Svatý Vincenc a Grenadiny

Ostrovy objevil na konci 15. století Kryštof Kolumbus, poté se majitelé několikrát změnili. Koncem 18. století už souostroví patřilo Velké Británie jako její korunní kolonie. Na přelomu 19. a 20. století bylo součástí Návětrných ostrovů, poté přidruženým státem Velké Británie. V roce 1979 byla vyhlášena nezávislost v rámci Commonwealthu.

KDY A JAK

Sv. Vincenc je nádherným místem planety. Je jakoby vystřižený z romantických filmů plných palem, dlouhých písčitých plážích a korálových útesů. Nejvhodnější dobou návštěvy je suché období od ledna do května, kdy je však třeba počítat s davy turistů. Nejsušším měsícem roku je duben, kdy prší průměrně šest dnů, nejvlhčím pak červenec, kdy prší průměrně 26 dnů. Na Grenadinách, které jsou nedílnou součástí souostroví, je větší sucho.

Na ostrovní ráj je poměrně komplikované spojení. Je možné letět z Londýna na Barbados, pak přesednout na menší letoun a letět na mezinárodní letiště E.T. Joshua, které je vzdálené necelé tři kilometry od hlavního města souostroví Kingstownu. Další možností je let na některé velké letiště v USA, například v Miami, odkud sem létají četné linky. Dobré spojení, ať už námořní či letecké, má Sv. Vincenc také s okolními ostrovy v karibské oblasti.

NEMOCNICE, SLUŽBY

Zdravotnická péče je na přijatelné úrovni. Na ostrově je jedna velká nemocnice s dvěma sty lůžky (Kingstown General Hospital), pět menších nemocnic a téměř čtyřicet zdravotnických center. Zdravotnická péče je ale velmi drahá a většinou po vás budou chtít platbu v hotovosti, proto doporučujeme kvalitní cestovní pojištění.

Služby jsou na výborné úrovni, ovšem tomu také odpovídají i ceny. Velmi nenáročný turista bude potřebovat 50 USD denně, ale při luxusním pojetí dovolené s pronájmem jachty, spaním ve skvělém hotelu a stravováním v nejlepších restauracích počítejte i s desetinásobkem denně. Ubytování si můžete vybrat podle chuti a peněženky, od soukromé chaty na pláži nebo hotelu v horách až po luxusní vilu s vlastním ostrovem. V tomto případě můžete zvolit třeba Young Island, malý ostrov jižně od hlavního ostrova Sv. Vincenc, který je plný luxusních chatiček a ničím nerušeného klidu.

Na souostroví je mnoho kvalitních restaurací a barů, v nichž vám nabídnou typické speciality. Mezi ně patří například lambi (mořští korýši) nebo polévka calaloo. Samozřejmostí je spousta čerstvého ovoce a zeleniny. Pije se výborné zdejší pivo a rum, hlavní přísada mnoha koktejlů. Elektrické napětí je 220 až 240 V, 50 Hz.

DOPRAVA, ČAS

Pokud chcete na ostrově jezdit autem, počítejte s tím, že budete potřebovat místní licenci. Tu vám za poplatek 40 ECD vydá po předložení našeho platného řidičského průkazu policie buď přímo na letišti, na policejní stanici v Bay Street, Kingstown, nebo v úřadě Licensing Authority v Halifax Street, Kingstown (úřední hodiny od pondělí do pátku od 9 do 15 hodin). Pronájem automobilů je snadný, tyto služby poskytují národní i renomované mezinárodní společnosti. Jezdí se vlevo.

Další variantou cestování může být autobusová doprava, která dobře pokrývá celý ostrov. Je levná, ale často přeplněná. Všechny autobusy jsou pomalované pestrými barvami. Taxíky jsou dobrým způsobem pohybu po ostrově, ceny jsou stanovené vládou. Dopravu zajišťují i malé charterové lety. Pronájem soukromé jachty je nejlepší možností, jak poznat Grenadiny, které k ostrovu Sv. Vincenc patří. Jachta může být najata s posádkou i bez ní. Pravidelné spojení tu zajišťují poštovní lodi. Čas je minus pět hodin.

NEBEZPEČÍ

Kriminalita je na nízké úrovni, cestovatelům hrozí spíše drobné krádeže než násilné zločiny. Doporučujeme nenosit drahé věci, neukazovat přílišnou hotovost, cennosti i doklady nechávat v hotelovém trezoru a neodkládat osobní věci na plážích.

OSOBNÍ ZKUŠENOSTI

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Kingstown

Hlavní město souostroví leží v chráněné zátoce a je velmi živé. Především Trhové náměstí v popředí Dvorního domu je plné lidí, zvuků a vůní. Tržiště jsou ostatně pro Kingstown typická. V roce 1998 bylo otevřeno nové obchodní centrum s lepšími hygienickými podmínkami, ale obyvatelé souostroví stále míří na tradiční tržiště, například Rybí trh nedaleko Policejního velitelství. Je známé jako Malé Tokio, protože bylo vybudováno s přispěním Japonska.

Kingtown však není jenom městem trhovců, ale i milovníků přírody, protože metropole je ze všech stran obklopena strmými zelenými vrcholky. Kroky cestovatelů často míří nejen ke chráněnému Válečnému památníku se dvěma malými kanóny, ale i k řadě zajímavých a také historický cenných památek.

Malebné hlavní město má dvě katedrály – anglikánskou Sv. Jiřího a katolickou Sv. Marie. Katedrála sv. Jiří, jejíž základní kámen byl položen v roce 1820, má překrásnou chrámovou loď a světle modrý ochoz, který se táhne podél severní, západní a jižní části. Zajímavým prvkem je plaketa oslavující generála, který zemřel v bojích o Karibik. Mezi další zajímavosti patří památník a miniatura Sira Charlese Brisbanea (1772 až 1829), který dobyl Curacao. Nádherně zbarvené skleněné okno na jižní straně katedrály bylo prý vyrobeno na objednávku královny Viktorie po smrti jejího vnuka. Původně bylo v Katedrále sv. Pavla, na ostrov ho dělníci přemístili v roce 1930.

Katedrála Sv. Marie je střízlivou stavbou s patrnými různými stavebními styly, byzantským, románským a dalšími. Vše je vybudováno z tmavě šedých kamenů tvořících budovu kostela, presbytář a školu. Vnějšek budovy je bohatě zdoben, interiéry jsou neskonale chudé. Venku najdete dvorky s malými rybníčky plnými rybek. Metodistický kostel, jehož vznik je datován do roku 1841, nabízí cestovatelů rovněž krásné interiéry s působivým kruhovým balkónem. Kostel byl přitom vybudován otroky, kteří během úmorné stavby doslova potili krev.

Na jižním konci města najdete malou zvonici, která vyrostla v roce 1907. Jen o kousek dál, na ulici Halifax, leží Stará veřejná knihovna, historická kamenná budova s výrazným sloupovím. Byla renovována s výraznou francouzskou pomocí a dnes je zde Muzeum Sv. Vincenta. V nedalekém přístavišti, kde kotví lodě ke Grenadinám, můžete sledovat čilý ruch provázející nakládání i vykládání lodí. Pro Evropana je zajímavé sledovat řetěz přístavních dělníků, kteří si podávají v pravidelném rytmu jednu bednu za druhou. Přístav je v té době plný křiku a smíchu.

Botanická zahrada pod budovou vlády a rezidencí ministerského předsedy je místem, které je navštěvováno turisty i obyvateli ostrova. V zahradě, která byla založena v roce 1765 a je tedy nejstarší botanickou zahradou západní polokoule, najdete zajímavé Archeologické muzeum artefaktů americký indiánů, přičemž vznik nejstarších z nich se datuje do 4 tisíciletí před Kristem. Nejzajímavějším exponátem je vyobrazení netopýra. V komplexu divoké zvěře otevřeném denně žijí papoušci, barbadoská zelená opice, papoušek Sv. Vincenta, kteří zde bohužel nejsou zrovna dobře zabydleni. Zahrada leží asi dvacet minut chůze od hlavních tržišť.

Ve výběžku severní části zálivu Kingstown leží pevnost Charlotte dokončená v roce 1805. Pohled na Kingstown a jeho okolí je velkolepý a při dobrém počasí je možno dohlédnout na Grenadiny a dokonce Grenadu. Ačkoliv byla pevnost navržena, aby odrážela útoky od moře, většina z jejích 34 děl míří do vnitrozemí. Ve starých kasárnách jsou malby zobrazující ranou historii souostroví. Je tu také pobřežní rozhledna, z níž se kontrolují lodě připlouvající do přístavu. O kus níž můžete vidět zbytky vojenské nemocnice. Karibská asociace na ochranu přírody navrhuje začlenění pevnosti Charlotte do speciálního seznamu vojenských památek s dárkovým obchodem a muzeem.

Kingstown je také hlavním přístavem, z něhož se můžete dostat na některý z krásných ostrovů Grenadin. Půvabný je například Beguia, který leží 14 kilometrů od Kingstownu a je největším ostrovem Grenadin s rozlohou 18 čtverečních kilometrů. Díky izolované poloze ostrova se tu uchovávají starodávné tradice stavění lodí a rybaření. Místní ostrované jsou snad posledními harpunáři světa. Lákavé nábřeží přístavu Elizabeth je lemované bary, restauracemi, obchody a řemeslnickými obchůdky.

Jižně leží další ostrov – Mustigue, který je doslova pokladem v oceánu. Je v soukromém vlastnictví a jeho krajina je stejně něžná jako životní styl ostrova – zelenající hory padající do bělostných pláží a tyrkysových vod. Ostrov býval úkrytem bohatých a slavných lidí, například princezny Margaret a dalších členů britské královské rodiny. Rozlehlé plantážové domy z 18. století byly přeměněny na ubytovací prostory pro návštěvníky ostrova.

Palmový ostrov se pyšní jedním velkým primátem Grenadin, je na něm zřejmě nejvíce palem, přesně kolem osmi tisíc. Rostou prakticky všude a především pláže díky nim patří mezi nejpůvabnější na světě. Palmový ostrov je soukromý, přesto je možné ho navštívit.

Rozloha: 390 km2

Počet obyvatel: 110 000

Hlavní město: Kingstown (30 tisíc obyvatel)

Úřední řeč: angličtina

Náboženství: křesťanství

Měna: Východokaribský dolar (ECD) = 100 centů