Uzbekistán – Uzbecká republika

Ve starověku území dobývali Parthové, Turci, Arabové a Mongolové, v 16. století patřilo k chanátu Buchara a Chiva. Ve druhé polovině 19. století byly všechny chanáty připojeny k Rusku. Počátkem 20. století vznikla Uzbecká SSR v rámci SSSR, ze které byla ještě později vyčleněna Tádžická SSR. Nezávislost Uzbekistán vyhlásil v roce 1991, patřil mezi zakládající členy SNS.

KDY A JAK

Uzbekistán má dvě klimatické oblasti – chladný sever a teplý jih. Průměrná teplota v prosinci je – 8 °C na severu a 0 °C na jihu, ale rtuť teploměru může ukázat i extrémní hodnotu – 35 °C v zimě a 45 °C v létě. Nejlepší dobou pro návštěvu Uzbekistánu je proto jaro či podzim, kdy je také doba sklizní a tržiště jsou plná čerstvého ovoce a zeleniny. Pokud hodláte zamířit do hor, přijeďte do Uzbekistánu v létě. V ostatních ročních dobách je totiž počasí nevyzpytatelné a mohl by vás zaskočit sníh.

Do Uzbekistánu je nejlepší letět, do Taškentu létají přední evropské letecké společnosti. Cesta však vede přes některé velké evropské letiště, například přes Frankfurt nad Mohanem (let trvá šest hodin), přes Londýn (sedm hodin, letouny startují čtyřikrát týdně) nebo přes Amsterdam. Po železnici je možné do Uzbekistánu přicestovat z okolních zemí, protože Taškent je uzlový bod pro celou centrální Asii. Odtud vede trať západně od Ašhabadu (Turkmenistán), jižně do Dušanbe (Tádžikistán), východně do Biškeku (Kyrgyzstán), Alma-Aty (Kazachstán), severně do Moskvy (Rusko), kam trvá jízda necelé tři dny. Cizinci platí jízdné v západní měně.

Po silnici je možné do Uzbekistánu přijet ze sousedních zemí. Hranice mezi Afghánistánem a Uzbekistánem je ovšem zavřená pro všechny turisty, hraniční přechod mohou používat pouze Afghánci a Uzbeci. Autobusové spojení mezi Uzbekistánem a okolními státy funguje také, ale občas bývá zrušené, proto je tento způsob dopravy krajně nespolehlivý. Turisté musí v autobusech platit západní měnou.

NEMOCNICE, SLUŽBY

Zdravotnická péče v Uzbekistánu je na nižší úrovni než u nás. V uzbeckých zdravotnických zařízeních je nedostatek základního materiálu včetně sterilních jehel a antibiotik. Lidem starším či se zdravotními problémy nedoporučujeme cestovat do Uzbekistánu, protože jim tu může být v případě nouze poskytnuta neadekvátní či dokonce nekvalitní první pomoc. Zastupitelé a cizinci, kteří v Uzbekistánu dlouhodobě žijí, jezdí za kvalitní lékařskou péčí do zahraničí. V uzbeckých nemocnicích je nutno platit hotově, proto je třeba dobré pojištění.

Při pobytu v Uzbekistánu je nutností udržovat zvýšenou hygienu a dodržovat tato doporučení: pít pouze převařenou vodu, ovoce a zeleninu loupat, vyvarovat se polosyrového masa a nikdy nekonzumovat mléčné výrobky nebo jídlo prodávané na ulicích.

Pokud budete v Uzbekistánu šetřit, stravovat se v levných restauracích a nocovat v hotelech nižší třídy, postačí vám okolo 15 USD denně. Často však budete narážet na to, že restaurace nejsou zrovna nejčistší a v hotelech běhají švábi. Pokud si chcete pobyt v Uzbekistánu trochu užít, počítejte s denní útratou asi 40 USD. Platit je nejlepší v tvrdé měně, dolarech a markách. Nenechejte si vnutit bankovky velké hodnoty, protože v Uzbekistánu jich je velké množství falešných, a proto je lidé nechtějí přijímat. Nejlepší jsou desetidolarovky. Kreditní karty udáte pouze v nejlepších hotelech v Taškentu.

Ubytování většinou není v takové kvalitě, na jakou jsme zvyklí z ČR. Cestovatelé jsou žádáni, aby zůstali v hotelech, které mají licenci společnosti Uzbektourism. Doporučuje se vyžádat si v hotelu orazítkované potvrzení, že v něm bydlíte. Většina hotelů má sprchu a toalety v jedné místnosti, ale zásobování mýdlem a toaletním papírem nemusí být zrovna časté. Taškent má šest hlavních hotelů – Intercontinental, Le Meridien, Uzbekistan, Sajochat, Chorsu a Taškent. Samarkand má hotely Afrosian, Samarkand. Buchara disponuje dvěma stejnojmennými hotely a Urgenč hotely Chorezm a Jayhun. Uzbektourism navíc disponuje dalšími hotely, minimálně jedním v každém větším městě. Turisté mohou využít i možnosti přenocovat v soukromí, ale doporučuje se pečlivě zhodnotit situaci. Platí se v každém ubytovacím zařízení jinak, někde je vyžadována místní měna, někde západní.

Uzbecká kuchyně je jedna z nejpestřejších v celém Orientu. Mnoho receptů je několik staletí starých a skutečný mistr kuchařského oboru dokáže připravit kolem tisíce různých tradičních uzbeckých jídel. Nejčastějším jídlem, které si můžete objednat v hotelové restauraci i na ulici, je plov. Vyrábí se ze zbytků skopového masa se zeleninou a rýží, smaží se na velké pánvi a je typickým jídlem pro všechny země centrální Asie. Další pochoutkou je šašlik – grilované skopové maso na jehle. Proslulé jsou jiné speciality, manty (dlouhé nudle s masem), čiburekki (smažené placky) i šorpur (maso a zeleninová polévka). V létě jsou uzbecká tržiště plná ovoce a zeleniny, levně nakoupíte melouny, meruňky, švestky i fíky.

Restaurací a barů je v Uzbekistánu poměrně dost, většinou nabízejí jídla, která se podávala za Sovětského svazu – boršč, ukrajinské pirohy apod. Mnoho moderních restaurací však nabízí i evropská a korejská jídla. Nejlepší restaurant se nachází v hotelu Uzbekistan a podává čínská a korejská jídla.

Nejčastějším nápojem je čaj, který si můžete objednat v čajovnách chai-khanas. Najdete je na každém rohu a vždy jsou plné mužů diskutujících nad šálkem čaje. V restauracích se podává pivo, víno, vodka, brandy i šumivé víno. Ke snídani se často servíruje kefír. Elektrické napětí v Uzbekistánu je 220 V, 50 HZ.

DOPRAVA, ČAS

Pokud chcete v Uzbekistánu řídit vůz, budete potřebovat náš i mezinárodní řidičský průkaz. Nepočítejte však s tím, že si tu automobil jednoduše půjčíte. Uzbekistán má nekvalitní silniční síť, jejíž obnova je velmi pomalá. Dobře udržované jsou jen silnice v Taškentu. Mimo hlavní město a především v oblastech Tien Šan a v pohoří Fan jsou katastrofální komunikace, které jsou sjízdné jen terénními vozy s náhonem na všechna čtyři kola. Jezdí se vpravo.

Noční jízda je nebezpečná, protože osvětlené ulice jsou jen v Taškentu, zatímco venkovské komunikace a dálnice se topí ve tmě. Hospodářská zvířata, farmářské stroje a káry jsou navíc vždy překážkou provozu, a to v každou denní i noční dobu. Místní řidiči nejsou příliš zkušení, chodci přecházejí silnici, kdy se jim zamane. Nepříjemná může být i uzbecká silniční policie, která zastavuje řidiče za malé či smyšlené prohřešky, protože chce úplatek.

Proto je lepší najmout si vůz s řidičem nebo klasické taxi. Je bezpečnější nastoupit do řádného taxíku, ačkoliv řidiči jezdící načerno bývají levnější. Vůz si můžete najmout na jednu jízdu, na celý den i na týden. Cenu vždy sjednejte před nasednutím, protože jen málokterý vůz má taxametr. Počítejte i s tím, že když se Uzbekistán osamostatnil, byla řada ulic přejmenována. Místní však stále používají staré názvy, což může domluvu komplikovat.

Autobusová doprava spojuje všechna důležitější města Uzbekistánu. Železniční trati se sbíhají v Taškentu, odkud se dá jet do měst Termez, Samarkand, Buchara, Nukus a do údolí Fergana. Ve vlaku se doporučuje uschovat cennosti a fotoaparáty pod sedadla a zavřít se v kupé. Dveře je třeba zajistit kusem drátu nebo provazem.

Leteckou dopravu zajišťuje společnost Uzbekistan Airways, která létá do všech hlavních měst země. Například z Taškentu trvá let do Termezu necelých devadesát minut, do Samarkandu čtyřicet minut, do Namanganu sto minut, do Nukusu dvě hodiny a do Navoj jednu hodinu.

V samotném Taškentu zajišťují městskou hromadnou dopravu taxíky, autobusy, trolejbusy, tramvaje a jediné metro v celé centrální Asii. Veřejná doprava je velmi levná a spolehlivá. Působí v ní však organizované gangy kapsářů, proto je třeba dávat pozor na cennosti a nenosit je viditelně na těle. Čas je v Uzbekistánu plus čtyři hodiny.

NEBEZPEČÍ

Uzbekistán je poměrně bezpečnou zemí, ve které turistům nehrozí žádné enormní nebezpečí. Má nízkou míru závažné trestné činnosti, ale roste tu drobná pouliční kriminality, především v noci. Pozor je třeba dávat zejména v dopravních prostředcích a na tržištích. Na začátku října 2000 oznámila vláda Uzbekistánu, že nechala rozmístit pozemní protipěchotní miny na části své hranice. Cílem je zabránit pronikání muslimských povstalců do země. Zaminováno bylo pohraniční pásmo na hranicích s Tádžikistánem. Na toto území rozhodně nedoporučujeme cestovat.

OSOBNÍ ZKUŠENOSTI

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Buchara

Město, jehož překlad znamená v řeči sanskrt klášter. Buchara bývala jedním z největších obchodních center na Velké hedvábné stezce a svůj význam si udržela dodnes. Současná Buchara je krásným městem plným úžasných památek, jichž tu stojí více než 140 včetně muzeí naditých vzácnými fragmenty historie.

Historie Buchary je přitom daleko bohatší než historie většiny dalších uzbeckých měst. Oáza Buchara byla v minulosti dobyta Alexandrem Velikým, zmítala se pod nadvládou Kušanského císařství, stalo se i hlavním městem poté, co se jej zmocnili Samanidové. V 10. století byla známá jako centrum vědy a kultury. Na konce 10. století se však ocitla pod nadvládou Karahanidů. Od roku 1318 do roku 1389 měla velkého náboženského vůdce, šejka Bahautdina Nakšbandiho. Jeho víra se rychle rozšířila i do blízkého Iránu, Afghánistánu, Turecka a Indie. V 15. století se Buchara stala částí Šejbanidského státu. Mnoho muslimských památek včetně největších mešit byla postavena právě v této době. Dnes jsou památky Buchary důležitou součástí dědictví celého islámského světa.

Mezi nejatraktivnější místa, která si okamžitě získají vaši pozornost, patří Poi-Kalon, Kos Madras, mauzoleum Ismajl Samani a minaret Kalian. Mauzoleum Ismajl Samani je vůbec nejstarší památkou města. Bylo postaveno jedním z vládců Samanidské dynastie. Krásně zdobená fasáda plná zajímavých ornamentů působí až mystickým dojmem, když na ni dopadají paprsky prudkého slunce. Dominantou je i pevnost Ark, která v minulosti sloužila jako sídlo bucharských emírů. Dnes se v jejích prostorách nachází muzeum.

Když vás omrzí toulání kamennými klikatými uličkami, v nichž jakoby se čas zastavil a odkud vane duch historie, můžete zamířit do některé z mnoha typických čajoven. Objednejte si silný zelený čaj a společně s vašimi spolustolovníky vychutnávejte hemžení v ulicích města, jehož sláva se ve starověku dotýkala hvězd.

Chiva

Půvabné město poprvé zmiňované v rukopisech arabských zeměpisců z 10. století, které se o Chivě vyjadřují jako o malé oáze na okraji pouště. Archeologické výzkumy dokázaly, že město existovalo už v 6. a 7. století. Během 11. a 12. století bylo malou městskou pevností. Podobně jako celá řada jiných měst byla Chiva téměř úplně zničena během mongolské invaze. Od druhé poloviny 16. století se však navzdory nepřízni osudu stala jedním z nejmocnějších a nejdůležitějších měst Střední Asie. V 18. století však město krutě poničili Nomádi, pak se na památkách podepsaly i vnitřní boje a následné údery Iránců. Teprve začátkem 19. století vrátila nová dynastie vládců městu jeho bývalou slávu.

Na stavbách města se často objevuje mramor, nádherné malby a řezbářské práce. Chiva je rozdělena na vnitřní město Ishan-Kala s více než šedesáti historickými památkami a vnější město Dishan-Kala, kde žije a pracuje většina obyvatel.

Vnitřní město je obklopeno vysokým hliněným opevněním se čtyřmi branami, které směřují do čtyř stran vesmíru. Jednou z nejdůležitějších středověkých památek města je pevnost Kunya-Arch. Byla postavena v 17. století. V jejích útrobách najdete palác, zbrojnici, kanceláře i mešitu.

Madrassah Muhammada Amina Chona je jednou z největších budov světa. Je v ní auditorium, cely, zimní a letní mešita a knihovna. Má celkem pět kopulovitých vchodů. Stavba působí téměř monstrózním dojmem, čemuž přispívá i nejvyšší minaret města, který se majestátně tyčí nad překrásnými historickými budovami úchvatné Chivy.

Samarkand

Některé vědecké zdroje tvrdí, že Samarkand je nejstarším městem a kulturním centrem na celém světě. Se svou dlouhou a bohatou historií, která údajně sahá až 25 tisíc let zpět, je Samarkand místem bohatým na nejrůznější legendy.

Město dlouhá léta úspěšně odolávalo dobyvatelům včetně Alexandra Velikého, přečkalo i nebezpečné dny během vpádu Čingischána. Timúr Veliký tu dokonce založil obrovskou armádu, protože si chtěl ze Samarkandu podmanit celý svět.. I v dalších staletích se město rychle rozvíjelo a jeho obyvatelé se setkávali s obyvateli ostatních zemí, především Iránci, Indy, Mongoly a Číňany.

Jedním ze symbolů Uzbekistánu je samarkandské náměstí Registan. Za vlády Timúra se stalo oficiálním centrem města. Náměstí je místem, kde byly kdysi vyhlašovány jednotlivé výnosy vládce, pracoval soud a konaly všechny obchodní transakce. Registan obklopují honosné budovy Ulugbek, Šer-Dor a Tilly-Kari z 15. až 17. století. Vzhled jejich bohatě zdobených interiérů i fasád je opravdu podmanivý.

Další pozoruhodností je mauzoleum Gur-Emir, které nechal v roce 1404 vystavět Timúr Veliký pro svého milovaného syna. Později se mauzoleum stalo pohřebním místem celého panovnického rodu Timúrů. Majestátnost, která číší z nádherných barevných mozaik, dělají z mauzolea ojedinělý dokument architektury středověku.

Úchvatnou stavbou je i Ulugbekova observatoř. Ulugbek byl vnukem Timúra Velikého a vládl zemi dlouhých čtyřicet let. Během jeho vlády se Samarkand stal jedním z center světové vědy. Ulugbek založil mimo jiné i školu, ve které studovali známí i neznámí astrologové a matematici. Jeho zásluhou mohou turisté obdivovat také Městskou hvězdárnu z roku 1428 s unikátním mramorovým přístrojem, který určoval velmi přesně polohu, pohyb i vzdálenost měsíce, slunce a ostatních planet.

Samarkand byl ostatně vždy působištěm velkých vědců i umělců. Toto majestátní krásné město zkrátka oplývá magickým půvabem a přitažlivostí. Nejen proto je často nazýváno Římem východu a Perlou východního muslimského světa.

Taškent

Hlavní město Uzbekistánu a jedno z největších středověkých měst ve Střední Asii. První zmínky o existenci města pocházejí z 2. století před naším letopočtem. Dlouhý čas neslo jméno Chach a dějiny na něj vzpomínají jako na krásné město s honosnými paláci, parky a impozantními chrámy v propletencích úzkých uliček. Město bylo známé díky kovovým výrobkům, bavlně, keramice, šperkům, zlatu, drahokamům. Vyhlášená byla i výroba zbraní. Chach se brzy stal významnou křižovatkou obchodu v oblasti a díky tomu se také rychle rozvíjelo a vzkvétalo. Na konci 11. století se začal objevovat název Taškent, což znamená Kamenné sídlo.

Dnes je uzbecká metropole největším průmyslovým centrem Střední Asie a je významná také továrnou na výrobu moderních letadel. Nesmíme však zapomínat ani na důležité postavení Taškentu v oblasti kulturního a uměleckého života. Kromě více než dvaceti muzeí a devíti divadel tu najdete i jednu z největších asijských sbírek soch, maleb a dalších skvostů. To vše ukrývá budova Uzbeckého muzea umění. V jiném muzeu vás zase ohromí krása vystavených řemeslných výrobků, výšivek a tradičních šperků.

Už od dávné minulosti bylo skutečným srdcem Taškentu staré město u bazaru Iski-juva, obrovského tržiště, na němž je k dostání vše od potravin až po obnošené oblečení. Vchod do tržiště tvoří komplex Chast-Imam. Uprostřed je Barachan Madrasah, velkolepá stavba ze 16. století, a islámský institut Al-Buchari, středisko muslimského učení.

Po zničujícím zemětřesení v roce 1966 se v Taškentu objevily početné příjemné parky, náměstí s fontánami, koncertní a výstavní haly. Tato zajímavá směsice starého a nového města tvoří hlavní bránu do Střední Asie.

Ze zajímavostí okolí je nutné zmínit údolí Ferghana, které nabízí obrovské množství turistických atrakcí, především kouzelné obrazy zdejší divoké, ale krásné přírody. Region Ferghana je i sportovním centrem, zejména horské turistiky. Lidé sem míří i za léčivými minerálními prameny.

Rozloha: 447 400 km2

Počet obyvatel: 22 milionů

Hlavní město: Taškent (2 miliony obyvatel)

Úřední řeč: uzbečtina

Náboženství: islám

Měna: Sum (USM) = 100 teen