Turkmenistán – Turkmenská republika

Ve starověku bylo území cílem nájezdů Arabů, Seldžuků i Mongolů. Od poloviny 16. století zemi ovládl Chivský i Bucharský chanát. Na samém konci 19. století začalo připojování země k Rusku. Ve dvacátých letech 20. století vznikla Turkmenská SSR v rámci SSSR. Roku 1991 byla vyhlášena nezávislost a Turkmenistán se stal jedním ze zakládajících členů SNS.

KDY A JAK

Turkmenistán se vyznačuje obrovskými teplotními rozdíly v létě a zimě. Zatímco v červenci a srpnu může rtuť teploměru ukázat 46 °C, v zimě může být – 5 °C. Nejnižší naměřené teploty činí – 22 °C. Pro pouštní oblasti je typický rozdíl mezi denními a nočními teplotami. Nejlepší dobou návštěvy Turkmenistánu je jaro nebo podzim. Obě roční doby mají své kouzlo, protože během jara je země zahalena do mnoha pestrých barev. Na podzim jsou zase tržiště zaplaveny spoustou čerstvého ovoce.

Do Turkmenistánu je nejjednodušší letět, spojení je ale poněkud komplikovanější. Pravidelné lety do Ašchabadu jsou z Moskvy (let trvá čtyři hodiny) a Kyjeva (dvě hodiny). Letenky musí být uhrazeny v tvrdé měně. Silnice je mezi Turkmenistánem a Kazachstánem, Uzbekistánem, Afghánistánem a Íránem, avšak hraniční přechody u posledních dvou uvedených zemí nejsou otevřené pro cizince. Využít je možné pravidelné autobusové spojení z Uzbekistánu. Cesta po železnici je možná, ale kvůli zvýšenému nebezpečí se nedoporučuje. Z přístavu Turkmenbaši (Krasnovodsk) plují lodi do Baku v Ázerbajdžánu a Astrachanu v Rusku.

NEMOCNICE, SLUŽBY

Zdravotnická péče v Turkmenistánu je velmi omezená. Nepomáhá ani postupující privatizace zdravotnických zařízení, takže v zemi je stále nedostatek léků a kvalitního vybavení. Přesto je třeba veškerou péči zaplatit v hotovosti, proto je vhodné dobré cestovní pojištění.

Turkmenistán je velmi levnou zemí, jejíž ekonomika je postavena na platbě v hotovosti a ve tvrdé měně. Pokud se budete stravovat v levných restauracích a nocovat v horších hotelech, bude vám stačit kolem 10 USD denně. Pokud zvolíte větší komfort, připravte se na to, že vás jeden den v Turkmenistánu vyjde na 30 USD. Platit budete muset jen v dolarech či markách, většinou více než místní. Připravte si bankovky nižších hodnot, stodolarovky určitě neudáte. Kreditní karty vám nebudou na nic.

Hotelovou síť začal Turkmenistán budovat až po vyhlášení nezávislosti, takže to na mnoha místech země není vůbec slavné. Hotely jsou především na kraji Ašchabadu, většinou se jedná o malé hotely s třiceti pokoji. Architektonicky jsou zdařilé, protože vypadají jako muslimské mešity, paláce a tvrze. Nejznámějším hotelem města je hotel Ašchabad, následuje Okťabrskaja a Turist. Ak Altin Plaza Hotel má skvělou obsluhu.

Ubytovací kapacity naleznete i v dalších městech, ale nikdy se nesetkáte s naším standardem. Snad jen v Turkmenbaši (Krasnovodsku) jsou lepší hotely. Nocovat je možné i v soukromých penzionech u Kaspického moře. Na pobřeží je navíc několik míst určených pro kempink.

Turkmenská kuchyně je podobná kuchyni okolních států. Nejběžnějším pokrmem je plov. Vyrábí se ze skopového masa se zeleninou a rýží, smaží se na velké pánvi a je typickým jídlem pro všechny země centrální Asie. Další pochoutkou je šašlik – grilované skopové maso na jehle. Proslulé jsou jiné speciality, manty (dlouhé nudle s masem), čiburekki (smažené placky) i šorpur (maso a zeleninová polévka). Nejlepší restaurace jsou v Ašchabadu, ale jen zřídka mají obsáhlejší jídelní lístek. Na pobřeží Kaspického moře jsou podniky, které nabízejí skvělé plody moře. V západních oblastech Turkmenistánu zase připravují speciality, kdy je skopové maso pečené v hliněné peci na vonném dřevě.

Nejčastějším nápojem je zelený čaj, jenž vám připraví i ve stánku na rohu nejzapadlejší ulice. V restauracích můžete dostat pivo, víno, vodku i šampaňské. Ke snídani je často servírován lahodný kefír. Elektrické napětí je 220 V, 50 HZ.

DOPRAVA, ČAS

K řízení osobního vozu v Turkmenistánu potřebujete mezinárodní řidičský průkaz, většinou však stačí náš řidičský průkaz s překladem. Půjčovny zatím v Turkmenistánu neexistují, ale v blízké budoucnosti by tu měly začít fungovat první společnosti. Jezdí se vpravo.

Silniční síť je dobře udržovaná pouze v Ašchabadu, a to jen hlavní trasy. Povrch silnic v okolí je rozbitý a neosvětlený. Ulice Ašchabadu jsou zaplněné vozy, protože po získání nezávislosti si automobil pořídil téměř každý obyvatel. Důsledkem je totální kolaps dopravy v Ašchabadu. Řidiči bývají nedisciplinovaní a agresivní. Mimo hlavní město mají silnice pevný povrch, ale často jsou rozbité a plné výmolů. Na silnicích se navíc v každou denní i noční dobu prohánějí hospodářská zvířat a užitkové stroje. Proto je lepší najmout si vůz s řidičem. Své služby vám budou nabízet taxikáři i řidiči bez licence, kteří jsou levnější. Je však třeba vždy sjednat cenu předem. Počítejte i s tím, že mnoho ulic bylo přejmenováno, ale obyvatelé používají staré názvy, takže si pečlivě ujasněte, kam to vlastně chcete jet.

Autobusová doprava spojuje hlavní města. Přes území Turkmenistánu vede hlavní železniční trať, kterou je možné použít pro cestování. Letecká doprava je velmi drahá a letenku je nutné uhradit v hotovosti a v tvrdé měně. Čas je plus čtyři hodiny.

NEBEZPEČÍ

Turkmenistán se pyšní nízkým počtem závažných deliktů, ale pouliční kriminalita stále roste, především v noci. Cestovatelům se proto doporučuje, aby byli ostražití, nenechávali své věci bez dozoru, nepoužívali veřejnou dopravu a taxíky po setmění.

OSOBNÍ ZKUŠENOSTI

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Ašchabad

Metropole Turkmenistánu je moderním městem na jižním okraji pouště Karakum. Ašchabad byl založen v roce 1881, ale v roce 1948 ho zničilo zemětřesení o síle 10,5 stupně Richterovy stupnice. Silné otřesy země zabily třetinu obyvatel a většina města byla srovnána se zemí.

Dnes je Ašchabad moderní metropolí, na které není půl století stará katastrofa vůbec znát. Je tu velké množství muzeí, mezi něž patří umělecké geografické muzeum, obě v jedné budově na třídě Machtumchuli. Poslední práce na vnitřní i vnější podobě muzeí byly vykonány v roce 1994. V Ašchabadu se nachází i malé muzeum koberců na třídě Kuragli, dříve Prvomajskaja. V útrobách tohoto muzea je i továrna. Pokud vás koberce zlákají natolik, že zatoužíte po jejich vlastnictví, zamiřte na sobotní trhy v Ašchabadu. Právě ony jsou perfektním místem pro nákup turkmenských koberců, kterým se na západě chybně říká Buchara.

Zajímavé je okolí metropole. Deset kilometrů jižně od Ašchabadu se například nachází farma, ve které se chovají známí Akiltenští oři. Vždy na jaře a v létě se tu pořádají závody. Nedaleko Ašchabadu jsou pozůstatky Staré Nisy – hlavního města království, jehož králové odtud vládli širokému okolí od 3. století před naším letopočtem do 3. století. Jednu dobu panovali i Iráku.

Čtyřicet kilometrů západně od Ašchabadu jsou pozůstatky pevnosti Geok-Tepe a stejnojmenné bojiště, kde roku 1881 ruský generál Skobiljev zabil více než 20 tisíc Turkmenů. Zajímavým místem je podzemní minerální jezero Kov Ata. Je napájené horkými prameny, proto má stálou teplotu 37 °C. Nachází se 90 kilometrů západně od Ašchabadu.

Mary

Druhé největší město leží v těsném sousedství starověkých ruin Merv. Většina turistů využívá Mary ke krátkému pobytu, během něhož si odpočinou v některé z příjemných restaurací nebo přenocují v hotelu, aby se rány vydali k ruinám Merv.

Proslavené Merv bývalo islámským centrem, jemuž se říkalo Královna měst. Původ města ale halí tajemství. Jedna z legend praví, že Merv založil Zarathuštra, který se nesmazatelně zapsal také do dějin sousedního Íránu. Jisté je pouze to, že Merv býval důležitou zastávkou na Hedvábné stezce z Číny ke Středozemnímu moři. Největšího rozkvětu dosáhl v 11. a 12. století, kdy jej Seldžukové prohlásili hlavním městem. Roku 1221 vzala sláva města rychle za své, protože dobyvatelé zmasakrovali více než jeden milion obyvatel.

Do dnešních dnů zůstalo zachováno jen nemnoho z bývalého skvostného města. Cestovatelé tak mohou obdivovat cihlová mauzolea panovníků, z nichž nejznámější je Mauzoleum sultána Sanjara, které bylo dokončeno v roce 1140. Zajímavostí je, že všude na vykopávkách můžete vidět velbloudy, kteří se tu pasou bez ohledu na archeology i obyčejné turisty.

Turkmenbaši

Přístavní město, známé spíše pod starým názvem Krasnovodsk. Je obklopeno horami, které se tyčí nad tyrkysovými vodami Kaspického moře. Turkmenbaši je jediným přístavem střední Asie, tedy i jedinou mořskou trasou do evropského Ruska. Bývá popisováno jako neradostné, pusté a prašné město, má však své kouzlo.

Pokud překonáte trochu nepohodlí a nejste příliš vybíraví v jídle, může být Turkmenbaši dva nebo tři dny vaším domovem. Právě odtud se totiž dají podnikat túry do okolních hor, z nichž je famózní pohled na město a Kaspické moře. Zajímavá může být i návštěva Muzea historie.

Rozloha: 488 000 km2

Počet obyvatel: 4 miliony

Hlavní město: Ašchabad (520 tisíc obyvatel)

Úřední řeč: turkmenština

Náboženství: islám

Měna: Manat (TMM) = 100 tenge