naše varování nebudete respektovat, pamatujte na to, že velká zavazadla, cennosti na krku, lepší oblečení než rozedraná a špinavá trika a kalhoty, lepší automobily s cizími státními poznávacími značkami, stopování nebo stanování ve volné přírodě, to vše ještě zvyšuje už tak dost vysokou pravděpodobnost toho, že vám půjde o život. Neopouštějte hotel ani ve dne, natož v noci, zamykejte se v pokoji i v autě, nevyhledávejte kontakt očima, nereagujte na řeči ani na oslovení od domorodců. Po splnění všech úkolů zemi okamžitě opusťte!

OSOBNÍ ZKUŠENOSTI

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Chalchuapa

Nejdůležitější a nejlépe dochované mayské ruiny Tazumal najdete na území právě tohoto města. V jazyku domorodých obyvatel znamená Tazumal cosi jako Pyramida, v níž byly pohřbeny oběti. Vykopané části těchto pozůstatků jsou zrnkem z osídlení, které se v minulosti rozkládalo na 10 kilometrech čtverečních. Většina historických staveb je přitom stále ukryta pod dnešní Chalchuapou. Archeologové usuzují, že místo bylo osídleno už pět tisíc let před naším letopočtem. Struktura komplexu podle nich vznikala během jednoho tisíciletí. Objevené artefakty dokazují existenci blízkých kontaktů i obchodních vztahů mezi starým městem a vzdálenými místy, například Panamou a Mexikem.

La Libertad

Místo oblíbené milovníky surfingu, kteří tvrdí, že právě tady najdete nejlepší vlny Tichého oceánu. Pokud nesurfujete, nevadí. V tomto malém městečku se najde mnoho dalších věcí, které stojí za to vidět i zažít. Vše je tu zaměřeno na dokonalé vyžití turistů. Navštívit můžete milé kavárničky, bary, hospůdky nebo některou z diskoték.

Pláže kolem města jsou především o víkendech mraveništěm tisíců lidí, které si tady užívají horkého písku i čistého oceánu. Nejnavštěvovanější pláže lemující La Costa del Bálsamo a táhnou se v délce téměř 75 kilometrů od La Libertad až k Acajutla.

La Palma

Vesnice známá díky tradičním ručním dřevěným výrobkům, bohaté fauně, burácejícím řekám a krásným horským scenériím. Je domovem Museo de la Revolucíon Salvadore, které mapuje příčiny, vývoj a následky občanské války včetně fotografií, plakátů i dokumentů o osudech jejíž účastníků. Najdete tu také ukázky moderních zbraní společně s podomácky vyrobenými bombami.

San Salvador

Hlavní město Salvadoru a největší město země leží v údolí jen malý kousek od velké sopky San Salvador. Město je známé znečištěným ovzduším, což je důsledek neobvykle husté dopravy. Příliv obyvatel vesnic do města a stále se zhoršující ekonomická situace během občanské války se výrazně odrazila v obraze města, především v chudobě jeho obyvatel. Nezaměstnanost je okolo padesáti procent. San Salvador je proto špinavým městem plným nuzných chatrčí a ulic, v nichž obyvatelé prodávající cokoli od potlučeného ovoce až po střelné zbraně.

Město bylo založeno v roce 1546, metropolí se však stalo až v roce 1839. Přes velmi dlouhou a bohatou historii tu nenajdete mnoho historických budov, protože padly za oběť četným neštěstím, které město i zemi postihly. Takovou katastrofou byla zemětřesení v roce 1854 a 1873, erupce sopky San Salvador v roce 1917 a povodně v roce 1934. Poslední velké zemětřesení v roce 1986 zničilo velkou část města a rozsáhlé rekonstrukční práce postupují jen pozvolna, také kvůli nedostatku finančních prostředků.

Srdcem města je kopulovitá stavba katedrály Metropolitana, v níž je pochován arcibiskup Oscar Romero. Katedrála leží jen kousek od hlavního náměstí Plaza Barrios. Nedaleké divadlo Teatro Nacional, které je známé interiéry zdobenými červeným sametem, pochází z roku 1917. Zajímavé je městské muzeum, v němž najdete pozoruhodné exponáty týkající se zdejších archeologických výzkumů. Velmi atraktivním místem je i Jardín Botánico La Laguna postavená na místě bývalé bažině na dně vulkanického kráteru. Nejluxusnější čtvrtí města s přepychovými domy a bohatým nočním životem je Zona Rosa. San Salvador má dvě velká tržiště: Mercado Ex-Cuartel, kde koupíte zejména ruční práce, textil a keramiku, a Mercado Central, kam míří obyvatelé pro věci denní potřeby, například pro potraviny.

Rozloha: 21 040 km2

Počet obyvatel: 5,4 milionu

Hlavní město: San Salvador (450 tisíc obyvatel)

Úřední řeč: španělština

Náboženství: křesťanství

Měna: Colón (SSC) = 100 centavů