Švédsko – Švédské království

Ve starověku bylo Švédsko osídleno Germány, kteří odtud podnikali agresivní výpady do Evropy, především směrem na jih a východ. Po sjednocení zdejších kmenů v 10. století vznikl na území dnešního Švédska první stát, který postupně obsadil Finsko i část Pobaltí.

Od 14. století bylo Švédsko součástí různých unií se sousedními severskými státy, z nichž nejvýznamnější byla tzv. Kalmarská unie (Švédsko, Norsko, Dánsko), ve které hrálo hlavní roli Dánsko a Švédsko bylo odstrčeno na okraj dění. To vyvolalo revoluci, po které se k moci dostala dynastie švédských králů Vasovců (1523 až 1624).

Vasovci se vyznačovali expanzivní politikou, díky níž se Švédsko stalo důležitou evropskou mocností a zaznamenalo značné územní zisky, mimo jiné v Pobaltí. Třicetiletá a tzv. Severní válka (1700 až 1721) však zemi vyčerpaly natolik, že během napoleonských válek přišlo definitivně o Finsko i další území. V první i druhé světové válce bylo Švédsko neutrální.

PODNEBÍ

Klimatické podmínky: O severském Švédsku bychom řekli, že musí mít zákonitě velmi chladné podnebí. Ve skutečnosti to není tak hrozné, protože zdejší klima mírní teplý Golfský proud, který protéká kolem západního pobřeží Skandinávie. Jen pro zajímavost, díky Golfskému proudu jsou například ve Stockholmu vyšší teploty než na Aljašce, přestože se švédská metropole nachází na stejné zeměpisné šířce. Pro Švédsko je tedy charakteristické poměrně mírné podnebí s častými změnami počasí, kdy sluneční paprsky rychle střídá hustý déšť.

Nejteplejší měsíce v roce jsou červenec a srpen, kdy se teploty na severu země vyšplhají průměrně na 13 °C a na jihu, v Malmö, na 18 °C. Naopak nejvíce chladno je v prosinci, lednu a únoru, kdy se průměrná teplota pohybuje kolem – 13 °C (na severu u Kiruny) až – 1 °C (na jihu Švédska). Počítejte s tím, že v zimě je Švédsko pod sněhem, který se především ve švédském Laponsku drží až do dubna. Srážky jsou na území Švédska poměrně běžné, ale nijak enormní. V Laponsku ročně spadne pouhých 490 milimetrů srážek, na jihu až 900 milimetrů. Průměrné množství srážek ve Švédsku činí 600 milimetrů.

Zajímavým úkazem ve Švédsku je tzv. půlnoční slunce. Pozorovat ho můžete především na severu země, jemuž se také proto říká země půlnočního slunce. Severně od polárního kruhu totiž slunce po dlouhé týdny v červnu a červenci vůbec nezapadá. Naopak když tady vládne zima, je slunce opravdovou vzácností. Informace o aktuálním počasí ve Švédsku naleznete na stránkách Švédského hydrometeorologického ústavu (www.smhi.se) a na internetové adrese http://czech.wunderground.com/global/SN.html.

Nejlepší doba návštěvy: Pokud do Švédska míříte za sportem, poznáváním nebo turistikou, je jednoznačně nejlepším obdobím pro vaší návštěvu léto. V zemi je příjemně teplo, památky jsou otevřené, jen musíte počítat s davy turistů a plnými hotely. Léto je ideální i pro návštěvu švédského Laponska, protože teploty jsou přijatelné a navíc můžete sledovat fantastické nikdy nezapadající slunce. V září zase můžete v Laponsku pozorovat úchvatnou hru barev, protože vegetace dostává velmi pestré podzimní zbarvení.

Vhodné oblečení: Při cestách do letního Švédska vám postačí podobné oblečení, jaké nosíte u nás během teplého jara. Nezapomeňte však na nepromokavý oděv, protože ten budete určitě potřebovat. Při cestách do švédského Laponska navíc přibalte kvalitní turistickou obuv a také přípravky proti všudypřítomným komárům.

V zimě se oblečte velmi teple (radíme nepodceňovat), tedy do kvalitních kalhot a zejména do nepromokavé bundy. Doporučujeme i tlusté ponožky, čepici, šálu a rukavice. Součástí výbavy by měly být i sluneční brýle.

VSTUPNÍ PODMÍNKY

Doklady: Nutný je cestovní pas platný ještě alespoň 3 měsíce po vstupu do země. Pro cestování osobním vozem je zapotřebí řidičský průkaz (postačí národní), doklady od vozidla (malý technický průkaz), zelená kartu a označení CZ na vnějšku vozu. V případě cesty vypůjčeným vozem je navíc nutný notářsky ověřený souhlas majitele auta, a to ve švédštině či angličtině.

Vízová povinnost: Není zavedena pro běžné turistické cesty, a to maximálně do 90 dnů v průběhu 6 měsíců. Do této doby se započítává i pobyt v jednotlivých skandinávských státech (Dánsko, Finsko, Island, Norsko a Švédsko). V případě, že se na českého turistu nevztahuje režim bezvízové dohody (například délka pobytu ve Skandinávii překročila limit 90 dnů), je nutno požádat o vydání víza na švédském velvyslanectví. Vízum nelze obdržet na hraničním přechodu.

Švédští celníci mohou vyžadovat prokázání, že turista má pobyt finančně zajištěn. Pokud má už zajištěno ubytování například v hotelu, požaduje se suma cca 300 SEK na den a osobu. Pokud však cestuje bez předem zajištěného pobytu, může být požádán, aby prokázal, že má k dispozici cca 700 SEK na osobu a den. V případě, že cestuje do Švédska k návštěvě známých nebo příbuzných a nebude si pobyt hradit sám, vyžaduje se pozvání osoby s trvalým pobytem ve Švédsku, která nepobírá sociální podporu. V některých případech se může požadovat také zpáteční jízdenka.

Celní předpisy: Do Švédska může být přivezen alkohol pouze osobou starší 20 let. Bezcelně lze dovézt mimo jiné 1 l alkoholického nápoje s obsahem alkoholu vyšším než 22 % nebo 2 litry šumivého vína nebo alkoholického nápoje s obsahem překračujícím 15 % alkoholu (maximálně 22 % alkoholu), 2 litry vína (maximálně 15 % alkoholu), 15 litrů silného piva (s obsahem více než 3,5 % alkoholu).

Tabákové výrobky může do Švédska dovážet pouze osoba starší 18 let, a to 200 ks cigaret nebo 100 malých doutníků (cigarillos) nebo 50 doutníků nebo 250 g tabáku nebo jiných tabákových výrobků. Dále je možné dovézt 50 g parfému a 0,25 l toaletní vody, 500 g kávy nebo 200 g kávového extraktu, 100 g čaje nebo 40 g čajového extraktu, léky pro osobní potřebu a další zboží v celkové hodnotě 1.700 SEK.

Ostatní předpisy: Ve Švédsku neexistuje pro turisty přihlašovací povinnost.

NEBEZPEČÍ

Bezpečnostní situace: Švédsko je zemí bezpečnou, ve které neexistují žádná zvláštní opatření nebo omezení. V posledních letech se však vyskytly případy vloupání a vykrádání osobních automobilů a autobusů, ve kterých cestující odpočívali na volných prostranstvích nebo i na parkovištích, a to zejména v nočních nebo ranních hodinách. Proto je žádoucí zvýšená opatrnost i při odpočinku v jízdě. Nedoporučujeme rovněž koupání v moři mimo vyhrazená místa. V minulých letech došlo k několika případům utonutí českých turistů.

Drogová kriminalita: Ve Švédsku se nachází mnoho českých občanů ve výkonu trestu, a to z důvodu nelegálního dovozu drog. Trestného činu se dopouští ten, kdo nedovoleným způsobem předává, vyrábí, zpracovává, přechovává, prodává narkotika nebo provádí jinou činnost na podporu obchodu s narkotiky. Výše trestu za spáchání takového trestného činu se pohybuje od 6 měsíců do 10 let.

DOPRAVA DO ZEMĚ

Letecká doprava: Letecky lze do Švédska přicestovat pravidelnými přímými linkami ČSA do Stockholmu nebo Göteborgu. Let do Stockholmu trvá okolo dvou hodin, do Gothenburgu poletíte o 30 minut déle. Národní leteckou společností Švédska je SAS-Scandinavian Airlines Services (www.scandinavian.net), která však v současné době neprovozuje přímé spojení do České republiky. Další leteckou společností, která spojuje Stockholm s mnoha destinacemi (bohužel ne s Českou republikou), je Novair (www.novair.net). Turisté proto využívají spoje s přestupy různých zahraničních společností. Jsou sice časově náročnější, ale také často mnohem levnější. Před cestou proto doporučujeme porovnat jednotlivé nabídky.

Mezinárodní linky přistávají na mezinárodním letišti Stockholm (Arlanda). Leží 42 kilometrů severně od města. Do Stockholmu jezdí z letiště časté autobusové spojení, cesta trvá okolo 40 minut. Dopravit se lze samozřejmě také vozy taxi. K vybavení letiště patří duty-free shopy, půjčovny automobilů, banky, směnárny, restaurace, bary, kavárny i kancelář turistických informací. Další mezinárodní letiště Göteborg leží 25 kilometrů východně od města. Spojení mezi letištěm a městem zajišťují časté autobusové spoje, využít můžete i taxíky. Vybavení letiště je prakticky stejné jako ve Stockholmu.

Veškeré informace o výše uvedených letištích najdete na internetové adrese www.lfv.se, která je zároveň stránkou mnoha dalších letišť, mimo jiné letišť Malmö, Helsingborg či Östersund. Na tato letiště lze zpravidla cestovat s přestupy ve Stockholmu nebo v Kodani. Některá letiště mají vlastní stránky, například Arvidsjaur (www.arvidsjaur-flygplats.se), Linköping (www.airport.linkoping.se), Pajala (www.airport.pajala.se), Örebro (www.orb-airport.se) a letiště ve Växjö (www.vxo-airport.se).

Železniční doprava: O přímém vlakovém spojení mezi Českou republikou a Švédskem nám bohužel v současné době není nic známo. Cestovat lze s přestupem v Berlíně do města Malmö a odtud do dalších švédských měst. Do Berlína se navíc dostanete pravidelnou linkou z České republiky. Cestující do 26 let mohou uplatnit zajímavé slevy. Součástí vlaků jsou lehátkové vozy. Do Švédska dá po kolejích samozřejmě dopravit i z okolních zemí, zejména z Norska. Z Osla existuje pravidelná linka do Stockholmu. Více informací lze získat na stránkách Státní železniční společnosti SJ (www.resor.sj.se).

Autobusová doprava: Do Stockholmu lze z České republiky cestovat pravidelnou linkou po trase: Brno – Praha – Teplice – Cínovec/Altenberg (D) – Mukran(D)/Trelleborg(S) – Malmö (S) – Göteborg (S) – Stockholm. V ideálním případě by cesta neměla trvat déle než 28 hodin. Autobusem lze samozřejmě cestovat i z okolních zemí, především z Norska, ale také Dánska, Finska a Německa s pomocí trajektu. V letních měsících, kdy cestovní kanceláře pořádají zájezdy do země, není od věci se na možnost dopravy dotázat i u nich. Cena může příjemně překvapit.

Automobilová doprava: Vzhledem ke vzdálenosti Švédska od České republiky a nutnosti cestovat trajektem není tento způsob příliš využívaný. Pro cestu je zapotřebí řidičský průkaz (postačí národní), doklady od vozidla (malý technický průkaz), zelená kartu a označení CZ na vnějšku vozu. V případě cesty vypůjčeným vozem je navíc zapotřebí mít notářsky ověřený souhlas majitele. Cesta obvykle vede přes Německo a Dánsko, odtud trajektem. Využít lze i most mezi Dánskem a Švédskem (viz. níže).

Námořní doprava: Je při cestě do Švédska velmi využívaná. Nejčastějším spojem je Sassnitz (D) – Trelleborg (S), z Německa lze cestovat také po trase Roztok (D) – Trelleborg (S) nebo Roztok (D) – Gedser (DAN). Všechny tři trasy provozuje trajektová společnost Scandlines (www.scandlines.se). Na jejích stránkách je možná i rezervace lodních lístků, což je vhodné především v letních měsících.

Rozhodnete-li se cestovat přes Dánsko, mimo výše uvedené linky se do města Gedser dopravíte i z Warnemünde a dále pak dalším trajektovým spojením z dánského Helsingöru do švédského Helsingborgu. Toto spojení zajišťuje především společnost HH – Ferries (www.hhferries.se). Trajektem je možné cestovat také z Kodaně do Malmö, využívanější je však most mezi oběma městy, který byl slavnostně otevřen v červenci roku 2000. Více informací o tomto společném dánsko-švédském projektu včetně aktuálních cen za přejezd najdete na adrese www.oresundskonsortiet.com. Další možností je spojení z polského města Svinouscie do Yastadu. To zajišťuje polská trajektová společnost Unity line (www.unityline.pl), plavba trvá asi 9 hodin. Poslední možností, kterou však turisté z České republiky příliš nevyužijí, je možnost cestovat do švédského Göteborgu z anglických měst Harvich a Newcastle. Dále lze do Švédska cestovat z Finska, Ruské federace, Estonska, Litvy a Lotyšska. Další informace získáte na adrese www.ferrycenter.se.

Trajekty připlouvají do mnoha švédských přístavů a kotvišť, jejichž přehled najdete na adrese www.shsf.se. Využít můžete i stránky jednotlivých přístavů: Göteborg (www.portgot.se), Malmö (www.malmohamn.se) a Helsingborg (www.port.helsingborg.se).

DOPRAVA V ZEMI

Automobilová doprava: Pro cestování osobním vozem je zapotřebí řidičský průkaz (postačí národní), doklady od vozidla (malý technický průkaz), zelená kartu a označení CZ na vnějšku vozu. V případě cesty vypůjčeným vozem je navíc nutný notářsky ověřený souhlas majitele auta. Pokud plánujete pronájem vozu ve Švédsku, můžete zamířit do kanceláří společností ve velkých městech, na letištích, v přístavech i na velkých železničních stanicích. Některé autopůjčovny mají prezentaci na internetu, například Total Rental (www.totalrental.se).

Ve Švédsku se jezdí vpravo. Jízda je příjemným zážitkem, místní řidiči jsou většinou ohleduplní a respektují dopravní předpisy. Jedinou vadou na kráse jsou snad jen neuvěřitelně vysoké ceny pohonných hmot. Nejvyšší povolená rychlost je v obci 50 km/h, mimo obec 90 km/h a na dálnici 110 km/h. Povolená hladina alkoholu v krvi je 0,2 promile. Kvalita silnic je dobrá, některé místní silnice mohou mít štěrkový povrch. V zimních měsících mohou být některé silnice kluzké a namrzlé, přestože jsou zpravidla dobře ošetřovány. Při cestách do odlehlých oblastí je vhodnější zvolit, pokud je to možné, vozidlo s náhonem na všechna čtyři kola. Především na severu země hrozí nebezpečí nehod spojené s výskytem sobů a losů na vozovkách. Přestože jsou u silnic četné dopravní značky, chování zvířat je nevyzpytatelné. Řada nehod se navíc odehrává v nočních hodinách. Světla musí být zapnutá i během dne. Na dálnicích se nevybírají žádné poplatky. Pro pomoc v nouzi je možné kontaktovat místní automotoklub Kungl Automobil Klubben (KAK), Sšdra Blasieholmshamnen 6, 111 48 Stockholm, telefon (46) 8-678 00 55, fax (46) 8-678 00 68, e-mail: info@kak.se, www.kak.se.

Pohonné hmoty jsou ve Švédsku lehce dostupné, ale drahé. Ne všechny čerpací stanice prodávají naftu, LPG je k dostání jen v největších městech. Otevírací hodiny čerpacích stanic jsou denně od 7 do 19 hodin. Na hlavních tazích jsou čerpací stanice otevřené nonstop nebo déle do noci. Setkat se můžete i s automatickými pumpami.

Autobusová doprava: V zemi funguje kvalitní autobusová síť, a to jak mezi velkými městy, kterou zprostředkovává GDG a Swebus, tak na krátké vzdálenosti. Mnoho dopravců nabízí speciální slevy pro víkendové linky. Autobusy jsou pohodlné, čisté a v rámci možností rychlé. Aktuální spojení lze najít na adrese www.samtrafiken.se.

Trajektová doprava: Cestovat trajekty lze podél pobřeží i přes četná jezera. V zemi provozuje své služby mnoho dopravců, většina z nich zajišťuje spojení i s dalšími destinacemi. Více údajů o jednotlivých dopravcích se dozvíte přímo na stránkách jednotlivých společností (viz. kapitola Doprava do země) nebo na adrese www.ferrycenter.se.

Železniční doprava: V zemi je více než 12.000 kilometrů železničních tratí. Železniční spojení provozují Švédské státní železnice SJ (www.resor.sj.se), které nabízejí nejrůznějších slevy a úspěšně tak docilují využívání železnice širokou veřejností. Zájmy státu jsou jasné, železnice je mnohem ekologičtější než ostatní druhy dopravy. Pravidelné a časté linky spojují všechny velká města. Železnice je velice populární také mezi zahraničními návštěvníky pro jedinečné pohledy na místní přírodu. U mnoha spojů, především v letních měsících, je vhodná rezervace předem. O železniční dopravě se dozvíte více na stránkách Vnitrostátní železnice (www.inlandsbanan.se).

Letecká doprava: Vnitrostátní letecká doprava je rozšířená a spojuje přibližně 30 domácích letišť. Informace o nich získáte na adrese www.lfv.se. Jedná se o tato letiště a města: Stockholm-Arlanda, Stockholm-Bromma, Göteborg-Landvetter, Malmö-Sturup, Göteborg-Säve, Jönköping, Kalmar, Karlstad, Kiruna, Kristianstad, Lulea-Kallax, Norrköping-Kungsängen, Ronneby, Skelleftea, Sundsvall, Umea-Alvik, Visby, Ängelholm, Örebro, Örnsköldsvik, Östersund a další. Pravidelné spojení zajišťují kromě největších místních dopravců SAS (www.scandinavian.net) a Novair (www.novair.net) i menší aerolinie, například Falcon Air (www.falconair.se), Skyways (www.skyways.se), Golden Air (www.goldenair.se) a Swedeways (www.swedeways.se).

ZDRAVOTNICTVÍ

Charakteristika zdravotnictví: Lékařská péče ve Švédsku je kvalitní a také široce dostupná. V zemi působí řada kvalitních nemocnic, praktických lékařů i specialistů. Většinou se s nimi bez problémů domluvíte anglicky. Mimo hustěji obydlené oblasti je pochopitelně lékařských zařízení méně. Podrobnosti najdete i na internetových stránkách Švédského červeného kříže (www.redcross.se).

Vzhledem k tomu, že mezi Švédskem a Českou republikou neexistuje dohoda o poskytování bezplatné lékařské péče, veškeré poskytnuté lékařské ošetření ( i převozy sanitními vozy) se platí. Doporučujeme proto uzavřít pojištění pro případ onemocnění nebo nehody při cestě do zahraničí, a to už v České republice.

Léky a lékárny: Lékárny se ve Švédsku označují jako Apotek. Často jsou součástí nemocnic a najdete je i ve velkých obchodních zónách. Otevřeno mají obvykle od pondělí do pátku od 9 do 18 hodin. Ve velkých městech jsou často otevřené nonstop. Personál je kvalifikovaný, bez problémů se domluvíte anglicky. Léky jsou velice drahé. Proto doporučujeme přivést vlastní léky v dostatečném množství. Seznam lékáren najdete v telefonním seznamu, v červené sekci pod odkazem APOTEKSBOLAGET: Apotek, Jourapotek.

Další rady: Pro české turisty není pro cesty do Švédska předepsané povinné očkování. Voda z kohoutků je pitná, mimo obydlené oblasti si tento fakt raději ověřte nebo pijte vodu balenou, která je široce dostupná. Kupované mléko je pasterizované, jídlo bezpečné. Občas se u turistů vyskytne tzv. cestovní průjem, který však za pomoci běžných léků zpravidla brzy odezní. Ve Švédsku se vzácně, ale přece vyskytuje vzteklina. Při poranění neznámým zvířetem je proto vhodné zamířit k lékaři. V letních měsících hrozí nebezpečí klíšťové encefalitidy, proto nezapomeňte na kvalitní ochranu. Při cestách do přírody a odlehlých částí země rovněž doporučujeme nepřeceňovat síly a vybavit se patřičným oblečením a obuví.

MĚNA A CENOVÝ KOŠ

Charakteristika: Měnovou jednotkou Švédska je 1 švédská koruna (Skr, SEK), která se dále dělí na 100 öre. Bankovky jsou v nominálních hodnotách 20, 50, 100, 500, 1.000 a 10.000 SEK, mince v hodnotách 1, 5 a 10 SEK a 50 öre. Podrobnosti o švédském finančnictví a bankovnictví najdete na stránkách ministerstva financí (http://finans.regeringen.se) a švédské centrální banky (www.riksbank.se).

Směna valut: Hotovost i cestovní šeky lze vyměnit v bankách a směnárnách, které jsou také na letištích, velkých železničních stanicích, přístavech nebo jsou součástí hotelů apod. Směnárny na frekventovaných místech mají otevřeno dlouho do večera nebo jsou otevřené nonstop, jako třeba na letištích. Banky mají otevřeno různě, většinou v pondělí, úterý, středu a pátek od 9.30 do 15 hodin, ve čtvrtek od 9.30 do 17.30 hodin. V sobotu a neděli bývá zavřeno. Kurzy se v jednotlivých bankách mění, proto je vhodné nabízený kurz porovnat. Směnu valut můžete provést i u těchto bank: Handelsbanken (www.handelsbanken.se), Skandinaviska Enskilda Banken (www.sebank.se) a Föreningssparbanken (www.foreningssparbanken.se).

Cestovní šeky, platební karty: Používání platebních karet je ve Švédsku široce rozšířené, využijete je v husté síti bankomatů, v obchodech, hotelech, u čerpacích stanic nebo třeba při koupi vstupenky do muzea. Mezi nejvíce akceptované karty patří EuroCard/MasterCard, Visa, American Express a Diners Club. Cestovní šeky uplatníte nejen v bankách a směnárnách, ale také jimi můžete nezřídka platit v obchodech nebo hotelech.

UBYTOVÁNÍ

Charakteristika ubytování: V zemi je mnoho ubytovacích možností, od nejluxusnějších hotelů v největších městech až po malé chatky v horách nebo na březích jezer. Do země míří každoročně velký počet turistů, čeští turisté prozatím jezdí především za krásou místní přírody. Ubytovat se můžete v hotelech, motelech, hostelech, v prázdninových farmách, chatách nebo třeba kempech. Cenová hladina je oproti tuzemsku mnohem vyšší.

Hotely: Hotelů je v zemi dostatek a tradičně se těší vysokému standardu. Většina má vlastní restauraci a je vybavena televizory. Naprostá většina hotelů je v majetku soukromých společností, často provozujících celé řetězce hotelů. Nejvíce hotelů samozřejmě najdete ve velkých městech, jako je například Stockholm, Malmö nebo Göteborg. Neexistuje zde žádné členění podle hvězdiček nebo tříd, jako je tomu zvykem v ostatních evropských zemí. Chcete-li se mezi hotely alespoň trochu orientovat, všimněte si písmen SHR, které některé hotely mají na štítu. Signalizuje to členství ve Švédského asociaci hotelů a restaurací (Sveriges Hotell & Restaurang Företagare, www.shr.se).

Turistické hotely jsou rozeseté po celé zemi a jsou zpravidla charakteristické dobrým jídlem a atraktivní polohou. Často se jedná o rekonstruované měšťanské domy, které patřily po mnoho generací jediné rodině. Obvykle jsou v soukromých rukou. V letních měsících hotely často poskytují možnosti plavání, rybaření, půjčují loďky, některé pak disponují tenisovými kurty a minigolfem.

Oblíbeným cílem zahraničních i domácích turistů jsou horské hotely, které nabízejí skromnějším ubytování, avšak v krásném okolí, obvykle v nezničené přírodě. V těchto hotelech je často možné rybařit nebo se prohánět po hladině řeky nebo jezera v kajaku. Jsou také častým cílem cvičitelů aerobiku a jejich svěřenců. Řada místních hotelových společností nabízí speciální slevy při pobytu v létě, o víkendech nebo v zimě. Často lze slevu obdržet také při rezervací předem. Odpovídající hotelové ubytování lze najít na adresách www.hotellguiden.se, www.hotellsverige.se nebo www.swedenhotels.se.

Prázdninové chaty a farmy: Stále většímu zájmu se v zemi těší prázdninové chaty a farmy. Často stojí uprostřed hlubokých lesů nebo na okrajích jezer a jsou skutečně kouzelné. Obvykle mají obývací pokoj, tři ložnice, kuchyň a toalety, ale turisté si musí přivézt vlastní ložní prádlo a ručníky.

Hostely: V zemi je okolo 300 hostelů, které si oblíbili především mladí turisté, pro něž jsou hotely příliš drahé. V hostelech se může ubytovat každý bez rozdílu věku, častou jsou součástí také místnosti pro rodiny. V případě, že je plno, mají přednost studenti, lidé do 26 let a samozřejmě držitelé karty IYHF. Hostely jsou často uzavřené přes den, nové hosty přijímají od 8 do 9.30 hodin a od 17 do 22 hodin. Mládežnické ubytovny spravuje Švédský turistický svaz, takže více informací se dozvíte na jeho stránkách (www.stfturist.se). Bližší údaje najdete i na adrese www.svif.se.

Kempy a volný kempink: Milovníci kempinku se mohou ubytovat přibližně v 800 kempech, které se těší velké oblibě i mezi švédskými rodinami. Kempy jsou obvykle dobře zařízené. Jejich součástí bývají tenisové kurty, minigolf nebo půjčovny kol. Asi 200 kempů je otevřeno celoročně, především v okolí zimních středisek. Kempy se dělí do tří kategorií, od jedné hvězdičky do tří. Tři hvězdičky má kemp s nonstop servisem pro ubytované a těmi nejlepšími službami. Součástí kempů jsou často také chatky pro 2 až 4 osoby, které si lze pronajmout. V letních měsících jsou kempy často nacpané k prasknutí. Držitelé karet CCI mohou získat zajímavé slevy. Bližší informace o kempinku ve Švédsku najdete na adrese www.camping.se.

Kempink mimo vyhrazené kempy je povolený, protože ve Švédsku platí staré zvykové právo, tzv. allemansratten. Díky němu mohou cestovatelé přespávat bez omezení v lesích, na horách, prostě ve volné přírodě. Toto právo se řídí heslem: nerušit a neničit. Další zásady jsou: Všude v terénu je zakázán vjezd mimo zpevněné cesty. Oheň lze rozdělat mimo období sucha, možnosti založení lesního požáru a na skále, která by mohla puknout. Můžete se pohybovat na cizím pozemku a půdě, jednu noc tam stanovat a koupat se v cizích vodách. Je zakázáno vstupovat do hájeného revíru, osení a na pozemky využívané rodinou majitele. Můžete sbírat lesní plody a houby pro vlastní potřebu, přičemž je zakázáno kácet stromy, lámat větve a vybírat ptačí hnízda. Nutno dodat, že švédská policie postihuje porušování tohoto práva vysokými pokutami.

STRAVOVÁNÍ

Charakteristika kuchyně: Švédové mají rádi jednoduchá jídla, připravená rychle z čerstvých surovin. O bůhvíjaké pestrosti se tedy mluvit nedá. Vzhledem k poloze země jsou běžnou součástí švédského jídelníčku ryby a mořské produkty. Typickým a asi nejznámějším prvkem zdejší kuchyně je proslulý švédský stůl, který se ve švédštině nazývá smörgasbord. Z jídel podávaných formou švédského stolu si jako první chod můžete dát plněného sledě s vařenými brambory, po něm ochutnat třeba pár dalších mořských živočichů (uzený losos a ančovičky). Dalším chodem může být studené maso – pâté, plátek hovězího nebo nadívané telecí. Součástí švédských stolů jsou ve většině oblastí také domácí suroviny, tedy například zvěřina, jehněčí, zelenina a ovoce. Následují teplé chody – další druhy sleďů, masové kuličky (köttbullar) nebo omelety. Po vydatném jídle přicházejí na řadu ještě různé druhy ovocných salátů a sýry. Typickou švédskou specialitou je uzené sobí maso z Laponska, dále pak gravlax – losos, který je předem speciálně připraven a naložen, divoké jahody a zvláštní bobule, které jsou ve Skandinávii skutečnou lahůdkou.

Nápoje: Snapps, to je společný název pro aquavit nebo brännvin – švédský likér, který je zde již tradičně podáván, a to chlazený. Tento nápoj má mnoho typických chutí a vůní, od obyčejných neochucených až po sladce kořeněné. Rozšířené je i pití švédského piva. Alkoholické nápoje se podávají osobám starším 20 let. Zvláštností je, že víno, alkohol a pivo zde prodává státní monopol, Systembolaget (www.systembolaget.se), jehož prodejny jsou v provozu v běžných otevíracích hodinách. V restauracích, barech a kavárnách se nesmí alkohol prodávat v neděli před 13 hodinou. Po půlnoci koupíte alkohol zase jen v nočních klubech, které jsou otevřeny do 2, 3 nebo do 5 hodin. Nutno dodat, že alkohol je neuvěřitelně drahý. Pokud máte chuť na nealkoholické nápoje, můžete si pochutnat na skvělé kávě, čaji a samozřejmě také na různých druzích limonád a ovocných džusů.

Možnosti stravování: Nejlepší restaurace jsou ve Švédsku velmi drahé, ale na druhou stranu má i to nejmenší městečko řadu cenově přijatelných, většinou samoobslužných restaurací a gril-barů. Mnoho restaurací po celé zemi nabízí speciální jídlo za sníženou cenu, které se skládá z hlavního chodu, salátu, nealkoholického nápoje a kávy. V jídelníčcích jsou zastoupeny švédské speciality i mezinárodní pokrmy.

Většina místních restaurací má otevřeno od 11 do 24 hodin, ale ve větších městech se najdou i takové, které mají otevřeno nonstop. Je zde také velký počet kaváren a míst, ve kterých si můžete dát sendvič nebo pečivo. Ve větších kosmopolitních městech jsou k nalezení i čínské, indické a další specifické restaurace.

OBCHODY A SLUŽBY

Obchody: Dobře zásobených obchodů je ve Švédsku velmi mnoho. Koupit zde lze prakticky cokoliv. Pro našince jsou však ceny v obchodech vražedně vysoké. Nakupovat můžete v malých útulných obchodech nebo v gigantických supermarketech. Mimo velká města se setkáte s obchody typu “smíšené zboží”, v nichž lze koupit vše podstatné. Ve většině obchodů je možné platit platebními kartami. Otevírací hodiny jsou zpravidla od 9.30 do 18 hodin. V sobotu bývá otevřeno do 14 hodin, v neděli je zavřeno. Obchody s potravinami otevírají dříve, zhruba v 7 hodin. Supermarkety fungují od 8 do 22 hodin. Do pozdních večerních hodin mají otevřeno také některé obchody ve velkých městech, někdy jsou otevřené nonstop.

Pošty: Většina poštovních úřadů má otevřeno ve všední dny od 9 do 18 hodin, v sobotu pak od 9 do 13 hodin. Specifická je situace na malých městech a vesnicích, kde pošty většinou zavírají dříve, v sobotu jsou zavřené. Hlavní pošta ve Stockholmu je otevřená ve všední dny od 7 do 22 hodin, v sobotu pak od 10 do 19 hodin. Kromě běžných služeb pošty zde lze navíc směnit peníze a cestovní šeky. Poštovní známky si můžete koupit jak na přepážce pošty, tak v automatu, který je zpravidla před poštou. Kromě toho je koupíte i v pouličních stáncích, stejně jako v řadě obchodů. Poštovní schránky jsou tří barev: zelené (pro domácí poštu), modré (pro poštu regionální a uvnitř větších měst) a konečně žluté (pro všechny druhy pošty), včetně zahraniční.

Telefony: Telefonní předvolba Švédska je 00 46. Veřejné automaty najdete téměř všude. Fungují na telefonní karty, které mají hodnotu 30, 60 a 120 jednotek. Koupit je můžete v obchodech Telia, v tabácích a dalších obchodech. Veřejné telefonní automaty často akceptují také platební karty. Používání mobilních telefonů je ve Švédsku bezproblémové, vždyť jste v domovině proslulé značky Ericsson. Zdejšími mobilními operátory jsou Telia GSM, Comviq GSM a Europolitan GSM.

Suvenýry: Mezi oblíbené suvenýry patří sklo, a to jak užitkové, tak sběratelské. Oblibě se těší také tradiční šperky, výrobky ze dřeva a kovu, porcelán, výšivky a keramika.

Elektřina: 230 voltů.

AKTIVITY

Kultura: Švédsko, drsná severská země, má velmi svébytnou kulturu. Turistům se sice nejčastěji vybaví drsní bojovníci Vikingové a jejich kultura nebo typické runové kameny roztroušené po celé zemi, ale švédská kultura a umění, to jsou i nádherné obrazy významného malíře a sochaře Anderse Zorna, který se proslavil motivy venkovského života nebo sochou Gustava Vasy. Švédové nedají dopustit ani na sochaře Carla Millese, jehož úžasné sochy jsou soustředěné na vysokých skalních útesech v Millesgarden. Mnohá díla švédských umělců můžete vidět v četných muzeích, mnohdy pod širým nebem. Podrobnosti o muzeích naleznete na internetové adrese www.icom.org/vlmp/sweden.html. Navštívit můžete rovněž stránky jednotlivých muzeí: Národní muzeum (www.nationalmuseum.se), Umělecké muzeum v Göteborgu (www.konstmuseum.goteborg.se), Muzeum Augusta Strindberga (www.strindbergsmuseet.se) nebo třeba Švédské přírodně-historické muzeum (www.nrm.se)

Ve Švédsku jsou i skanzeny, které dokumentují fortel švédských stavebníků, vždyť švédská architektura je velmi osobitá. V zemi se nachází přes 3000 kostelů, nejstarší byly postaveny už před jedním tisícem let. Jih země je zase proslulý úžasnými zámky, ve kterých žila švédská šlechta v přepychu a v neustálých taškařicích.

Obyvatelé této severské země milují i hudbu a divadlo, vždyť například taková Královská opera, Královské dramatické divadlo nebo Švédské národní divadlo má naprosto oprávněné renomé po celém světě. Populární jsou také letní divadelní představení pod širým nebem. Milovníci hudby budou rovněž nadšeni. V zemi působí téměř deset velkých symfonických orchestrů, ale koncerty vážné hudby se odehrávají i v menších městečkách. Také popová, jazzová, rocková nebo třeba metalová hudba má ve Švédsku mnoho příznivců. Velmi populární je skupina The Cardigans, jejíž oficiální stránky najdete na adrese http://cardigans.com. Zapomenout samozřejmě nesmíme ani na nestárnoucí skupinu ABBA (fanclub http://abba.muziek.net). A pokud se chcete dozvědět vše o švédské kultuře v globálu, navštivte internetové stránky švédského ministerstva kultury http://kultur.regeringen.se.

Svátky a dny pracovního klidu: 1. leden – Nový rok, 6. leden – Tří králů, 1. květen, 25. a 26. prosinec – Vánoce. Kromě toho se slaví i pohyblivé svátky: Velký pátek, Velikonoční pondělí, Svatodušní svátky, Nanebevstoupení Páně, Letní slunovrat a Všech svatých.

Zábava: Pokud nejste právě milovníky přílišné kultury, toulek přírodou ani poznávání památek, můžete se pobavit ve švédských hospůdkách a barech. Kromě popíjení skvělých nápojů v nich můžete poslouchat hudbu nebo hrát populární kulečník. Rovněž je možné zavítat do četných diskoték, které dokáží být ve studeném Švédsku velmi žhavé. V mnoha tancují krásné dívky jako profesionální tanečnice a pozdě v noci dochází i na striptýz. Ve Švédsku je i mnoho rockových a nočních klubů, takže slavit můžete až do rána.

Pěší turistika: Nezkažená švédská příroda plná hustých lesů a křišťálově čistých řek láká stále více turistů. Těm hraje do karet i fakt, že ve Švédsku platí tzv. allemansratten, tedy staré zvykové právo, díky němuž mohou cestovatelé přespávat bez omezení v lesích, na horách, prostě ve volné přírodě. Vyhlášeným cílem pěších turistů jsou švédské národní parky, jichž je tu kolem dvaceti. První byly vyhlášené už v roce 1909. Krásné jsou toulky laponskými parky Padjelanta, Sarek a Stora Sjöfallet. Zajímavý je i močálovitý prales Store Mosse nebo ostrovní parky Bla Jungfrun, Gotska Sandön a Ängsö. U vstupu do jednotlivých parků se nacházejí turistické kanceláře, které vám podají bližší informace o turistice v parcích, pomohou vám najít ubytování a prodají vám speciální mapky a průvodce. Kromě národních parků jsou ve Švédsku i přírodní rezervace, které vám ale popisovat nebudeme – je jich totiž více než 700!

Švédská příroda je plná zajímavostí – nejen v národních parcích a přírodních rezervacích můžete obdivovat krásné vodopády (Storforsen, Brudslöjans vattenfall, Ristafallet a další), vápencové oblasti (Stekenjokk, Stora, Lilla Karlsö), jeskyně (na Gotlandu i v centrálním Švédsku), pralesy (Muddus, Fjällmossen) nebo třeba krásnou skalní rozsedlinu Slattdalsskrevan.

Turistiku přitom švédské úřady podporují. V zemi se nachází kolem 400 informačních kanceláří, v nichž vám podají potřebné informace a nasměrují na nejlepší stezky. Hlavních turistických tras je téměř 40 a vedou všemi oblastmi Švédska. Vyhlášená je tzv. Královská stezka (Kungsleden), která vede z Abiska na severu až k jižnímu cípu jezera Grövelsjön v kraji Dalarna a měří přes 500 kilometrů. Podél stezek jsou četná ohniště, chýše i dřevěné sruby, v nichž se můžete klidně ubytovat. Stránky věnované outdoorovým aktivitám v zemi najdete na adrese www.outdoor.se, ale bohužel jen ve švédštině.

Zimní sporty: Ve Švédsku jsou stovky sjezdovek i tratí pro běžkaře, které jsou hojně využívány. Lyžuje se od prosince do dubna a když počasí přeje, i déle. Především zimní střediska v Laponsku (Abisko, Ammarnäs, Dundret, Gällivare nebo Hemaven) jsou plná lyžařů i na začátku května. Je tady kolem 120 sjezdovek, vždy skvěle upravených. Turisté si rovněž mohou pronajmout sněžný skútr nebo se zúčastnit závodů psích spřežení.

Další lyžařské regiony jsou Värmland se středisky Branäs, Sunne nebo Valfjället. Pyšní se skvěle udržovanými sjezdovkami, které jsou v případě nepříznivého počasí uměle zasněžovány. V noci bývají krásně osvětlené, takže noční lyžování je skutečným zážitkem. Vyhledávaným lyžařským rájem je i kraj Dalarna, respektive jeho pohoří. Nachází se tu mnoho středisek, známé je Bjursas a Gesunda. Lyžuje se rovněž v kraji Jämtland/Härjedalen. Vše o lyžování ve Švédsku najdete na stránkách Švédské lyžařské asociace (www.skidforbundet.a.se, jen švédsky) nebo na internetové adrese www.goski.com/sweden.htm.

Vodní sporty: Milovníci vodních sportů si ve Švédsku přijdou na své. Allemansratten, zvykové právo, totiž dovoluje jízdu lodí ve všech vodách mimo několik rezervací. Díky tomu je možné proplout na lodi prakticky celé Švédsko. Odvážní vodáci se mohou pustit na rychlou a bouřlivou řeku Vindelälven, která je dlouhá necelých 450 kilometrů a kormidelníci musí zdolat přibližně 150 peřejí. Také řeka Voxnan je známá bouřlivými peřejemi, ale ty nejsou nic proti bouřící vodě na řece Piteälven, na které se mimochodem nachází i úchvatný vodopád Storforsen. Kromě plavby na kanoi nebo na kajaku je ve Švédsku možné i plachtit. Nejlepší podmínky jsou na západním pobřeží, kde se rovněž nachází mnoho plachtařských škol. Pronájem lodi je běžný. Windsurfing se odehrává prakticky na všech vodních plochách. A pokud vás zajímají stránky Švédské veslařské federace, najdete je na adrese www.algonet.se/~swerow.

Rybaření: Švédsko má mezi rybáři pověst štičího ráje, protože právě štiky se tady nacházejí v hojném počtu. Milovníkům rybaření ve Švédsku stačí koupit povolenku, která může být vypsaná na jeden den i celý rok. Cena je poměrně vysoká, ale výsledek za to rozhodně stojí. Když už jednou nahodíte, můžete se spolehnout, že váš prut nevydrží dlouho neprohnutý. Ve Švédsku je několik vyhlášených rybářských oblastí. Štiky, candáti a okouni na vaši nástrahu čekají v řece Dalälven u města Gävle. Lososovitým rybám je zasvěcen jih země, kde se nacházejí bohaté řeky Atran, Mörrumsan a Eman. Dalším tokem, který je pro milovníky lososů ideální, je řeka Kalixälven v Laponsku. Pstruzi, lipani a siveni zase rejdí v laponské řece Tjuonajokk. A pokud toužíte po mořských rybách, není lepší volba než rybářská oblast Bohuslän.

Náš tajný tip je Dalarna – region v centrálním Švédsku. Do Dalarny totiž nemusí jezdit pouze pravověrní rybáři, ale k výbavě mohou přibalit i celou rodinu. V Dalarně, která se rozkládá mezi městem Falun a horskými středisky Sälen a Idre, se nabízí mnoho turistických lákadel. Rybáře pochopitelně uchvátí průzračná voda jezer Siljan a Orsasjön plných ryb. Milovníci trekkingu mohou zamířit na desítky turistických tras. Návštěvníci, které uchvátil lov, sem přijíždějí na podzim, kdy je v plném proudu honba na losy. A mládež? Ta si může hrát na plážích, jezdit na kánoích nebo se jen tak toulat lesy, v nichž je možné vidět i bobry.

Cyklistika: Jízda na kole je ve Švédsku velmi oblíbená. Existuje tu kolem 30 cyklistických tras, které vedou kolem měst i nespoutanou divočinou. Stezky jsou ve skvělém stavu, nechybí na nich přehledné značení a v jejich okolí stojí kempy, informační střediska, různé chýše a občerstvení. Zakoupit můžete rovněž dokonalé mapy pro cyklisty. Nejoblíbenější cyklistická stezka vede od města Karesuanda na severu země do Helsingborgu na jihu. Je dlouhá téměř 2600 kilometrů. Vše potřebné o cyklistice najdete na adrese www.cyklavaettern.com, ale musíte umět švédsky.

Ostatní sporty: Ve Švédsku jsou populární další sporty, především hokej (www.swehockey.se). Ve zdejších klubech hraje mnoho českých borců a švédská reprezentace patří mezi nejlepší týmy na celém světě. Rovněž motoristické soutěže jsou velmi oblíbené a mezi jezdci patří k nejvíce obávaným. Poučit se můžete třeba na stránkách mezinárodní švédské rallye (www.swerally.se). Jste-li milovníky tenisu (www.tennis.se), můžete si zahrát na stovkách tenisových kurtů a hal. A pokud snad patříte mezi milovníky silných terénních automobilů, přijdou vám vhod internetové stránky www.swedenoffroad.com. Vše o sportu ve Švédsku pak získáte na internetové adrese (www.sportnow.se).

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Gallivare

Je městečko ležící za polárním kruhem s přibližně 22 tisíci obyvateli. Nachází se nedaleko národního parku Muddus a je známé především těžbou železné rudy, s níž se tu začalo už na konci 19. století. Mezi zajímavosti patří dřevěný kostel z druhé poloviny 18. století, který byl vybudován za přispění každé zdejší domácnosti. Druhou stranou mince však je, že obyvatelé byli donuceni přispět. Gallivare je také jednou z cílových stanic snad nejkrásnější železniční tratě Švédska s názvem Inlandsbanan. Vede ze švédského vnitrozemí čarokrásnou přírodou po trase dlouhé přes 1300 kilometrů až za polární kruh. Cesta vlakovou soupravou, která je často doplněna historickými vozy, je rozhodně velmi silným zážitkem.

Göteborg

Je druhým největším městem Švédska, má téměř 500 tisíc obyvatel a je se svým 17 kilometrů dlouhým nábřežím nejvýznamnějším přístavem země. Na místech nynějšího města nechal Gustav II. postavit pevnost, která měla sloužit jako ochrana přístavu. Pomník Gustava II. se nachází na náměstí starého města v těsné blízkosti budovy radnice ze 17. století. Nejstarší budovou je Kronhuset – místo korunovace krále Karla XI. Největším parkem je Zámecká obora. V Maritima centru bude nejen milovníky moře zajímat několik historických lodí a expozice s tématikou života na moři. Ve městě je i několik muzeí s velice zajímavými, či dokonce jedinečnými expozicemi. Je to Historické muzeum mapující do detailu historii města, Muzeum umění s jednou z nejdůležitějších galerií moderního umění ve Švédsku, Muzeum mořeplavectví s akváriem a Etnografické muzeum s jedinečnou sbírkou laponského lidového umění. O chvíle oddychu se dokonale postará zábavní park Liseberg s desítkami různých atrakcí. Podrobnosti o Göteborgu najdete na adrese www.goteborg.com.

Örebro

Nachází se na samotném okraji jezera Hjalmaren, které je čtvrté největší ve Švédsku. Město je také střediskem v kraji Narke a v současnosti v jeho ulicích žije na 125 tisíc obyvatel. Stáří města se odhaduje přibližně na 700 let. Vzniklo na místě původní strážní věže, kterou nechal u brodu řeky Svartan vystavět říšský hrabě Birger Jarl. Brod dnes nahradil most Storbron a věž vystřídal na jejím místě hrad a později zámek. Ten byl tichým svědkem mnoha významných okamžiků v historii Švédska (mimo jiné zde byl za následníka švédského trůnu zvolen říšským sněmem Jean B. Bernadotta).

Dnes je zámek jedním z nejvyhledávanějších turistických míst Švédska. Mezi jeho zvláštnosti patří to, že je zcela obklopen vodou. Velmi půvabným místem je i skanzen Wadkoping v těsné blízkosti zámku, tvořený starými dřevěnými domky z 15. a 16. století. Z nejbližšího okolí stojí za zmínku město Eskilstuna s vyhlášenou zoologickou zahradou a město Strangnas s místním dómem postaveným ze žuly a červených cihel.

Östersund

Je správní středisko kraje Jamtland a žije v něm necelých 60 tisíc obyvatel. V minulosti bylo posádkovým městem proti Norsku díky strategické poloze. Mezi zajímavosti patří skanzen Jamtli s ukázkami budov a stavení z 18. a 19. století. Z města vedou dva mosty na ostrov Froson, nacházející se v jezeře Storsjon. Ostrov byl kultovním místem zdejších obyvatel už v dobách před Kristem a byl zasvěcen bohyni plodnosti Fro. Jezero Storsjon je hluboké 75 metrů a podle vyprávění zdejších obyvatel je domovem storsjonské příšery. Tu už léta nikdo neviděl, ale žádný z místních nepochybuje o tom, že v jezeře je. Je prý velmi lstivá a možná se jedná o vzdálenou příbuznou slavné Lochnesské příšery. V muzeu je dokonce možné si prohlédnout speciální přístroj, který byl zkonstruován k odchytu této příšery. V nejbližším okolí doporučujeme k vidění kostel z 12. století. Je postavený z šedého kamene, který se nachází v jednom ze zálivů jezera nedaleko městečka Hackas.

Stockholm

Je hlavním městem Švédska a rozkládá se na čtrnácti ostrovech. Nejstarší zmínky o něm se datují do poloviny 13. století a jsou spojovány s postavou říšského hraběte Birgera Jargla. V průběhu staletí se město rychle rozvíjelo, především díky vzkvétajícímu obchodu s hlavními obchodními partnery – městy Gdaňskem a Lübeckem. Během konfliktu s Dánskem byl Stockholm předán na krátké období Dánsku, respektive dánskému králi Kristiánovi II. Po navrácení si město postupně získávalo postavení metropole království.

Za opravdové srdce Stockholmu je považováno Staré město (Gamla stan) na ostrově Stadsholmen. Jedním z nejvýznamnějších míst starého města je Muzeum středověku vybudované na místě rozsáhlých archeologických nálezů. Riddarholmský kostel, nacházející se na ostrově Riddarholmen, byl v minulosti tradičním místem posledního odpočinku švédských králů. Dnes se tu nachází muzeum. Neuvěřitelných 550 místností má Královský palác, jehož interiéry zdobí rozsáhlé sbírky porcelánu, gobelínů a obrazů od rozličných autorů.

Někdejší tržiště i neblaze proslulé popraviště ze Stockholmského krveprolití je náměstí Stortorget v srdci starého města. Místo, na kterém rukou kata ztratila život více než stovka švédských osobností, dnes připomínají jen kameny s letopočtem 1521. Náměstí je obklopeno restauracemi, kavárnami a obchůdky. Unikátními sbírkami děl švédských a dalších světových malířů se pyšní Národní muzeum. Mezi další významná muzea patří Historické muzeum s expozicemi mapujícími dlouhou historii Švédska s důrazem na vikingskou éru a Severské muzeum představující život ve Skandinávii od počátku 16. století. Historii Švédska máte možnost poznat i ve zdejším skanzenu s dobovými budovami selských stavení a měšťanských domů. Pro chvíle oddychu je vhodné navštívit zábavní park Grona Lunds Tivoli. Informace o Stockholmu v mnoha jazycích jsou k mání na adrese www.stockholmtown.com.

Oficiální název: Švédské království

Rozloha: 449 960 km2

Počet obyvatel: 8 700 000

Hlavní město: Stockholm – 1 540 000

Úřední jazyk: švédština

Náboženství: evangelické luteránské 94 %, katolické 2 %, ostatní 4 %

Měna: 1 švédská koruna (Skr, SEK) = 100 öre

Státní zřízení: konstituční monarchie

Nejvyšší hora: Kebnekaise (2 123 m)

Nejdůležitější vodstva: Göta-Klar

Gramotnost: 99 %

Datum vytvoření: 1905

Správní členění: 24 provincií

Členství: OSN, OECD, EU