Srí Lanka – Srílanská demokratická socialistická republika

Od 2. století se datuje rozkvět Sinhálské říše, od 5. století vládne v části ostrova království. Na začátku 16. století se ostrov pokoušejí ovládnout Portugalci, na konci století se to ale daří Nizozemcům. Koncem 18. století zemi získává Velká Británie a prohlašuje ji korunní kolonií. Ve čtyřicátých letech 20. století se země stává nezávislou, v roce 1972 je vyhlášena nezávislá republika v rámci Commonwealthu.

KDY A JAK

Srí Lanka je jedno z nejexotičtějších míst světa. Krystalicky čisté moře omývá pláže z bílého písku, kokosové palmy kryjí starobylé památky. Vnitrozemí ukrývá fascinující přírodu plnou krásných květin, říček, zvířat. Srí Lanka je vyhlášená tropickým podnebím s velmi horkými a slunečnými dny, večery jsou ale chladnější. Teploty jsou po celý rok těsně pod 30 °C. Ideální doba pro cestu je mezi měsíci únor a duben, či mezi měsíci červenec a listopad. Ve zbývajících měsících často zuří monzunové deště.

Na Srí Lanku je nejlepší přiletět, protože lodní linky z Indie byly kvůli občanské válce na severu Srí Lanky zrušeny. Letecká cesta však není z nejjednodušších, protože je třeba přesedat na některém významném evropském letišti, například v Londýně, odkud trvá cesta do Kolomba necelých 14 hodin.

NEMOCNICE, SLUŽBY

Zdravotnická péče je na přijatelné úrovni. Je vhodné brát během pobytu na Srí Lance antimalarika. Doporučuje se očkování proti tyfu, tetanu, dětské obrně, meningitidě a japonské encefalitidě, hepatitidě typu A, vzteklině, neštovicím, choleře a žluté zimnici.

Je třeba počítat s případnými žaludečními problémy po příjezdu na Srí Lanku a přechodu na místní stravu. Plná aklimatizace vyžaduje cca dva týdny. Během nich se někdy dostavují pocity apatie nebo únavy a bolesti hlavy. Je třeba často pít tekutiny, aby nebyl organismus dehydratován. Také se doporučují pravidelné doušky tvrdého alkoholu.

Doporučuje se používat repelent před hmyzem nebo elektrické odpuzovače. Případné štípance dobře mizí po potření místními mastmi (např. Cetrimide, Crotamiton, Malathion apod.). Před sluncem je třeba chránit zdraví pokrývkou hlavy a pobytem ve stínu. Je nutno používat opalovací krémy s vyšším ochranným faktorem.

Rozhodně se nedoporučuje pití vody na ulicích, protože hrozí vážné problémy. Je bezpečnější kupovat balenou vodu s neporušeným uzávěrem. Potíže může působit i pojídání čerstvého ovoce a zeleniny přímo na tržištích, je třeba je nejdříve umýt koupenou vodou.

Služby jsou na přijatelné úrovni, ceny na srovnatelné úrovni jako v ČR. Ubytování je pro cestovatele o polovinu dražší než pro tuzemce. Nejlevnější ubytování lze pořídit asi za 300 rupií, a to ve hlučných a vzdálenějších lokalitách s nízkou úrovni hygienických zařízení a čistoty, kde se často vyskytují komáři, švábi a jiný hmyz. Atraktivní ubytovací zařízení bývají v sezóně plná a jsou samozřejmě podstatně dražší.

Co se týče stravování, v restauracích volte raději jistější jídla a vybírejte si od pohledu čistší a kvalitnější podniky. Podává se hlavně rýže a dary moře, vegetariánství není rozšířeno tak jako v Indii. Evropskou stravu najdete zejména v lepších hotelech. Ovoce seženete za levný peníz na tržištích, požívejte ho však po pečlivé dezinfekci. K pití volte buď zahraniční limonády nebo balenou pitnou vodu. Pokud už musíte pít vodu z kohoutku, je vždy lepší pít ochlazenou vodu z horkého kohoutku než ze studeného kohoutku. Nedoporučuje se led v nápojích, protože může být z nekvalitní vody. Alkohol je běžně k dostání, zahraniční nápoje jsou drahé. Pošty jsou otevřeny ve všední dny, v Kolombu pak nonstop. Elektrické napětí je 230 až 240 V, najdete tu jen nestandardní zásuvky.

DOPRAVA, ČAS

Co se týče automobilové dopravy, potřebujete český i mezinárodní řidičský průkaz. Půjčování aut je sice možné, ale poměrně rizikové, protože doprava je velmi hektická, dopravní přepisy se příliš nedodržují. Ulice jsou navíc přeplněné vozidly, zvířaty, cyklisty, turisty a místními obyvateli, kteří si klidně povídají uprostřed ulice. V půjčovnách si můžete vypůjčit vůz bez klimatizace i klimatizovaný mikrobus, minimální věk pro vypůjčení vozu je 18 let. Doporučujeme ale spíše vůz s řidičem, což je nepříliš drahá varianta a rozhodně bezpečnější způsob cestování po Srí Lance. Údaje o nejvyšší povolené rychlosti se liší – v některých publikacích je jen 32 km/h, v jiných 56 km/h ve městech a 75 km/h na ostatních silnicích. Jezdí se vlevo.

Autobusová doprava spojuje všechna obydlená místa, autobusy jsou v rozumné kvalitě. Taxi stojí v každém městě. Využít můžete služeb rikši za velmi směšnou cenu. Železniční doprava spojuje hlavní město Kolombo se všemi turisticky zajímavými místy, ale musíte počítat s tím, že vagóny první třídy, klimatizované a jídelní vozy tady prakticky nenajdete. Vnitrostátní lety fungují denně mezi letištěm Ratmalana v Kolombu a malými letišti Batticaloa, Trincomalee, Gal Oya a Palali. Využít můžete i helikoptéry s vojenskými piloty, kteří často létají s turisty po zajímavých oblastech. Čas je plus 4,5 hodiny.

NEBEZPEČÍ

Vzhledem k občanské válce je sever ostrova cizincům nepřístupný. Zbytek Srí Lanky je však relativně bezpečný, takže cestování není nebezpečné. Doporučuje se sledovat vývoj situace na Srí Lance v médiích. Například v Kolombu někdy zuří pumové útoky proti autobusům. Hrozí také možnost kapesních krádeží, s tou se však cestovatelé mohou setkat ve většině zemí.

OSOBNÍ ZKUŠENOSTI

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Anuradhapura

Vůbec první metropole Srí Lanky je přesvědčivým symbolem sinhálské moci a nejhonosnějším starobylým sídlem v zemi. Hlavním městem se stalo už v roce 380 před naším letopočtem a více než tisíc let odtud vládli sinhálští králové. Impozantní pozůstatky starobylých domů byly odkryty na začátku 19. století a od té doby jsou místem čilých restaurátorských prací.

Největší část pozůstatků se rozkládá severozápadně od moderního města. Nejsvatějším místem je strom Bo, pod nímž Budha dosáhl podle řady legend osvícení. V nejstarším chrámu Thuparama Dagoba se zase údajně nachází pravá Budhova kost.

Nejrozsáhlejší památkou je chrám Jetavanarama Dagoba, který v minulosti dosahoval výšky sto metrů a v jehož zdech žilo okolo tří tisíc mnichů. Zajímavým místem je i místní muzeum. Tajemně působí řada udržovaných jezírek, které mniši využívali jako rituální lázně a obrovské zásobárny vody pro zavlažování rýžových polí.

Z blízkého okolí stojí za zmínku pozůstatky starobylého města Polonnaruwa na břehu modrého jezera. Základní kámen města byl položen za vlády indické dynastie Chola, tedy na přelomu 11. a 12. století. Postupem staletí Pollonaruwu zakryla matka země, a proto tu archeologové budou kutat ještě hodně dlouho.

Galle

Významný přístav, který je vzpomínkou na dlouhou přítomnost Holanďanů na Srí Lance. Zřejmě největším důkazem je Holandská pevnost zabírající úctyhodnou plochu šestatřiceti hektarů. Byla postavena v roce 1663 a překonala všechny nástrahy, kterým byla nucena během staletí odolávat. Masivní hradby chrání vnitřní pevnost, tedy starou část Galle společně s typickými holandskými domy. V pevnosti najdete i muzea a kostely.

Orientální hotel postavený pro holandské vládce v roce 1684 je klenotem koloniální architektury. Jeho součástí je překvapivě klidný a přátelskou atmosférou provoněný bar. Jen nedaleko odtud se nachází malá příjemná pláž doslova stvořená ke koupání. Většina cestovatelů však dává přednost koupání na plážích Unuwatuna, Weligama a Tangalla, které jsou o trochu odlehlejší.

Kandy

Pevnost sinhálských králů na vrcholku hory je prý nejkrásnější město země. Leží v nadmořské výšce 488 metrů a po Kolombu je nejnavštěvovanějším cílem turistů. Pomyslným srdcem města je chrám Dalada Maligawa s nádhernou zlatou střechou. Jeho význam tkví v tom, že v něm jsou uschovány pozůstatky samotného Budhy. Hlavních restaurátorských prací se ujalo UNESCO.

Nejdůležitější událostí Kandy je Esala Perahera – každoroční slavnost, při níž je replika skříňky s relikviemi pronášena mezi exotickými tanečníky a bubeníky. Desetidenních oslav na přelomu července a srpna se povinně účastní i stovka slonů.

Zajímavým místem vzdáleným jen osm kilometrů je Kalapuraya. Nachází se v nádherném údolí Dumbara, v němž potomci starověkých řemeslníků stále uchovávají tradici při životě a vytvářejí skvosty nebývalé krásy ze dřeva a oceli. V okolí Kandy najdete také celou řadu chrámů a hrobek s jedinečnými malbami, freskami a sloupovím. Nezapomeňte zavítat do zahrad Peradeniya, které jsou úchvatným světem exotických stromů, květin a keřů. Okolní vesničky i samotné Kandy také proslulo jako skvělé nákupní centrum. Pořídit si můžete výrobky ze dřeva, mědi, stříbra, mosazi, bronzu a ebenu. Oblíbeným sortimentem je také keramika, lakované předměty, ruční batikované výrobky, šperky a ozdoby z rákosí.

Kolombo

Metropole Srí Lanky je fascinujícím místem a zároveň významným obchodním centrem. Dlouhá staletí bývalo důležitým přístavním městem a i dnes je domovem zmatku a hluku. Právě tady se totiž odehrává většina obchodů, sídlí tu velké banky a ulice jsou doslova napěchovány obchůdky, kavárnami a restauracemi. Bývalí osadníci, Portugalci, Holanďané a Britové, zanechali důkazy své přítomnosti v desítkách kostelů a památníků i ve způsobu oblékání a přípravy jídel. Částečně se také zapsali do dějin Kolomba svou řečí, kterou za staletí alespoň trochu naučili obyvatele.

Kolombo současnosti je rozděleno do patnácti zón. Mezi důležité pamětihodnosti patří Pevnost. Nedejte se zmýlit, ona se skutečně tak jmenuje, a to od dob portugalské a holandské okupace od 16. do 18. století. Jen dva kilometry od opevněné stavby leží rušné území bazarů jménem Pettah. Ještě dále se nacházejí buddhistický chrámy Kelani Rajamaha Viharaya, Vajiraramaya a Gotami Vihare. Zajímavých chrámů je ovšem v Kolombu celá řada. Mezi náboženskými svatostánky ale figurují i mešity, například mešita Davatagaha a Afar Jumma. Krásnou stavbou je také budova Parlamentu, kterou pro změnu najdete v Sri Jayawardenepura.

Pokud vás toulky Kolombem unaví natolik, že zatoužíte po chvilce odpočinku, zamiřte do parku Vihara Maha Devi, který je pojmenován po matce jednoho z největších králů Srí Lanky. Zahrada je dokonalou spletí vzácných stromů, keřů i květin. Návštěva parku je nejkrásnější během března až května, kdy vám vyrazí dech nádherná pestrobarevná podívaná. Mezi další turistické atrakce Kolomba patří Planetárium, Národní zoologická zahrada, hned několik muzeí a galerie umění.

Jihovýchodně od Kolomba se nachází Národní park Uda Walawe. Rozkládá se na ploše necelých třicet tisíc hektarů v suché zóně, v oblasti Ratnapura a Monaragala. V parku najdete celou řadu nejrůznějších rostlin. Žijí tu i stáda slonů, jelenů a divokých kanců. Pokud budete mít skutečně štěstí, spatříte i ostražitého šakala.

Rozloha: 65 612 km2

Počet obyvatel: 20 milionů

Hlavní město: Kolombo (2 miliony obyvatel)

Úřední řeč: sinhálština

Náboženství: buddhismus

Měna: Rupie (SLR) = 100 centů