Tuvalu

První ostrovy objevili ve druhé polovině 16. století španělští mořeplavci, od konce 19. století byly pod vlivem Velké Británie, která je prohlásila britskou kolonií. Během 2. světové války část ostrovů okupovalo Japonsko, část Spojené státy americké. Po referendu v 70. letech se tehdejší Lagunové ostrovy přejmenovaly na Tuvalu, v roce 1978 vyhlásily nezávislost v rámci Commonwealthu.

KDY A JAK

Souostroví Tuvalu je jedním z mnoha ostrovních rájů Oceánie. Nejlepší doba pro návštěvu je od května do září, kdy tady není přílišné vedro, protože vanou příjemné východní větry. Navíc je v této době nižší riziko cyklónů, které Tuvalu čas od času trápí.

Na Tuvalu je poměrně komplikované spojení, protože nemá vlastní leteckou společnost, byť se na jejím zrození pomalu pracuje. Souostroví je obsluhováno společnostmi z okolních zemí, proto sem létají pouze pravidelné linky z Marshallových ostrovů, Kiribati a Fidži. Před cestou je nutné zjistit, zda už nefunguje spojení s Austrálií či s Novým Zélandem, kam by Evropané mohli bez problémů létat z některého velkého evropského letiště, například z Londýna nebo z Frankfurtu nad Mohanem. Další možností, jak se na Tuvalu dostat, je letět do Austrálie či na Nový Zéland a odtud se vydat lodí do Funafuti, hlavního přístavu na Tuvalu. Pravidelné lodní spojení má Tuvalu i s Fidži.

NEMOCNICE, SLUŽBY

Zdravotnická péče je přijatelná, nejkvalitnější klinika i zubní pohotovost se nalézá na hlavním ostrově Tuvalu, Funafuti. Odtud vyjíždí také první pomoc. Očkování není nutné, vakcína proti žluté horečce a choleře se vyžaduje po cestovatelích, kteří přijíždějí z infikované oblasti nebo se v ní nacházeli během posledního roku.

Služby jsou na nižší úrovni. Pokud se spokojíte s opravdu jednoduchým ubytováním, vlastním jídlem a veřejnou dopravou, postačí vám 40 USD. Na Tuvalu si vezměte australské dolary či cestovní šeky, pokud budete bydlet v hotelu. Platební karty příliš často neudáte, ačkoliv jediná banka na souostroví, National Bank of Tuvalu, uznává karty Mastercard.

Souostroví trpí nedostatkem ubytovacích kapacit. Kromě malého počtu ubytovacích zařízení na Funafuti a jednoho hotelu na Vaitupu proto budete mít se zajišťováním noclehu problémy. Hlavním hotelem celého souostroví je státní Viaku Lagi, z jehož oken je fantastický pohled na zdejší krásnou lagunu. Celkem 17 pokojů je skutečně prvotřídních a kromě výhledu mají také teplou sprchu. Noc ve Viaku Lagi přijde na 45 USD.

Za poloviční cenu můžete mít nocleh a stravu v jednom ze čtyř penzionů a chat (Fisherman’s Lodge, Hideaway Guest House, Su’s Place Guest House, Filamona Lodge). Pokud budete mít štěstí, najdete jednoho ze soukromníků, kteří nabízejí nocleh a snídani za rozumnou cenu.

Stejně jako ubytovacích zařízení, ani restaurací není na Tuvalu příliš mnoho. Ve většině měst sice fungují rychlá občerstvení, ale klasické posezení najdete pouze na Funafuti, kde existují dvě restaurace s dobrým barem a chutným jídlem. Nejlepší podniky jsou v hotelech, zejména Vaiaku Lagu nabízí skvělé pokrmy, jimž dominují dary moře a mnohé místní speciality. Další dobré podniky jsou Su’s a Kai Restaurants. Nejčastěji se pije dovážené pivo. Elektrické napětí na Tuvalu je 220 až 240 V, 60 HZ.

DOPRAVA, ČAS

Pro řízení osobního vozu potřebujete náš i mezinárodní řidičský průkaz. Tato informace vám však bude k ničemu, protože na Tuvalu neexistují půjčovny automobilů, pouze si tady můžete za jeden dva dolary vypůjčit jízdní kolo. Jezdí se vlevo. Většina silnic na Tuvalu je v hrozném stavu, navíc se na nich potulují nepozorní lidé a zemědělská zvířata. Obvyklý způsob dopravy na Tuvalu jsou taxíky a soukromé minibusy, za úplatu vás lidé odvezou i na motocyklech.

Mezi jednotlivými ostrovy Tuvalu jezdí malé lodě, ovšem bez pravidelného jízdního řádu, což činí dopravu komplikovanou. Letecká doprava není na souostroví příliš rozšířená. Čas je plus jedenáct hodin.

NEBEZPEČÍ

Na Tuvalu je velmi nízká míra kriminality, cestovatelům hrozí výhradně drobné trestné činy, jimž dominují kapesní krádeže. Proto doporučujeme nenosit u sebe velkou hotovost, cennosti a dávat pozor na osobní věci. Nikdy je nenechávejte bez dohledu, především na plážích.

OSOBNÍ ZKUŠENOSTI

Dobré možnosti k nákupu suvenýrů jsou zejména na Funafuti. Mezi typické předměty patří například šperky z ulit mořských živočichů nebo dřevěné krabičky tulumas, hojně používané námořníky. Nejlepší výběr má Women’s Handicraft Centre u hlavního hotelu.

Obchodů na Tuvalu mnoho nenajdete. Většinou jich je na Funafuti, nabízejí nejčastěji jídlo. Jejich majitelé si bohužel zatím neuvědomili, jaké zboží vyžadují turisté, takže například film do fotoaparátu seženete až po dlouhém běhání a s velkou dávkou štěstí. Počítejte i s tím, že na Funafala nejsou žádné obchody.

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Fongafale

Hlavní město Tuvalu se rozkládá na ostrově Funafuti, který je domovem poloviny populace Tuvalu. Fongafale je městem bez těžkého průmyslu, je tu zastoupen pouze průmysl textilní a výroba mýdla. Díky tomu je tu velmi čisté ovzduší.

Jako každá metropole je i Fongafale administrativním centrem souostroví, skupina vládních budov je soustředěna nedaleko letiště. Také tu najdete kostel. Deset minut pěšky na sever od centra města se nachází hlavní stavba, zatímco deset minut do centra je důležitý přístav. Za pozornost stojí obrovská laguna, ale musíte si dávat pozor, protože někteří ji neváhají použít jako veřejný záchod.

Hustota obyvatel je ve Fongafale velmi vysoká, proto je město přelidněné. Pokud nevlastníte soukromou jachtu a nemáte dostatek trpělivosti čekat na veřejnou dopravu, můžete se lodí přesunout na některý z neobydlených ostrůvků a pokochat se krásou nezkažené přírody.

Nanumea

Nejsevernější z devíti atolů Tuvalu. Během druhé světové války hrál důležitou roli při obraně Pacifiku, protože na něm byly rozmístěny bombardovací základny. Během urputných bojů se však Nanumea stala častým cílem útoků a obyvatelé se museli urychleně odstěhovat na menší a bezpečnější ostrůvky. Do svých domovů se vrátili až po skončení války.

Nanumea byla po ochladnutí napjatých vztahů v oblasti postavena prakticky od základů. Dnes cestovatelům nabízí nejen možnost poznání tradičního života na tomto atolu, ale také mnohé z pozůstatků války. Na některých místech Nanumey je totiž tato temná stránka historie stále ještě velmi živá.

Nukulaelae

Atol vzdálený od Funafuti přibližně 120 kilometrů jihovýchodním směrem. Ačkoliv byly dvě třetiny obyvatel v průběhu minulého století uneseny bílými kolonizátory a po jejich svobodě bylo rázem veta, dnes si lidé z Nukulaelae na tyto hrůzy vůbec nevzpomínají. Proto každého návštěvníka velmi srdečně vítají.

Kromě krásných míst ke koupání atol nabízí také kus žhavé historie, jedno z posledních míst tradičního náboženství – obrovský kamenný oltář. Stojí uprostřed neprostupné buše a dostat se k němu můžete díky přátelským lidem, kteří vás doprovodí na tu správnou stezku.

Vaitupu

Nádherný ostrov ze všech stran obklopený korálovými útesy a s půvabnou lagunou uprostřed. Po Funafuti je tu nejvíce patrný vliv západu. Vaitupu býval po staletí domovem obchodníků a misionářů. Ve 20. století se ostrov stal střediskem vzdělávání celého Tuvalu. V roce 1905 tu Londýnská misionářská společnost založila školu a další milník nastal v roce 1923, kdy sem byla přemístěna Státní základní škola z Funafuti. Vláda ji v roce 1953 zavřela a studenty přemístila do škol na Kiribati. Mezi žáky této školy přitom patřil i první guvernér Penitala Teo a první ministerský předseda Toalipi Lauti.

 

Rozloha: 26 km22

Počet obyvatel: 10 tisíc

Hlavní město: Fongafale (3100 obyvatel)

Úřední řeč: tuvalština, angličtina

Náboženství:protestantské

Měna: Australský dolar (AUD)=100 centů