Singapur – Singapurská republika

Počátkem 19. století patřila část území Velké Británii. Společně s Malakkou a Penangem byly vytvořeny tzv. Úžinové osady, které poručníci nejdříve řídili z Indie. Poté byly až do padesátých let 20. století skutečnou britskou korunní kolonií. Ve 2. světové válce ostrov okupovali japonští vojáci. V šedesátých letech byla vyhlášena nezávislá monarchie, která byla členem Malajsijské federace. Později se Singapur odtrhl a vznikla samostatná republika v rámci Commonwealthu.

KDY A JAK

Podnebí je tropické, horké a vlhké. Nejvíce srážek padá od listopadu do ledna, naopak nejsušší období je mezi červnem a červencem, kdy je nejlepší doba návštěvy. Nejásejte však předčasně, protože rozdíly mezi deštivou a suchou jsou nepatrné, takže zmoknout můžete vždy. Prší hlavně v odpoledních hodinách, deště jsou náhlé a kruté. Denní teploty se pohybují mezi 23 a 29 °C.

Do Singapuru se cestuje poměrně jednoduše, protože mezinárodní letiště je důležitou dopravní tepnou. Nevyhnete se však přestupování na některém významném evropském letišti, například ve Frankfurtu nad Mohanem či v Londýně, odkud trvá let do Singapuru necelých třináct hodin. Železniční i silniční spojení má Singapur s Malajsií. Trajekty sem jezdí ze všech koutů světa.

NEMOCNICE, SLUŽBY

Hygiena a zdravotní podmínky jsou v Singapuru na velmi dobré úrovni, jakékoliv ošetření však je velmi drahé Pro cestu do Singapuru doporučujeme uzavřít pojištění. Osoby, které v posledních šesti dnech pobývaly v oblasti se žlutou zimnicí, musejí předložit potvrzení o očkování. To se netýká dětí do jednoho roku a osob, které neopouštějí tranzitní prostor.

Služby jsou na vysoké úrovni. Ubytovacích kapacit je v Singapuru dostatek, většinou jsou však příliš kvalitní a drahé. Levnější hotely zase často nesplňují očekávání. Obchody jsou plné zboží, restaurace volte spíše fast food a mezinárodní. V lidových restauracích může být jídlo zdrojem nákazy. Singapurská kuchyně je přitom vyhlášená, zahrnuje kombinace všech možných jídel. Na stole se vždy objevuje čerstvé ovoce a také dary moře. Oblíbeným nápojem jsou čerstvé džusy, alkohol je v obchodech i restauracích k dostání bez problémů. Voda je pitná a nezávadná, avšak velmi chlorovaná. Doporučujeme kupovat pitnou vodu v plastikových lahvích s neporušeným uzávěrem. Telekomunikační služby spravuje státní Telecommunication Authority of Singapore. Mezinárodní telekomunikační styk má nepřetržitý provoz a je zajišťován satelitními družicemi. Je možno bez problémů telefonovat z veřejných automatů či hotelů. Známky jsou k zakoupení na poštovních úřadech i v hotelech a stojí do všech zemí třicet centů. Poštovní schránky koupíte téměř všude. Elektrické napětí je 220/240 V, 50 HZ.

DOPRAVA, ČAS

V Singapuru je značně rozvinutá automobilová doprava. Silnice jsou na výborné úrovni, panuje tu ale velmi hustý provoz. K půjčení automobilu potřebujete náš i mezinárodní řidičský průkaz. Půjčoven je dostatek a poskytují kvalitní služby i vozový park, ale jsou poměrně drahé. Železniční síť je minimální, zato kvalitní, přesná a pohodlná. Vzhledem k turistickému ruchu je značně rozsáhlá námořní a letecká doprava, která je ale samozřejmě nejdražší. Cestovat můžete rozvinutým a přehledným systémem metra a autobusů, v nichž se platí řidiči. Na ostatní spoje si můžete koupit jízdenku v automatu, platí se podle vzdálenosti. Taxíky jsou poměrně levné. Čas je plus sedm hodin.

NEBEZPEČÍ

Úřady nemusejí povolit vstup osobám, jejichž vzhled neodpovídá všeobecně platným pravidlům (týká se zejména dlouhých vlasů). V Singapuru platí velmi striktní předpisy pro chování turistů, za jejichž porušení se udělují vysoké finanční pokuty. Kriminalita a bezpečnostní situace je na přijatelné úrovni. Pašování drog je tu považováno za jeden z nejvážnějších zločinů a je stíháno trestem smrti.

OSOBNÍ ZKUŠENOSTI

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Singapur

Asijský tygr, tak se říká městskému státu Singapur, který leží na ostrovech u nejjižnějšího výběžku Malajského poloostrova. Je to druhý největší přístav na světě, což je předpokladem pro jeho vysokou ekonomickou úroveň a životní podmínky obyvatel, které jsou po Japonsku nejlepší v celé Asii. Pyšní se rozvinutým obchodem a bankovnictvím, ve velkém se tu pěstují orchideje. V Singapuru není příliš historických památek, proto jsou největšími zajímavostmi nákupní centra a obchodní možnosti, kterých tu je skutečně nepřeberně. Největší a nejlepší obchody se soustředí kolem Orchard Road a v Raffles City.

Cestovatelé často míří také na ostrov Sentoza, kde se nalézá světoznámý zábavní park s obřím mořským akváriem, na zdejší podmínky kupodivu nepříliš drahým. Vidět tady můžete stovky druhů vzácných obyvatel moře.

Historické památky jsou většinou rozložené kolem míst, na které došláply první britské kroky. Za návštěvu rozhodně stojí například parlament, radnice či katedrála sv. Ondřeje. Významné jsou církevní stavby, třeba mešita Al-Abrar, hinduistický chrám Sri-Marimman či honosné chrámy, které leží ve zvláštní a mystické čínské čtvrti. Nákupy trochu jiného druhu než v luxusních, značkových a drahých obchodech můžete zažít na rušném tržišti na Telok Ayer. Prodavači ryb, masa, ovoce a zeleniny, drobných předmětů nebo výrobků z mosazi, to je běžný obrázek ranních trhů.

Rozloha: 621 km2

Počet obyvatel: 2,8 milionu

Hlavní město: Singapore (2,8 milionu obyvatel)

Úřední řeč: malajština, čínština

Náboženství: buddhistické

Měna: Singapurský dolar (SGD) = 100 centů