Uruguay – Uruguayská republika

Pobřeží bylo objeveno počátkem 16. století, kdy o území začalo soupeřit Portugalsko se svým věčným rivalem Španělskem. Španělsko udrželo svou nadvládu až do začátku 19. století, poté zemi ovládla Brazílie. Ta několik let soupeřila o vliv s Argentinou, až se Uruguay ve třicátých letech zcela osamostatnila, ale byla dlouho zmítána občanskou válkou. V poválečném období byla stabilita země narušována častými vojenskými převraty.

KDY A JAK

Uruguay je cestovatelsky poněkud opomíjenou zemí, ačkoliv má turistům stále co nabídnout. Její největší devizou jsou krásné čisté pláže. Pokud si jich chcete opravdu užít, přijeďte v létě. Počítejte však s tím, že zatímco na pobřeží bude neustále pálit sluníčko a bude vám horko, ve vnitrozemí, které oplývá úchvatnými horami, bude studeněji.

Mezinárodní letiště je vzdálené necelých dvacet kilometrů od Montevidea. Létají sem některé evropské letecké společnosti. Dobré spojení má Montevideo například s Madridem. Námořní cesta je možná, ale pro svou délku prakticky nepoužitelná. Po souši se dá do Uruguaje dostat ze sousedních zemí, například z Brazílie, odkud do Uruguaje jezdí luxusní autobusy s videem i občerstvením.

NEMOCNICE, SLUŽBY

První pomoc je poskytována na relativně slušné úrovni, následně jakákoli úhrada je nesmírně nákladná. Neexistuje dohoda o bezplatném poskytování zdravotní péče. V zemi funguje systém státní a privátní zdravotnické péče, přičemž některá z příslušných zařízení mají své ambulance rychlého nasazení. Je proto nezbytně nutné, aby turisté cestující do Uruguaje měli zabezpečeno mezinárodní zdravotní pojištění. Doporučuje se očkování proti choleře, žluté zimnici, tetanu, tyfu, paratyfu, žloutence a dětské obrně. Je nutné vzít si tablety proti horečce, průjmu či poklesu tlaku a prostředky proti komárům. Je třeba zachovávat zvýšenou hygienu.

Služby rozhodně nejsou na špičkové úrovni, ale jsou levnější než v sousední Argentině. Málo náročný cestovatel bude potřebovat 20 USD denně, hodně náročný turista trojnásobek. Co se týče ubytování především v Montevideu a okolí, kde jsou ceny obvykle o trochu dražší, stojí desítky hotelů první třídy. Během léta, kdy mají ceny tendenci růst, je třeba zamluvit si pokoj. Stejně je tomu i během festivalu v Montevideu. Ostatní města v Uruguaji nabízejí skromnější, zato levnější ubytování. V zemi existují i hostely. Kemping je možný na některých místech, je však lepší kontaktovat policii a získat její svolení ke spaní pod širým nebem.

Většina restaurací nabízí grilované hovězí maso, které je součástí takřka všech jídel. Mezi místní speciality patří asado (hovězí na roštu), asado de tira (hovězí žebra), pulpa (hovězí bez kostí) a další. K hlavnímu pokrmu se téměř vždy podává salát nebo hranolky. Zvláštností jsou zdejší vína, která jsou míchaná (červené s bílým) s chutí přijatelnou až nechutnou. Zato pivo je skvělé. Obchody jsou otevřené od 8 do 20 hodin, počítejte s tříhodinovou polední pauzou na siestu. Vodu kupujte balenou a s neporušeným uzávěrem, rozhodně ji nepijte z kohoutků či na ulici. Nápoje žádejte bez ledu. Poštovní služby jsou nespolehlivé, zásilky se mohou ztratit nebo přijít otevřené. Telefonní síť spravuje stát, automaty jsou na mince a speciální známky, které můžete koupit v každé trafice. Platební karty (Visa, Mastercard, American Express nebo Diner´s Club) jsou akceptovány jen ve velkých městech, na venkově minimálně. Elektrické napětí je 220 V, 50 HZ. Zásuvky jsou atypické, proto je potřeba adaptér.

DOPRAVA, ČAS

Pro řízení automobilu na území Uruguaje není sice nutný mezinárodní řidičský průkaz, avšak vyžaduje se. Řidič by měl navíc na městské radnici (municipio) zažádat o řidičskou licenci platnou 90 dnů. Půjčovny vozidel včetně renomovaných zahraničních společností jsou hlavně v Montevideu a na letištích. Všeobecně se dá říci, že silnice na celém území Uruguaje jsou ve skvělém stavu, 80 procent z nich je s pevným povrchem. Během dešťů se však samozřejmě mohou vyskytnout problémy. Mnoho hlavních tahů, jako je například dálnice mezi Punta del Esta a Montevidem, má servisní stanice a odtahovými automobily a další zařízení. Vzhledem k vysokému počtu nehod musí být cestovatel za volantem opatrný, především ve městech a na dálnicích. Nepříjemností je špatné značení včetně přednosti v jízdě na křižovatkách a vysoká rychlost mnohých uruguayských řidičů. Po setmění navíc především taxikáři a řidiči autobusů nerozsvěcují světla. Jezdí se vpravo.

Výborné služby cestovatelům dělají soukromé autobusové společnosti, které pokrývají úplně celou zemi. Jízdné je přijatelné a vozy čisté. Uruguayská železnice má čtyři hlavní tratě, které spojují Montevideo s velkými městy. Neexistují sice klimatizované vozy, zato občerstvovací vozy jsou běžně k dispozici. Lodní doprava nejezdí podle jízdních řádů, ale řeka Uruguay je splavná mezi městy Colonia a Salta. Řeka Rio Negre je splavná až k přístavu Mercedes. Taxi s taxametrem jsou ve všech velkých městech a na letištích. Letecká doprava je možná, spojuje hodně měst, ale vzhledem k ostatním druhům dopravy je značně drahá. V Montevideu a jeho předměstích zajišťují městskou hromadnou dopravu autobusy a trolejbusy. Čas je v Uruguaji minus čtyři hodiny.

NEBEZPEČÍ

Za poslední rok se bezpečnostní situace v zemi nadále zhoršila, došlo k mnoha přepadením a okradení zahraničních turistů včetně diplomatů. Turisté by měli být upozorněni, že je potřeba dodržovat základní pravidla bezpečnosti, zejména v centru města a v jeho staré části, přičemž situace je srovnatelná s podmínkami pro turisty v ČR. Největší hrozbou jsou kapesní krádeže, proto je dobré nenosit cenné hodinky nebo řetízky. Peníze je dobré rozdělit a uložit na více místech, na fotoaparát či kameru pak dávat velký pozor.

OSOBNÍ ZKUŠENOSTI

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

MONTEVIDEO

Hlavní město Uruguaje, nejdůležitější hospodářské, politické i kulturní centrum země. Jako významný přístav je Montevideo ceněné nejen v latinskoamerické zóně, ale na celém světě. Nejstarší zmínky o městě se dají zařadit do první poloviny 18. století, kdy ho na výhodném místě založili španělští vojáci, aby podpořili boj proti portugalským kolonizátorům, kteří zemi ovládali z nedalekého města Colonia. Španělská základna rychle získávala na významu, dokonce odolala také snahám konkurenčních zemí, například Anglie či Francie, o anexi tohoto území a významné pobřežní zóny. Největší rozmach nastal ve druhé polovině 19. století, kdy do Montevidea mířila jedna obchodní loď za druhou. Právě v tomto období se město rozrostlo do nebývalé krásy, byť byla později řada budov zničena při pouličních srážkách a nepokojích. Ulice pustošily i vojska argentinského diktátora Rosase, který se chtěl Montevida za každou cenu zmocnit, naštěstí neúspěšně. Začátkem 20. století sem zamířily tisíce emigrantů z okolních zemí i z Evropy. Potomci těch méně úspěšných z nich dnes tvoří obyvatelstvo desítek slumů na okrajích zástavby, do nichž je z pochopitelných důvodů vstup přísně zapovězen.

Dnešní Montevideo je městem, které si po staletí zachovává nenapodobitelnou atmosféru. Asi nejvíce ji pocítíte v přístavu Mercado del Puerto, který je vedle vrzajících mol proslulé také změtí klikatých uliček s typickým rybářským ruchem, vůní i hospůdkami, v nichž vám připraví skutečně skvělé lahůdky z darů moře. Před nimi často dokazují svůj um různí pouliční umělci, kabaretiéři a kouzelníci.

PUNTA DEL ESTE

Významné přímořské středisko, které je nejvíce navštěvované v období od prosince do dubna. Pyšní se velmi pěknými plážemi a nabízí celou řadu kulturního, společenského a sportovního vyžití. Punta del Este je rájem především pro milovníky vodního lyžování, rybaření a jachtingu. Nachází se tu i známé a velmi pěkné golfové hřiště. Můžete si najmout půvabné vily i dřevěné chaty, které jsou většinou rozesety na okraji města. Pokud máte alespoň trochu dobrodružnou náturu, neodoláte a vyrazíte na výlet na nedaleké ostrůvky Gorniti a Lobos.

Mezi další plážová střediska podél uruguayských hranic, která jsou hojně vyhledávána turisty z celého světa, patří Atlántida, Píriápolis a rybářský přístav Port of Paloma. Za návštěvu stojí také hory, které obklopují nedaleké město Minas.

TACUAREMBÓ

Město ve stejnojmenné oblasti je typické svými nezaměnitelnými ulicemi, které lemují platany a stinná náměstí. Od založení města v roce 1832 byla na pokyn místních úřadů vybudována a zrestaurována celá řada byst a pomníků známých vojevůdců, spisovatelů a učitelů. Památné bysty dnes zdobí náměstí, parky i interiéry mnoha budov. Tacuarembó se každoročně stává cílem stovek turistů, kteří sem koncem března míří na třídenní festival mimiky, jezdeckého umění a hudby.

Rozloha: 177 411 km2

Počet obyvatel: 3 miliony

Hlavní město: Montevideo (1,3 miliony obyvatel)

Úřední řeč: španělština

Náboženství: křesťanství

Měna: Peso (URP) = 100 centesimů