Sultanát Brunej

K nejstarším monarchiím světa patří Brunejský sultanát, jehož současná dynastie vládne nepřerušeně od 14. století, kdy její první vládce přijal titul sultána. V 16. století se podařilo odrazit pokus o španělskou okupaci a ovládnout řadu okolních ostrovů. V polovině 19. století založil James Brook na severozápadě Bornea vlastní stát Sarawak. Od osmdesátých let 19. století byl stát britským protektorátem. Během 2. světové války byl okupován Japonskem. K vyhlášení plné nezávislosti sultanátu došlo v lednu 1984.

KDY A JAK

V brunejském sultanátu je po většinu roku velké horko a vlhko, proto se nedá jednoznačně říci, kdy je nejlepší doba pro návštěvu země. Průměrná teplota je 28 °C. Silné lijáky přichází během monzunové sezóny v listopadu a prosinci, těmto měsícům se tedy vyhněte.

Na mezinárodní letiště u města Bandar Seri Begawan se létá pouze z významných asijských letišť, například ze Singapuru nebo z Kuala Lumpur v Malajsii. Pro let do těchto přestupných stanic musíte využít některé velké evropské letiště, například ve Frankfurtu nad Mohanem či v Londýně. Do Bruneje se můžete dostat i po moři, protože expresní lodi spojují Bandar Seri Begawan a Lawas s mnoha malajsijskými přístavy.

NEMOCNICE, SLUŽBY

Zdravotnická péče je dostačující, avšak ne vždy dostupná. Evidujeme i občasný nedostatek zdravotnického vybavení a personálu, proto je lepší ve složitějších případech, které si vyžadují chirurgický zákrok, vyhledat pomoc v Singapuru. Lékaři často vyžadují platbu za poskytnutou pomoc v hotovosti, proto nezapomeňte na dobré cestovní pojištění. Počítejte však s tím, že vám budou náklady proplaceny až po návratu do vlasti.

Brunej může být poměrně drahou zemí především co se týče ubytování, ale ostatní služby už tak drahé nejsou. Platit můžete bez problémů americkými i singapurskými dolary, také cestovní šeky a platební karty většinou uplatníte. Ubytování je dostupné zejména ve velkých městech, mimo ně může být ubytování velmi tristní. Hotelové ubytování v metropoli je střední třídy i mezinárodního standardu. Místní jídla jsou podobná malajským, podává se čerstvá ryba s rýží (často velmi kořeněnou). Potraviny jsou v obchodech levné, alkohol je zakázaný. Elektrické napětí je 220 až 240 V, 50 Hz.

DOPRAVA, ČAS

Cestování po brunejských silnicích je poměrně nebezpečné, byť jsou komunikace všeobecně v poměrně dobrém stavu. Přesto jsou dopravní nehody v současné době hlavní příčinou úmrtnosti v zemi, což souvisí s rychlou jízdou, nerespektováním dopravních předpisů a celkovou neopatrností. Silniční doprava je hustá zejména ráno a večer ve velkých městech. Automobily jsou většinou v dobrém stavu, jezdí se vlevo. Půjčovny jsou v metropoli a na letišti. Využít můžete také přijatelnou autobusovou dopravu, která spojuje všechna hlavní obydlená sídla, ale platí pro ni stejné hodnocení jako pro osobní dopravu. Podél pobřeží funguje dobrá lodní doprava. Čas je plus sedm hodin.

NEBEZPEČÍ

Brunej je země mimořádně příznivá pro cestování, alespoň co se týče kriminality a nebezpečí, které tu turistům hrozí. Vzácná je tady totiž i drobná kriminalita, o násilných trestných činech včetně loupežných přepadeních a vražd, nemluvě.

OSOBNÍ ZKUŠENOSTI

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Bandar Seri Begawan

Hlavní město Bruneje, jemuž místní lidé říkají jednoduše Bandar. Do roku 1970 bylo známé jako Brunejské město, současné jméno znamená Město Seri Begawan. Tento název poprvé pronesl sultán Omar Ali Saifuddien v roce 1967, kdy se zřekl trůnu ve prospěch svého syna.

Až do poloviny tohoto století bývalo hlavní město Bruneje ospalou vesnicí. Po roce 1950 se sem ale přistěhoval spisovatel Anthony Burgess, který tu působil jako učitel. Právě on objevil krásu městečka tvořeného jednoduchými uličkami se spoustou obchůdků.

Dnešní Bandar Seri Begawan je charakteristickou směsí pulsujícího moderního města, které se skládá z nových budov. Nejpůsobivější je dvojice nákupních center Yayasan Sultan Haji a Hassanal Bolkiah.

Domovem téměř poloviny obyvatel města je původní vodní vesnice Kampung Ayer. Malé domky doslova visí nad vodou postavené na uzoučkých a zdánlivě křehkých kůlech. Jedinou stavbou na pevné půdě tady je sultánův palác. Mimochodem, na jeho stavbu se vynaložilo celkem 450 milionů amerických dolarů, což je na honosné stavbě skutečně znát.

Svěrací kazajku pevné tradice, která lidem káže bydlet v chudých domcích nad vodou, je zdá se nezlomná. Brunejská vláda se totiž snažila vodní usedlíky přestěhovat do moderních domů, ale bez valného výsledku. V roce 1986 měla Kampung Ayer kolem 30 tisíc obyvatel.

Pokud navštívíte moderní čtvrtě, zaujme vás fakt, že Bandar je velmi čistým městem, nad nímž se tyčí majestátní Mešita Omara Ali Saifudiena. Mezi další zajímavosti patří Lesní park Bukit Shanbandar, který dokumentuje život obyvatel před příchodem civilizace.

Několik kilometrů západně od města na trase do Tutongu se rozkládá oblast Jerudong. Dlouhá léta bývala proslulou zemí sultána. Dnes se tu nachází slavný stadion na pólo a velké konírny. Střediskem oblasti je Jerudonský zábavní park, malý brunejský Disneyland. Jeho součástí jsou uzoučké cestičky lákající k procházkám při dlouhých letních večerech. Silnější nátury nejspíš neodolají vyzkoušet tzv. bumerang – loďku zavěšenou na kladce uprostřed vodopádu. Lákavý je také úžasný seskok padákem. Méně odvážní cestovatelé si mohou vyzkoušet střelbu, projet se lodí, zalétat si ve vesmírném simulátoru nebo zajezdit v hopsajícím autě.

Peradayan

Krásný přírodní park o rozloze okolo jednoho tisíce hektarů je častým cílem návštěvníků. Při cestě parkem můžete absolvovat téměř dvoukilometrový výlet lesem s výstupem na vrcholky hor, buď na 410 metrů vysoký Bukit Peradayan nebo na 310 metrů vysoký Bukit Patoi. Oblast Peradayan má velký geologický význam, protože se tu nachází několik neobvyklých jeskyní a skalních útvarů. Z vrcholků hor je překrásný výhled na věčně zelenou džungli, modravé moře a vesničky sousedního Sarawaku, jednoho ze států Malajsie.

Nedaleko od parku Peradayan se nachází město Bangar s miniparkem Kuala Belalong. Zelená plocha byla slavnostně otevřena v roce 1993. Pásku přestřihl samotný sultán, který tak oslavil 47. narozeniny. Park tvoří šest malých chatrčí, v jejich okolí je nádherná krajina s vodopádem a pestrobarevnými květinami.

Ulu Temburong

Národní park v sousedství lesní rezervace Batu Apoi má rozlohu zhruba 50 tisíc hektarů. Ulu Temburong leží v biologicky velmi rozmanité oblasti. Přírodní trasy zahrnují sedm kilometrů dlouhé dřevěné cestičky v bujné vegetaci. Nacházejí se tu i různé naučné stezky, které skýtají skvělou možnost seznámit se s životem deštných pralesů.

Uvnitř věčně zelené džungle stojí dřevěné domy vysoké téměř dvacet metrů. Jsou navzájem spojené provazovými mosty, které můžete využít jako přírodní observatoře. V hustém pralese je sice velmi obtížné rozhlédnout se po okolí, ale několik krásných výhledů tu přesto najdete.

Rozloha: 5770 km2

Počet obyvatel: 350 tisíc

Hlavní město: Bandar Seri Begawan (60 tisíc obyvatel)

Úřední řeč: malajština

Náboženství: islám

Měna: Brunejský dolar (BRD) = 100 centů