Svatá Lucie

Souostroví objevil Kryštof Kolumbus na začátku 16. století, od poloviny 17. století je ovládali Francouzi. Od začátku 19. století do poloviny 20. století byla země britskou kolonií, která se později stala součástí Západoindické federace. V roce 1979 došlo k vyhlášení nezávislosti v rámci Commonwealthu.

KDY A JAK

Svatá Lucie je sopečný a hornatý ostrov se zvláštním pobřežím, protože přímo z křišťálově čistého moře vyrůstají lávové výběžky. Pláže jsou písčité a bílé, milovníkům potápění určitě vezme dech mnoho krásných korálových útesů. Na ostrovech panuje horké tropické podnebí po celý rok, kdy sem také můžete bez obav zavítat. Nejsušší období nastává v období od ledna do dubna, drobný déšť vás může překvapit v létě a na sklonku roku.

Na Svatou Lucii se dostanete letecky z Londýna, Frankfurtu nad Mohanem či Paříže, let trvá necelých osm hodin z Londýna. Ostrov má dvě mezinárodní letiště, George Charles Airport v metropoli Castries a Hewanorra Airport ve Vieux Fort.

NEMOCNICE, SLUŽBY

Zdravotnická péče je díky rozvinutému cestovnímu ruchu na velmi vysoké úrovni. Služby se ale musí platit v hotovosti a jsou značně vysoké. Proto je nezbytné kvalitní cestovní pojištění. Očkování se vyžaduje pouze v případě, že cestovatel přijíždí z infikované oblasti, a to žlutou zimnicí nebo cholerou. Telefony na nejvýznamnější nemocnice: Victoria Hospital, Castries, tel.: 4522421/4537059, St Jude’s, Vieux Fort, tel.: 4546041, Soufriére Casualty, tel.: 4597258, Dennery, tel.: 4533310.

Vzhledem k tomu, že je Svatá Lucie oblíbenou turistickou destinací, jsou služby cestovatelům na vysoké úrovni. Ostrov nabízí řadu ubytovacím možností od luxusních hotelů po apartmány bez jakýchkoli služeb, v nichž cestovatel najde nocleh podle jeho představ i peněženky. Stále více hotelů dnes nabízí oblíbené ubytování All-Inclusive a nejrůznější společenské zábavy včetně tance a kulturních akcí. Oblíbeným a relativně levným typem ubytování jsou soukromé penziony, většinou bez jakéhokoli servisu. Klasické kempy tu nenajdete.

Především ve větších městech, v lepších hotelech a centrech turistického ruchu najdete celou řadu příjemných a nepříliš drahých restaurací. Podávají se v nich rozličné druhy jídel. Oblibě se přitom těší skvělé langusty, škeble a další pokrmy z darů moře. Pokrmy jsou připravovány rozličnými způsoby, často podávané v kombinaci s místním ovocem a zeleninou. K dostání je mnoho dovážených nápojů, tradičním místním nápojem je rum, často podávaný v koktejlech. Oblíbeným druhem je místní pivo Piton a importovaný Heineken. Z nealkoholických nápojů je k dostání celá řada chutných ovocných džusů a limonád. Elektrické napětí je 220 V, 50 HZ.

DOPRAVA, ČAS

K řízení osobního automobilu potřebujete náš a mezinárodní řidičský průkaz. Půjčoven aut je na ostrově dostatek a poskytují kvalitní vozový park i služby, ale jsou velmi drahé. Rozumné je věnovat velkou pozornost dobrému pojištění. Jezdí se vlevo. Silniční síť je velmi dobrá, spojuje nejdůležitější místa ostrova, zejména Vieux Fort na jihu ostrova a Castries na severu. Nejvyšší povolená rychlost je v obci 50 km/h, mimo obydlenou oblast 90 km/h.

Autobusová doprava je zavedena, autobusy jsou čisté a spolehlivé, ale mají dlouhé intervaly. Spojují většinou venkovské oblasti s hlavními městy. Taxíky jsou často využívané cestovateli. Jsou totiž velmi levné a řidiči neočekávají spropitné. Lodní doprava funguje, ale není příliš využívaná, stejně tak charterová doprava, která je drahá. Čas je minus pět hodin.

NEBEZPEČÍ

Svatá Lucie je poměrně bezpečný ostrov. Turistům hrozí spíše drobná kriminalita než násilná trestná činnost. Cestovatelé, kteří využívají služeb cestovních kanceláří a zůstávající v dobře chráněných oblastech, většinou nemívají problémy. Buďte opatrní při fotografování, ačkoli se každý zdá být na fotoaparáty a kamery navyklý. Nenechávejte cennosti na plážích. Zůstávejte na hlavních ulicích, kde je dost policistů. Nechoďte v tmavých uličkách nebo daleko od centra Castries. Buďte opatrní, zejména v noci a když jdete na pláž sami. Jakákoli operace s drogou je nelegální a bude přísně potrestána. Vyvarujte se proto koupě marihuany, která vám tu bude často nabízena.

OSOBNÍ ZKUŠENOSTI

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Castries

Metropole Svaté Lucie se rozkládá na překrásném místě v přírodním přístavu, na pozadí hor. Původně bylo město známé pod názvem Carenage. V roce 1768 však bylo pojmenováno po ministru Francouzské námořní armády Marechalu de Castries. Směrem od Morne Fortune se nabízí skvělý pohled, odkud město vytváří kaleidoskop červené, modré, bílé a zelené barvy. Moderní čtvrti jsou perfektně sladěny s historickou částí Castries. Vždy, když sem připlouvají lodě, je tu velmi rušno.

Velká část obchodního centra a státních budov byla postavena po roce 1948, kdy město stihl jeden z posledních požárů. Zachráněny byly pouze stavby jižně od Náměstí Dereka Walcotta a za Brazilskou třídou. Díky tomu můžete vidět dřevěné stavby francouzského stylu z konce 19. a začátku 20. století. Nádherným příkladem je Dešťová restaurace z roku 1885. Další část, která odolala náporu ohnivého živlu, je tržiště na severní straně ulice Jeremie. Původní tržiště bylo postaveno převážně ze železa. Nové nabízí nesmírný výběr ovoce a zeleniny v přízemí, zatímco v prvním patře a na ochozech se prodává oblečení, řemeslnické výrobky a košíkářské zboží. Dále podél ulice Jeremie stojí nové nákupní centrum Le Place Carenage. V prvním patře je skvělá restaurace. Nejvyšší budovou ve městě je sedmipatrové Finanční centrum na rohu ulic Jeremie a Bridge. Ale vraťme se ještě na okamžik na náměstí Dereka Walcotta, jenž dostalo během staletí mnoho jmen. V roce 1768 to bylo Place D´Armes, později se jmenovalo Náměstí Promenády. Roku 1893 bylo nazváno Kolumbovým náměstím, avšak od roku 1993 nese jméno významného básníka. Na jeho západní straně náměstí se nalézá knihovna, naproti stojí katedrála, jejíž interiéry hýří pestrými barvami. Stěny jsou zbarveny světle žlutě, svíčky hoří červeně. Zelené i žluté džbány dokreslují celkovou atmosféru. Zdi budovy jsou dokladem hradební práce kostelů na ostrově s malbami Dunstana St. Omera, jednoho z nejznámějších umělců na Sv. Lucii.

Při procházce městem stojí za povšimnutí například Place Jean Bapiste Bideau s hradbami na ulici Manoel. Do budov na ulici John Compton Highway se přestěhovala většina ministerstev. Pokud budete pokračovat dál po této trase, dostanete se k malému válečnému hřbitovu, který uctívá památku členů Britského západního regimentu. Přesně na jihu Castries se rozkládá guvernérův dům. Odtud se dostanete do pevnosti Charlotte, k Památníku Inniskilling, odkud je nejkrásnější pohled na město, pobřeží a hory.

Soufriére

Město v nejmalebnější a nejzajímavější části ostrova s podivuhodnými dřevěnými stavbami na úpatí hor Pitons, obklopené divokou vegetací. Hora Petit Piton je obtížná na výstup, vždyť se tu v minulosti už několik lidí zřítilo dolů, ale návštěva Soufriére bez pohledu z majestátního skalního masívu není úplná. Z Castries se pořádají organizované výpravy v ceně asi 70 USD s obědem, nápoji, dopravou a průvodcem.

Samotné Soufriére je kouzelné západoindické město, jehož vznik se datuje do roku 1713, kdy daroval Ludvík XIV. půdu kolem Soufriére rodině Devauxových. Příslušníci rodiny začali na svém panství pěstovat bavlnu, tabák, kávu a kakao. Z těchto časů se zachovala řada hezkých domů, ale cestovatelé dnes do Soufriére jezdí i kvůli úchvatné pláži, na jejímž severním konci je místo jako stvořené k potápění.

Vieux Fort

Průmyslové centrum ostrova s mezinárodním letištěm Hewanorra. Vieux Fort je rušné město známé sobotním trhem. Jeho chloubou jsou dva nové supermarkety – JQs a Julian´s, v němž je místní kino. Cestou po třídě Clarke minete náměstí s válečným pomníkem. Na konci ulice je autobusové nádraží. V okrajových částech města se nachází výrobna vína Helen Brand, kde můžete ochutnat různé druhy vína nebo si tu koupit neobvyklý suvenýr. Vieux Fort také tvoří vhodnou základnu pro putování po jihu ostrova.

Rozloha: 621 km2

Počet obyvatel: 160 000

Hlavní město: Castries (60 tisíc obyvatel)

Úřední řeč: angličtina

Náboženství: křesťanství

Měna: Východokaribský dolar (ECD) = 100 centů