Vanuatu – Vanuatská republika

Ostrovy byly objeveny začátkem 17. století Španěly, ale pojmenoval je až James Cook ve druhé polovině 18. století, když dostaly jméno Nové Hebridy. Od konce 19. století byly pod společnou nadvládou Francie a Británie. V roce 1980 došlo k vyhlášení republiky.

KDY A JAK

Vanuatu se pyšní krásnými čistými plážemi, příjemnými lidmi a fantastickou přírodou. Pokud dostanete chuť na návštěvu souostroví, zamiřte sem v době od dubna do října, kdy je většinou krásné slunečné počasí s průměrnou teplotou kolem 25 °C. Listopad až březen se vyznačuje obrovskými parny a hustými nepříjemnými dešti.

Na Vanuatu se létá, nejsnazší cesta vede přes Londýn odkud trvá let na mezinárodní letiště u metropole Port Vila přibližně 31 hodin. Národní leteckou společností ostrovů je Air Vanuatu, která zajišťuje pravidelné spojení se Sydney, Brisbane a Melbourne v Austrálie a Aucklandem na Novém Zélandu. Využít můžete také služeb Polynesian Airlines, které nabízejí Polypass. Díky němu je možné po dobu třiceti dnů létat na pravidelných linkách mezi letišti Sydney Auckland, Americká Samoa, Cookovy ostrovy, Vanuatu, Nezávislá Samoa, Nová Kaledonie, Fidži a za příplatek také na Tahiti.

NEMOCNICE, SLUŽBY

Zdravotnická péče je přijatelná, ovšem skutečně spolehlivá zdravotnická zařízení jsou až na Novém Zélandu a v Austrálii. Central Hospital v Port Vila funguje čtyřiadvacet hodin denně a poskytuje všechny lékařské služby. Další velká nemocnice je v Luganville na Espiritu Santo. Doporučuje se očkování proti malárie, zejména pokud míříte na menší ostrůvky. Na Vanuatu také často dochází ke zranění při potápění, protože korálové útesy jsou velmi ostré.

Vanuatu není levnou destinací, především obě velká města Port Vila a Luganville jsou velmi drahá. Pokud budete bydlet v nejlevnějších hotelech, stravovat se na tržištích a jezdit stejnou dopravou jako domorodci, vyjde vás jednodenní pobyt v těchto městech přibližně na 50 USD. Pokud si však chcete svůj pobyt na Vanuatu skutečně užít a vidět všechny zdejší krásy, budete muset zalovit do peněženky zhruba pro čtyřnásobek.

Počítejte s tím, že mimo velká města může být problém vyměnit peníze. Platební karty a šeky udáte výhradně ve velkých hotelích, směnárnách a obchodech v Port Vila a Luganville. Dobré je nosit s sebou malé bankovky, protože větší může být těžké udat.

Na Vanuatu je obrovské množství hotelů, penzionů a apartmánů. Nejlepší ubytovací kapacity jsou v Port Vila a Luganville, ale podél pobřeží hlavních ostrovů vždy najdete vhodný nocleh. V hlavních turistických oblastech je obrovské množství restaurací a barů. V Port Vila a jiných velkých centrech se nejčastěji podávají skvělé dary moře, ale jídlo je většinou výtečné všude. Ve vanuatské kuchyni se projevuje, že tu žije mnoho cizinců. Velmi silně je proto zastoupena francouzská i čínská kuchyně. Netřeba dodávat, že součástí každého jídla je ovoce. Obvyklým nápojem na Vanuatu jsou džusy, ale koupíte tu i výtečné francouzské víno. Voda z vodovodu by měla být neškodná, ale doporučuje se nakupovat vodu v lahvích s neporušeným uzávěrem. Elektrické napětí na Vanuatu je 220 až 240 V, 50 HZ.

DOPRAVA, ČAS

Pro řízení osobního vozu na Vanuatu potřebujete náš i mezinárodní řidičský průkaz. Půjčovny včetně renomovaných mezinárodních firem mají svá zastoupení v Port Vila. Jezdí se vpravo. Musíte počítat s tím, že Vanuatu je řetěz malých ostrovů a atolů, takže silnic tu mnoho není. Jen v Port Vila a Luganville mají silnice pevný povrch, nejvyšší povolená rychlost je 50 km/h. Silnice v těchto městech jsou dvouproudové, na některých úsecích velmi úzké. Proto je třeba udržovat pozornost zejména v noci i na neznámých místech. Ostatní komunikace na ostrovech jsou prašné a špatně sjízdné. Autobusová doprava funguje mezi centrem Port Vila a letištěm.

Hlavním dopravním prostředkem mezi vanuatskými ostrovy jsou malá letadla a lodě. Letouny zajišťují pravidelnou dopravu mezi Port Vila a osmadvaceti letišti na Vanuatu. Lodě a trajekty plují z ostrovů Efate a Espiritu Santo ke všem ostrovům. Čas je plus deset hodin.

NEBEZPEČÍ

Vanuatu je ostrovní zemí s nízkou mírou vážné kriminality, vraždy a loupeže jsou vzácností. Drobné trestné činy včetně kapesních krádeží jsou bohužel běžné. Doporučujeme nenechávat osobní věci bez dohledu, což platí především na plážích.

OSOBNÍ ZKUŠENOSTI

Mezi nejkrásnější suvenýry patří sukně ze suché trávy, které vyrábí domorodé obyvatelstvo na ostrově Tanna, rohože z Futuna, masky z Malekuly, dřevěné předměty z Espiritu Santo či náhrdelníky z kančích klů z okolí Port Vily.

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Luganville

Největší město ostrova Espiritu Santo je nezajímavou sbírkou korodujících chatrčí z vlnitého plechu, které byly za druhé světové války domovem vojáků. Zdejší prostředí nepůsobí příliš dobrým dojmem a při pohledu na masivní díly z betonu a rezivějící železné přístavní valy se každému vybaví depresivní obraz hrůz největšího válečného konfliktu v dějinách lidstva.

Nenajdete tu žádné pohádkové pláže, v místním moři vás budou na každém kroku provázet kusy skla a oceli. Potápění je zakázáno. V městečku neexistuje společenský a noční život, lidé z ciziny tu zpravidla netráví příliš mnoho času. Přesto je Luganville něčím významné a každý rok přitahuje desítky zvědavců a dobrodruhů. Nedaleko se totiž nachází tzv. Million Dollar Point – místo, kde armáda USA zanechala koncem války většinu vybavení – zavařované potraviny, nákladní vozidla, buldozery, džípy i zásobu limonády. Naprostá většina těchto věcí je utopená v moři, které se stalo rájem potápěčů z celého světa. Ti vytrvale všichni slídí ve zdejších mělkých vodách a snaží se najít cokoliv cenného, přestože jim v tom brání korály.

Dokonalé podmínky pro potápění naopak nabízí oblast vzdálená přibližně deset kilometrů přes kanál Segond na ostrově Bokissa. Tady najdete i krásné pláže, výborné restaurace a bary, čisté plavecké bazény a spoustu zeleně.

Port Vila

Hlavní město Vanuatu se rozkládá na jihozápadním pobřeží ostrova Efate. Nenachází se tu žádné velké budovy ani mrakodrapy, proto je Port Vila poněkud ospalým městem v krásném přírodním přístavu. Je však okouzlující mozaikou nejrůznějších kultur – malajské, anglické, francouzské i čínské. Na hlavní třídě najdete v těsném sousedství obchody, restaurace i galerie s místními ručními výrobky.

Tržiště, které ožívá v pondělí, středu, pátek a sobotu, vás vtáhne do směsice zvuků, barev i vůní. Budete se proplétat mezi stánky s tropickým ovocem, zeleninou, květinami, mušlemi, kraby a suvenýry. Určitě zapomenete na čas a pravděpodobně podlehnete úsměvům a vtíravé laskavosti místních prodejců a nakoupíte spoustu milých nesmyslů.

Po procházce tržištěm je lákavá vůně právě vařené kávy, která se line z některé velmi útulné kavárničky. Jen o několik desítek metrů dále se nachází oblasti zaslíbené milovníkům vodních sportů. Můžete tu vyzkoušet jízdu na vodním skútru, windsurfing, potápění nebo podlehnout poklidnému plavání v průzračně čistých vodách. Pokud vás sport unaví, můžete navštívit některou z více než dvaceti restaurací, které nabízejí pestrou paletu jídel od kontinentální stravy až po místní speciality.

Pravděpodobně nejzajímavější částí města je Kulturní centrum, které vlastní možná největší sbírku artefaktů v jižním Pacifiku. Zajímavé expozice jsou i ve zdejším muzeu a galerii. Často se v nich konají tématické výstavy věnované geologii, historii i rituálům zdejších obyvatel. Najdete tu i takové exponáty, jakými jsou hroty šípů z lidských kostí nebo působivé řezbářské práce z celé země. Pokud vás zajímá zejména samotné město, zamiřte k budově Parlamentu nebo k měšťanským domům s jejich tajuplnými stinnými dvorky.

Ostrov Efate, na němž Port Vila leží, nabízí také velký počet zajímavostí a aktivit. Můžete si vychutnat horké minerální prameny nebo se sprchovat pod kaskádovitými vodopády v krásné tropické přírodě. Oblíbeným druhem zábavy je rybaření, golf či jízda na koních. Celý ostrov si můžete prohlédnout z oken letadel při vyhlídkových letech, při okružní jízdě autobusem či při plavbě na malé jachtě podél pobřeží. Zajímavým zpestřením může být návštěva místního tradičního festivalu. Tím úplně nejdůležitějším, za čím turisté na ostrov Efate jezdí, však jsou nádherné bílé pláže. Na jejich čistotu obyvatelé úzkostlivě dohlížejí.

Tanna

Ostrov proslulý díky aktivní sopce, která tu často demonstruje svou hrozivou sílu, a divokým koňům a malebným domorodým vesničkám. Na ostrov si můžete udělat příjemný jednodenní výlet z Port Vila, mnohem rozumnější je však strávit tu minimálně jednu noc, protože k vidění je skutečně mnoho zajímavostí.

Jedním z vrcholných zážitků je noční výlet na vrchol sopky Yasur, údajně nejsnáze dostupné sopky světa. Nejvhodnější je vyrazit na cestu ke kráteru před setměním, protože můžete vidět působivý západ slunce. Poslední sluneční paprsky dopadající na Yasur jsou pekelnou, ale také velkolepou podívanou.

Cesta ke kráteru netrvá příliš dlouho a není ani fyzicky náročná. Nahoře můžete vidět celkem tři vřící průduchy, což ovšem není nic proti senzačním erupcím, které se konají téměř každou hodinu. Budete svědkem mohutných výbuchů, které nezřídka vymršťují do vzduchu hromady popela a kamení. Když Yasur předvádí svou nezkrotnou sílu, země se chvěje.

Půvabným místem ostrova jsou i Planiny bílé trávy, domov divokých koní. Pokud budete mít alespoň trochu štěstí, uvidíte stádo vznešených zvířat, jak se řítí kolem bílého porostu.

Ostrov Tanna je však zaslíbený také sportu, především k potápění tu jsou ideální podmínky. Oblíbené jsou i dobrodružné výlety do okolní přírody nebo domorodých vesniček, ve kterých vás obklopí stará kultura. Zajímavou zkušeností může být rozhovor s místními lidmi, protože jsou zpravidla velmi sdílní.

Rozloha: 12 211 km22

Počet obyvatel: 157 tisíc

Hlavní město: Port Vila (31 tisíc obyvatel)

Úřední řeč: angličtina, francouzština, bislama

Náboženství: protestantské

Měna: Vatu (VT) = 100 centimů