Sultanát Omán

V 7. století bylo území součástí Arabské říše, v 8. století tu vznikl samostatný stát. Během 16. a 17. století byl stát pod nadvládou Portugalců, poté se zemi podařilo osamostatnit a stala se jednou z nejmocnějších na poloostrově. Koncem 18. století v části země Britové ustanovili sultanát (imamát) Maskat, později je rozdělen na tři části: Maskatský sultanát, Ománský sultanát a Pirátské pobřeží (dnes Spojené arabské emiráty).

Až do poloviny sedmdesátých let 20. století byla země pod protektorátem Británie, kdy Maskat a Omán byly vnímány jako samostatné státy. V padesátých letech bylo území Ománu a Maskatu spojeno, vznikl Sultanát Maskat a Omán, který později změnil název na Ománský sultanát. Roku 1971 vyhlásil Omán svou nezávislost, když se odmítl stát součástí Spojených arabských emirátů.

KDY A JAK

Omán je zemí se žhavým létem, kdy se teplota blíží ke 45 °C a vlhkost vzduchu je také velmi vysoká. Zima je studená, ale ne nepříjemná. Nejlepší dobou návštěvy Ománu je období mezi říjnem a dubnem, protože se tak vyhnete velkým vedrům i monzunům.

Nejjednodušší cesta je letecká do ománského Maskatu, ale přes některé významné evropské letiště. Například z Londýna trvá let přibližně osm hodin. Pozemní cesta je také možná, avšak kvůli její časové náročnosti a rizikovosti některých tranzitních zemí ji nedoporučujeme.

NEMOCNICE, SLUŽBY

Zdravotnictví je v Ománu na dobré úrovni. Převažují státní kliniky, avšak počet soukromých zařízení se stále zvyšuje. Ceny za běžné vyšetření v soukromých nemocnicích jsou relativně vysoké a závisí na provedených úkonech a předepsaných lécích. Žádné dohody o bezplatném poskytování zdravotní péče cestovatelům ČR v Ománu neexistují. Turistům se doporučuje, aby uzavřeli mezinárodní zdravotní pojištění. Klimatické podmínky jsou v Ománu podobné jako v sousedních Spojených arabských emirátech. Je třeba dbát na dobrou ochranu proti vysoké intenzitě slunečního záření a dostatečný přísun tekutin, zejména během horkého léta. Doporučuje se vyvarovat pití vody neznámého původu a užívat ke koupání jen chráněné veřejné pláže. Při dodržování hygieny se není třeba obávat nákazy z potravin.

Pobyt v Ománu je náročnější na dostatek financí než ve Spojených arabských emirátech, protože ceny služeb, potravin a dalšího zboží jsou tu ještě vyšší. Počítejte s minimální denní útratou kolem 200 USD. Při velkém šetření se možná dostanete na poloviční částku, ale bude to znamenat mnoho odříkání, neboť v Ománu prakticky neexistují hotely středních cenových relací. Levnější ubytování je sice k sehnání, ale vyžaduje to řadu otázek a štěstí. Levné hotely jsou totiž především v menších městečkách. Nocování pod širým nebem se nedoporučuje.

Nejlepší nákupy jsou v supermarketech, kde jsou ceny příznivější. Restaurací a občerstvení je v Ománu dostatek, ale většina návštěvníků se stravuje ve svém hotelu. Strava v soukromých podnicích je přitom velmi chutná a zahrnuje řadu kuchyní – arabskou, indickou, orientální, evropskou i mezinárodní. Populární jsou kavárny. Alkohol téměř nekoupíte, protože Ománci dodržují zákaz popíjení alkoholu, ale většina hotelových barů a restaurací má výjimku. Mimo hotel se však s alkoholem nesmí. Elektrické napětí je 220/240 V, 50 Hz.

DOPRAVA, ČAS

Pokud budete chtít jezdit po Ománu osobním automobilem, budete mít problémy. Naše ani mezinárodní řidičské průkazy tu totiž nejsou oficiálně policií akceptovány, výjimku tvoří jen několik vysoce specializovaných půjčoven vozidel, které jsou schopné vůz na velmi krátkou dobu zapůjčit. Stav silniční sítě je velmi dobrý, provoz je hustší jen ve větších městech. Jezdí se vpravo, řízení po Ománu je celkem příjemné.

Autobusová doprava je v zemi velmi kvalitní, klimatizované a čisté autobusy zajišťují spojení mezi většinou důležitých měst. Pro cestování po Ománu můžete použít také taxíky, které stojí ve větších městech. Počítejte ale s tím, že jsou velmi drahé. Také letecká doprava není určena pro nepříliš bohaté cestovatele. Čas je plus tři hodiny.

NEBEZPEČÍ

Bezpečnostní situace v zemi je stabilní, je tu nízká kriminalita. Tohoto stavu bylo dosaženo tvrdými postihy sebemenších přestupků a nekompromisním postojem úřadů vůči porušování místních předpisů. Za spáchání kriminálního činu jsou vyměřovány přísné tresty, jejichž důsledkem je vyhoštění ze země. Extrémně tvrdé postihy jsou uplatňovány proti prodejcům a držitelům drog, alkohol a erotických materiálů.

OSOBNÍ ZKUŠENOSTI

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Maskat

Tomuto starobylému městu dominují velmi dobře chráněné portugalské pevnosti z 16. století, ale Maskat oplývá také dalšími divy, například starými domy, úzkými uličkami a třemi nádherně vyřezávanými branami. Mezi nejlákavější památky patří především Mešita Ali, Nová mešita a Sultánův palác.

Ománské hlavní město nadchne návštěvníky jako žádné jiné místo v zálivu. Možná je to tím, že Maskat nepůsobí příliš strojeným dojmem, což je na škodu u většiny míst tohoto regionu. Hlavními čtvrtěmi města jsou Maskat, Mutrah a Ruwi.

Maskat, stará přístavní oblast, je sídlem sultánova paláce. Je vhodným místem pro výlety do okolí a je tu i mnoho dobrých obchodů, ale památkami tato čtvrť zrovna neoplývá. Mutrah vzdálený tři kilometry je hlavním obchodním a přístavním centrem. Nedaleko Maskatu a Mutrahu leží Ruwi, moderní komerční čtvrť metropole.

Přes nespornou současnou podobu města je tu stále co obdivovat. Dominantou jsou tři pevnosti, které hrály velkou roli během portugalské okupace města v roce 1580. Pevnost Mutrah stojí na pahorku, zatímco pevnosti Al Jalali a Mirani stráží vstup do města. Všechny opevněné stavby jsou stále využívány policií nebo armádou a proto do nich veřejnost nesmí ani nahlédnout, ale je možné je fotografovat.

V Maskatu je také nejlepší akvárium v zálivu. Muzeum, které najdete v Medinat Qaboos západně od Maskatu, zobrazuje stopy pětitisícileté historie Ománu. Jsou tu i ukázky stavby lodí a islámské architektury. V Národním muzeu v Ruwi naleznete brilantní stříbrné výrobky, v Sultánově muzeu ozbrojených sil v pevnosti Bait-al-Falaj zase skvělý přehled vojenské historie Ománu.

Můžete také docela dobře strávit den v Mutrahu. Začněte časně ráno na rybím trhu, pak zajděte na šálek čaje. V pozdějších hodinách, kdy rtuť teploměru strmě stoupá, se můžete jen tak toulat podél nejzajímavějších a stinných bazarů v Arábii. Směrem na východ stojí rekonstruovaná rozhledna, vyšplhat se nahoru znamená zdolat více než sto schodů, ale pohled z vrcholku rozhodně stojí za to.

Západně od Maskatu leží Sohar. Nachází se tu obrovské tržiště plné krejčích, prodavačů ovoce a rybářů. Nad zátokou se tyčí impozantní čtyřpatrová pevnost se šesti věžemi, která je také častým cílem návštěvníků.

Salalah

Hlavní město jižního regionu je obklopeno kokosovými lesíky a banánovými plantážemi, které se táhnou kolem všudypřítomných písčitých pláží. Svěží vegetace způsobuje, že má Salalah tropické klima, takže je jako krásné letovisko vítaným místem odpočinku.

Necelých padesát kilometrů západně od Salalah leží Mughsail. Pláže kolem Mughsailu tvoří velkolepou scenérii. Cesta za Mughsailem vede až do Jemenu a je možná ještě více působivá. Nedaleko Mughsailu se nachází místo, které rozhodně stojí za vidění – Jobova hrobka. Její význam spočívá nejen v náboženské hodnotě, ale i ve skvostném umístění.

Sur

Rybářská vesnice a zároveň obchodní přístav v severovýchodní provincii Sharqiya. Sur je známý především tradiční stavbou lodí, která tu má své kořeny už od 6. století. Město dělají krásným točité uličky, vyřezávané dřevěné brány a staré budovy s arabeskami. Sur je klidným městem se skvělými plážemi, působivými pevnůstkami a úžasným Námořním muzeem.

Rozloha: 309 462 km2

Počet obyvatel: 1,9 milionu

Hlavní město: Maskat (600 tisíc obyvatel)

Úřední řeč: arabština

Náboženství: islám

Měna: Ománský rial (OR) = 1000 baizů