Tunis – Tuniská republika

Ve starověku tu bylo Féničany založeno město Kartágo, poté území ovládla Římská říše. Už v 7. století se však území zmocňují Arabové. V polovině 16. století země náleží k Osmanské říši, od poloviny 19. století o ni bojují Francie, Velká Británie a Itálie. Na konci století se Tunisko stává francouzským protektorátem. V roce 1957 dochází ke zrušení monarchie, země získává nezávislost a vyhlašuje republiku.

KDY A JAK

Tunisko je vyhlášenou zemí s fantastickými plážemi a exotickým koloritem Orientu. Nejlepší dobou pro návštěvu této atraktivní africké země jsou měsíce od června do srpna, kdy je země zalitá sluncem, moře příjemně teplé a trhy oplývají krásnými věcmi. Do Tuniska však můžete přijet i mimo sezónu, například v květnu nebo listopadu, kdy jsou teploty nižší, ale restaurace a hotely nabízejí výrazné slevy. Měsíce leden a únor nejsou vhodné pro návštěvu Tuniska, protože tu panují nejnižší teploty a často prší.

Do Tuniska můžete jet nejen s desítkami našich cestovních kanceláří, ale i individuálně, a to letecky. Přímé linky z Prahy létají nejen do hlavního města Tunisu, ale také do Monastiru či Djerby. Další mezinárodní letiště jsou ve Sfax a Tozeur. Všechna letiště jsou dobře vybavena. Cestovatelé v nich najdou restaurace, bary a duty free obchody, ve kterých je nutné zaplatit ve tvrdé měně. Tuniský dinár není akceptován.

Dalším způsobem dopravy do Tuniska je plavba přes Středozemní moře. Trajekty a dopravní lodě plují z Francie nebo Janova. Plavba například z francouzské Marseilles do města Tunis trvá 22 až 24 hodiny, stejně dlouhá je cesta z Janova do Tunisu a z Naples do Tunisu. Plavba z Palerma do Tunisu trvá 10 hodin, na palubě lodi z Trapani do Kelibia strávíte 3 hodiny.

Železniční a silniční spojení má Tunis s okolními státy, tedy s Alžírskem a Libyí. Před cestou je třeba zjistit aktuální politickou a bezpečnostní situaci v těchto zemích. Kvalitní železniční trať vede mezi městy Tunis a Alžír. Silniční přechody obsluhované dálkovými autobusy nebo sběrnými taxíky fungují mezi alžírskou Annabou a tuniskou Tabarkou, alžírským Souk Ahras a tuniskou Ghardimaou a alžírským El Oued a tuniským městem Gafsa. Z Libye je možné do Tuniska přicestovat přes Ben Gardane a Ras Ajdir.

NEMOCNICE, SLUŽBY

Zdravotnická péče je na dobré úrovni. Vysoké úrovně dosahují především soukromé kliniky, jejichž zdravotní úkony (včetně zubních ošetření) jsou však velmi drahé. Je nezbytné vždy před cestou uzavřít smlouvu o pojištění pro zahraničí. Bezplatně může být poskytnuta léčebná pomoc při náhlém onemocnění. Lékáren je v Tunisku dostatek, léky jsou většinou k dostání bez lékařského předpisu. Nakupovat můžete od pondělí do soboty od 9 do 19 hodin s malou přestávkou v poledních hodinách. Ceny léků jsou však vysoké.

Služby jsou na dobré úrovni. Hotelů prakticky všech cenových kategorií je především u moře dostatek. U velmi levných hotelů je třeba počítat s tím, že nejsou příliš vybavené, odpovídají však ceně. Obchody jsou velmi dobře zásobené. Potraviny a zboží ve státních obchodech má pevné ceny, v turistických střediscích je běžné smlouvání. Typická tržiště, na nichž je možné nakoupit neskutečně levně i neskutečně draze, jsou obvykle otevřená od rána do večera. Platí, že cenová relace většiny produktů je o něco levnější než u nás. Alkohol je možné koupit jen ve specializovaných obchodech. Tuniské restaurace většinou nepodávají kontinentální stravu, zdejší jídla jsou však výtečná. Vzhledem k jiné mikroflóře doporučujeme stravovat se střídmě a docházet jen do lepších restaurací.

Poštovní služby jsou v Tunisku dobré. Pošty jsou od září do června otevřené od pondělí do soboty od 8 do 12 hodin, v červenci a srpnu pak od 7,30 do 13,30 hodin, během ramadánu od 8 do 15 hodin. Do ČR bude vaše zásilka putovat přibližně týden. Telefonní spojení je dobré zejména ve větších městech a samozřejmě v turistických střediscích. Používá se proud o napětí 220V, 50 HZ.

DOPRAVA, ČAS

Pokud chcete jezdit po Tunisku automobilem, potřebujete náš i mezinárodní řidičský průkaz. Půjčoven kvalitních vozů je v zemi dostatek, věnujte pozornost dobrému pojištění. Vždy se také platí záloha, kterou vám vyplatí zpět při vrácení nepoškozeného vozu. Stav silnic je tu velmi dobrý, spojují všechna důležitá města, městečka i vesnice. Silnice jsou dobře značeny, takže jízdy po Tunisku jsou bezproblémové. Nejvyšší povolená rychlost v obci je 50 km/h, na dálnicích 110 km/h. Používání bezpečnostních pásů je povinné na všech sedadlech, porušení tohoto předpisu je velmi přísně pokutováno. Benzín je podstatně levnější než u nás, síť čerpacích stanic i opraven je velmi hustá. Výše poplatků na dálnicích závisí na typu vozu a ujeté vzdálenosti, jsou však poměrně vysoké.

Při cestách po Tunisku můžete použít i rozvinutou autobusovou dopravu, která je velmi levná a autobusy jezdí po hlavních cestách ve zhruba dvacetiminutových intervalech. Stav autobusů je velmi slušný. Železniční síť je dobrá, v Tunisku existuje rychlé vlakové spojení, které za mírné ceny jezdí z Tunisu přes La Goulette do La Marsa. Častým způsobem cestování po Tunisku je i používání taxislužby. Žluté vozy jsou určené pro jízdy po městech, jsou levné, pohodlné a najdete je na každém rohu. Velké sběrné taxíky jezdí hlavně mezi městy. Letecká doprava je kvalitní, ale v porovnání s ostatními způsoby dopravy poměrně drahá. V hotelech nebo půjčovnách v turistických centrech jsou za nízké ceny k dispozici také jízdní kola. Čas je v Tunisku stejný jako u nás.

NEBEZPEČÍ

Bezpečnostní situace je na velmi dobré úrovni, patrně nejlepší z celé Afriky. Vyskytují se pouze drobné krádeže na tržištích, na plážích a v hotelech. Vzhledem k podstatným příjmům země z turistického ruchu je zajišťována maximální bezpečnost všech cizinců. Nedoporučuje se fotografovat či filmovat sídlo prezidenta republiky v Kartágu, vládní a vojenské objekty po celém tuniském území.

Výroba, držení, užívání a distribuce omamných nebo psychotropních látek, stejně jako šíření toxikomanie, jsou v Tunisku zakázány. Za přechovávání omamných nebo psychotropních látek pro osobní potřebu hrozí trest odnětí svobody na 1 až 5 let a pokuta ve výši od 1.000 do 3.000 TND. Výroba, přeprava, prodej a distribuce omamných nebo psychotropních látek jsou trestány odnětím svobody na 6 až 10 let a pokutou ve výši 5.000 až 10.000 TND. Ten, kdo se na uvedených trestných činech podílí v organizované skupině, se vystavuje trestu odnětí svobody v rozpětí 20 let až doživotí. V některých případech je trestné i přechovávání rostlin, z nichž lze omamné nebo psychotropní látky připravit.

OSOBNÍ ZKUŠENOSTI

Úředním jazykem je spisovná arabština – krásný jazyk starých Arabů, kterým byl napsán korán a který je dnes obohacen o velké množství nových výrazů. Francouzština je v Tunisku velmi rozšířena, ačkoli od získání nezávislosti nemá statut úředního jazyka. V turistických centrech se bez problémů domluvíte také anglicky.

Peníze si můžete vyměnit v bankách, hotelích a směnárnách za jednotný kurs, uschovejte si potvrzení o výměně, abyste na zpáteční cestě mohli vyměnit peníze zpět. Kreditními kartami můžete platit ve většině hotelů a i u obchodníků.

Pokud si chcete přivézt hezký suvenýr, zvolte například kaftany, typické nádherné ptačí klece, hrnčířské výrobky nebo šafrán. Nejlépe se nakupuje na bazarech, ovšem vyžaduje to smlouvání, které je nedílnou součástí této krásné arabské země. Pamatujte, že původní cenu můžete usmlouvat i na pětinu.

Respektujte zdejší náboženské zvyklosti a tradice, nechoďte příliš benevolentně a odvážně oblečení. Doporučujeme zahalená ramena a oděv pod kolena. Na plážích se nesmíte opalovat bez plavek.

Ve většině hotelů a restaurací se můžete stravovat bez obav, jídelní lístky tady mají nejen v pro nás nečitelné arabštině, ale také ve francouzštině nebo i jiném světovém jazyce. Tuniská kuchyně je výborná. Muslimové nekonzumují vepřové, a proto se podává především dušené skopové, drůbeží nebo rybí maso. Specialitou je silná aromatická káva i mátový čaj. Výborná jsou také tuniská vína, například Koudiat. Ostřejším nápojem je fíkové brandy Boukha nebo příjemné pivo Celtia. Spropitné by se mělo pohybovat kolem deseti procent.

Voda z vodovodu je sice nezávadná, avšak obsahuje mnoho minerálů a pro naše žaludky může být problém ji zpracovat. Doporučujeme proto konzumovat kupovanou vodu, Saphir bez bublinek nebo Garci s bublinkami.

Filmy seženete na tržištích bez problémů a stejných značek, jako u nás. Musíte však počítat s tím, že jsou zhruba o pětinu dražší, proto se vyplatí přivézt si zásobu filmů.

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Djerba

Největší ostrov severní Afriky vystupuje z modrých vln Gabéského zálivu. Rozloha ostrova je přesně 640 kilometrů čtverečních. Mezi turisty je Djerba vyhlášená tím, že na ní téměř nikdy neprší. Obdivovatelé pověstí rádi připomínají, že podle legendy je Djerba proslulým ostrovem Lotofágů, na němž na dlouhou dobu dobrovolně uvízli druhové známého Odyssea. Natolik je uchvátila krása ostrova a nektar z lotosu.

Djerba byla odjakživa oblíbeným cílem karavan, které se sem uchylovaly po náročné pouti ze vzdálených oblastí na jihu Afriky. V 1. století se sem přistěhovali Židé, jejichž přítomnost dokládá několik synagog. Později se Djerba stala útočištěm islámské sekty Charšíitů, kteří tu vystavěli mnoho zajímavých budov. Strategická poloha ostrova vždy lákala dobyvatele, proto ostrov postihlo několik krvavých nájezdů. Krutostí proslul především pirát Dragut. Na oslavu vítězství nad španělskými vojáky nechal na Djerbě postavit pyramidu z lebek zabitých nepřátel. Poslední uťaté hlavy byly pochovány až v 19. století.

Dnes je Djerba spojena s pevninou uměle vytvořenou šíjí. Centrem ostrova je rybářské město Houmt Souk. Název znamená Místo obchodu, což jasně dokladá důležitost přístavu. Každé pondělí a čtvrtek se tu konají trhy, které jsou pro Evropany velkým zážitkem. Nejzajímavější stavbou je turecká mešita se sedmi kupolemi nebo pevnost Bordj el-Kebir ze 13. století. Další zajímavá místa ostrova jsou městečko Midoun s tradičním podzemním lisem na olej, židovské vesnice Hara Kebira a Hara Srira s poutní synagogou La Ghriba nebo vesnička Guelalla, která je proslulá hrnčířskými dílnami.

Na Djerbu však turisté jezdí především kvůli rekraci, vždyť zdejší pláže jsou skutečně krásné. Vyhlášené pláže najdete na východě ostrova v Sidi Mahres, v La Seghia a v Ras Torgueness. Toto středisko je známé i skalnatými zátokami, v nichž je oblíbený podmořský rybolov.

Hammamet

Jedno z nejznámějších rekreačních míst země není jen přehlídkou nádherných pláží a dobrých hotelů v maurském stylu, ale pyšní se i zajímavou historií. První kamenné stavby pocházejí ze 13. století, kdy se poprvé objevil i název města. Hammamet znamená turecké lázně. Příjemné podnebí inspirovalo desítky známých umělců. Z Francie sem například zamířili Maupassant či Flaubert. Imponovaly jim hlavně krásné zahrady s jasmíny.

Historie je cítit především v přístavu, který obklopují hradby z 15. století. Pozornost si žádá úchvatná Velká mešita, jejíž jméno je zvoleno opravdu příhodně. Turistům je tady podřízeno úplně vše, takže pobyt v Hammametu je skutečnou očistou těla i duše. Krásné pláže lákají k odpočinku, tradiční kavárny k příjemnému posezení nad skvělou arabskou kávou, ani milovníci umění nebudou zklamáni. Každé léto se v hammametském kulturním centru konají divadelní představení.

Kartágo

Pozůstatky slavného města leží na okraji tuniské metropole, ale svým významem si zaslouží samostatný popis. Vznik Kartága je opředen krásnou pověstí, která inspirovala stovky básníků k napsání nádherných veršů. To bylo tak. Krutý král Tyrosu nechal úkladně zavraždit manžela své sestry Dídó. Smutkem ztrápená Dídó shromáždila věrné bojovníky a odplula s nimi hledat nový domov. Přistála na severoafrickém pobřeží a založila Kartágo. Právě sem později připlul trojský královský syn Aeneas, který hledal vhodné místo pro založení Říma. Mezi Aeneasem a Dídó vzplanul plamen lásky. Aeneas však Dído opustil, aby dokončil svůj úkol, a to krásná žena neunesla – spáchala sebevraždu.

Suchá, byť nádherná věda archeologie samozřejmě na řeč pověstí nedbá. Podle historiků bylo Kartágo založeno zřejmě v 9. století před naším letopočtem. V 6. století se změnilo v mocné město s válečným loďstvem a řadou kolonií. Sílící pozici Kartága sledoval se znepokojením jeho věčný rival Řím. Netrvalo dlouho a mocnosti stanuly v několika válkách. Poslední z nich byla pro Kartágo osudná – v roce 146 před naším letopočtem bylo město srovnáno se zemí.

Dnešní rozvaliny Kartága hovoří jasně o jeho původní podobě. Zajímavý je námořní přístav, do kterého se údajně vešlo na 220 válečných galér. Uprostřed přístavu je ostrov, na němž stály budovy kartaginských admirálů.

Nedaleko odtud se nalézá posvátné území Tophet. Bylo zasvěceno krvavé bohyni Tanid, která si žádala lidské oběti. Údajně tu byly vražděny tříleté děti, mnohdy z vládnoucích rodin. Právě tady spáchala sebevraždu Dídó.

Sfax

Druhé největší město v zemi, které je významné především kvůli přístavu, odkud se vyvážejí fosfáty z oblasti Gafsy a olivový olej z okolních olivovníkových hájů. Sfax je proslavený také rybolovem, lovem sépií a mořských hub.

Většina budov Sfaxu stojí na zbytcích římského města Taparura, které zažilo největší slávu na konci 9. století. I v dalších dobách město vzkvétalo, avšak v roce 1881 ho dobyla francouzská vojska. Další rána přišla ve druhé světové válce, kdy byl významný přístav mnohokráte těžce bombardován. V dobách míru se Sfax dostal opět na výsluní.

Z časů největší slávy v 9. století se zachovaly hradby se čtyřmi branami okolo nejstarší čtvrti města – mediny. V jejím centru se nachází Velká mešita, která je častým cílem fotoaparátů.

Zajímavostí je i muzeum uměleckých řemesel Dar Jallouli. Z výšky je Sfax jakoby posazený v zeleni. V okolí města je totiž patnáct kilometrů široký pruh zahrad plných ovocných stromů, krásně vonících květin i olivovníků.

Tozeur

Město na okraji oázy, o které se říká, že je nejkrásnější v Tunisu. Rozkládá se u solné pánve Chott el-Djerid v těsné blízkosti Sahary. Historie Tozeuru se začala psát už v dobách Římanů, kteří městu říkali Thusuros. Mnoho památek z této doby se však nedochovalo, za zmínku proto stojí jen přehrada na malé říčce, do které se vlévají na dvě stovky potoků. Voda z říčky je rozváděna do inteligentně navržené sítě kanálů.

Samotné město Tozeur je proslavené pestrými fasádami domů, které už z dálky připomínají milé koberce. Plastické dekorace jsou tvořeny kladením nepálených cihel přes sebe. Nejstarší dochované domy ve čtvrti Uled-Hadef pocházejí ze 13. století.

Zajímavé však je i okolí Tozeuru. Například nedaleko vesnice Chabia najdete skalní výběžky s výhledem na oázu a na Saharu. Už pohled do hlubin Sahary je mystickým zážitkem, ale co teprve její návštěva. Se zkušeným průvodcem ji můžeme absolvovat.

Tunis

Metropole krásné africké země je politickým, ekonomickým a kulturním centrem. Rozkládá se deset kilometrů od Tuniského zálivu u mělkého jezera. Původně malá osada se rozrostla do nebývalé krásy v dobách mocného Kartága. Ve 3. století však Tunis téměř zcela lehl popelem během třetí punské války. Hrdí obyvatelé město opět vystavěli a když bylo na konci 7. století zničeno Kartágo, stal se Tunis útočištěm uprchlíků. V dalších staletích město odolalo útokům Francouzů, Španělů a Turků, několikrát však bylo dobyto. V temných dobách turecké nadvlády se stalo základnou pirátů, kteří odtud vyjížděli pro kořist do Středozemního moře. Když se země stala francouzskou kolonií, vyrostlo v metropoli mnoho krásných evropských domů.

Dnešní Tunis se skládá ze třech měst: centra, staré mediny a moderní čtvrti. Centrem a vlastně i moderní čtvrtí vede hlavní třída Habib Bourghiba. Je přesně šedesát metrů široká, prochází náměstím Nezávislosti a končí v přístavu. Tady navazuje na třídu Muhammada V. vroubenou krásnými palmami, která vede do parku Belvedere. V něm najdete kasino, sportoviště a malou zoologickou zahradu. Za návštěvu stojí i Národní muzeum, a to nejen kvůli krásným sbírkám, ale i zajímavému umístění. Naleznete jej totiž v paláci Bardo – v místnostech, v nichž se dříve nacházel početný harém.

Medina je nejstarší částí města a pro Evropany je skutečným muzeem. Lidé tu dodnes žijí tak, jako před stovkami let. Medina vede od Francouzské brány ulicemi Rue de la Kasbah a Rue Jama et Zituana. Na ně navazují stovky malých uliček s dílnami, starými lázněmi a krámky. Jsou zajímavou směsicí vůní, tvarů a barev. Mezi nejzajímavější muslimské svatostánky patří Velká mešita Djama et Zitouna, která je náboženským centrem města. V těsném sousedství se nachází palác Dar ben Abdallah přestavěný na muzeum lidového umění.

Modernější čtvrti rozrostlé metropole jsou také plné zajímavých míst. Na pobřeží v La Marsa je například nynější sídlo prezidenta. Stojí na skvěle chráněném místě, které bývalo důležitým obranným bodem. Zajímavostí La Marsa je nejen krásná mešita, ale také stará studna. Vodu z ní čerpali velbloudi se zavázanýma očima, kteří museli chodit neustále kolem dokola. Mezi půvabné čtvrti Tunisu patří i přístav La Goulette. Najdete tu zbytky španělsko-turecké pevnosti. Čtvrť Garmath je nejoblíbenějším přímořským letoviskem. Milovníky starých památek uchvátí dvě stě let staré židovské pohřebiště a pavilón princezen na pobřeží. Římské vykopávky je možné obdivovat v Thuburbo Majus.

Rozloha: 163 610 km2

Počet obyvatel: 9,1 milionu

Hlavní město: Tunis (680 tisíc obyvatel)

Úřední řeč: arabština

Náboženství: islám

Měna: Dinár (TND) = 1000 milimů