Vietnam – Vietnamská socialistická republika

Už ve starověku vznikaly na území Vietnamu různé státy, ale všechny velmi silně ovlivňovala Čína. Počátkem 19. století došlo ke sjednocení země dynastií Nguyen, ale poté nastala kolonizace Francií. Na konci století vznikla Francouzská Indočína. Během 2. světové války země odolávala japonské okupaci, po skončení války vyhlásil Vietnam nezávislost a vznikla Vietnamská demokratická republika.

Poté musel Vietnam čelit tlaku Francie, v krvavé válce na přelomu 40. a 50. let zvítězil a Francouzi museli odejít ze země. Jih země se stal nezávislým a byla vyhlášena Vietnamská republika, která však podlehla komunistickému severu notoricky známou válkou, do které byly zapojeny i vojenské síly Spojených států. V roce 1976 došlo ke sjednocení obou částí země a vznikla socialistická republika.

KDY A JAK

Není jednoduché říci, která doba je pro návštěvu Vietnamu nejlepší, protože počasí je jiné na severu a jiné na jihu. V jižních oblastech vládne období dešťů od května do listopadu a sucha od prosince do dubna, kdy je také největší horko. V severních oblastech přichází horko od května do října, zatímco od listopadu do dubna tu panují studené sychravé větry. Hornaté oblasti jsou studenější než příjemné přímořské nížiny.

Mezinárodní letiště jsou v Hanoji a Ho Či Minově městě. Do Vietnamu se létá přes významná asijská letiště, nejčastěji přes Bangkok, Kuala Lumpur, Hong Kong, Manilu a Singapur. Cesta z Londýna s dvouhodinovou přestávkou v Bangkoku trvá přibližně 17 hodin.

NEMOCNICE, SLUŽBY

Zdravotnická péče je absolutně nevyhovující, pobyt v nemocnicích lze označit za rizikový. Zdarma poskytuje základní ošetření pouze tzv. mezinárodní nemocnice v Hanoji, léky je však třeba zakoupit. Jinde se veškeré úkony platí v hotovosti. Pokud budete nuceni vyhledat péči zdravotníků, zvolte pracoviště zahraničních lékařů. Ceny jsou sice vyšší, ale kvalitnější a také bezpečnější (návštěva 50 USD, očkování 20 USD + vakcíny). Existuje možnost využití služeb mezinárodních organizací SOS INTERNATIONAL k lékařským leteckým evakuacím do Bangkoku a Singapuru. Předpokladem je mezinárodně uznávané zdravotní pojištění, proto při jeho sjednávání zvolte renomovanou pojišťovnu. Očkování není povinné, doporučuje se však proti hepatitidě A, břišnímu tyfu, u osob starších 30 let proti obrně. Zkušení cestovatelé používají antimalarika.

Služby jsou na nízké úrovni, ale levné. Co se týče ubytování, můžete zvolit některý z mnoha hotelů a hotýlků, kempy se na území Vietnamu nevyskytují. Nocování pod širým nebem rozhodně nedoporučujeme. Platit můžete v dolarech. Potraviny kupujte jen balené, nejraději zahraniční produkce, které jsou na trhu k dostání za vyšší ceny než tuzemské produkty. Pitnou vodu převařujte, požívejte jen kupovanou v lahvích s originálním uzávěrem. Syrovou zeleninu a ovoce vždy pořádně dezinfikujte. V restauracích se stravujte minimálně, když už bude chtít ochutnat typické jídlo, dejte si nem – vepřové maso s nudlemi, vejci a houbami zabalené v rýžovém papíru, smažené a podávané horké. Doporučujeme však zvolit dražší a od pohledu lepší podnik. Oblíbeným nápojem je zelený čaj, nikdy však nevíte, z jaké vody je uvařen. Poměrně dobrým pivem je Bia Hoi. Elektrické napětí je 110/220V, 50 HZ.

DOPRAVA, ČAS

Co se týče automobilové dopravy, potřebujete náš i mezinárodní řidičský průkaz a trpělivost při hledání půjčoven osobních vozidel, kterých je tu velmi málo, prakticky existují pouze ve velkých městech. Stav silniční sítě je špatný. Na silnicích panuje anarchie, nerespektuje se tu nejvyšší povolená rychlost, přednost, značka stop, předjíždí se na nepřehledných úsecích a za volantem se objevuje alkohol. Mýtné na mostech a dálnicích se platí ve směšné výši. Při jízdě ve městě doporučujeme maximální opatrnost, cesty mimo velká města jsou především v noci velmi nebezpečné. Jezdí se vpravo.

Využít můžete autobusovou dopravu, ale autobusy nejsou v nejlepším stavu a jezdí přeplněné pasažéry. Minibusy často jezdí mezi turistickými hotely v hlavních městech. Poměrně kvalitní dopravu zajišťují vietnamské železnice. Vlaky na dlouhé trati a rychlíky jsou sice dražší, ale rychlejší, spolehlivější a pohodlnější. Kvalitní lodě operují mezi velkými přístavy. Letecká doprava je možná mezi mnoha obydlenými místy, například mezi městy Hanoj, Ho Či Minovo Město či Da Nang. Městskou hromadnou dopravu v Hanoji a Ho Či Minově Městě zajišťují minibusy a tramvaje. Využít můžete i služby rikšů, taxíků nebo mototaxíků. Čas je plus šest hodin.

NEBEZPEČÍ

Zvýšenou pozornost je žádoucí věnovat osobní hygieně. Bezpodmínečně nutné je převařování pitné vody (minimálně 20 min.) a dezinfekce syrové zeleniny a ovoce. Individuální cesty do odlehlých oblastí se nedoporučují z bezpečnostních důvodů. Vietnam se stále více stává rizikovou oblastí z hlediska výskytu AIDS. Při cestování v terénu hrozí onemocnění malárií, horečkou Dengue a japonskou encefalitidou. Výroba, přechovávání a šíření omamných a psychotropních látek jsou ve Vietnamu zakázány. Trestní zákon ukládá za výrobu, přechovávání, obchod, přepravu omamných a psychotropních látek všech druhů v rozporu s vietnamskými předpisy trest odnětí svobody na 2 až 7 let. Při přitěžujících okolnostech (např. členství v organizované skupině) se zvyšuje trestní sazba odnětí svobody na 5 až 10 let. Ve zvláště závažných případech může být osoba, která se dopouští uvedených trestných činů, potrestána trestem odnětí svobody na 12 až 20 let, trestem doživotního odnětí svobody či trestem smrti. V minulých letech byl za pašování drog trest smrti vykonán i na cizincích.

OSOBNÍ ZKUŠENOSTI

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Dalat

Městečko, které se vyznačuje přátelskými lidmi, příjemným horským klimatem, francouzskou atmosférou a blízkostí exotických horských kmenů. Dalat byl založen na přelomu 19. a 20. století Francouzem Alexandrem Jersinem jako horské útočiště před nesnesitelným tropickým klimatem. V minulosti se okolí Dalatu pyšnilo i bohatými horskými prameny, jezery, divokou zvěří a borovicovými lesy. Dnes hraje prim průmysl, turistika a zemědělství. Dalat je známé i díky tomu, že je častým cílem svatebních cest mnoha vietnamských novomanželů.

Město je důležitým centrem domácí turistiky a do některých hotelů dokonce cizince nevpustí. Mnoho ubytovacích zařízení je však otevřených pro každého. O zábavu se turistům stará nejen skvostná příroda, ale i klasické osmnácti jamkové golfové hřiště z roku 1920, dnes kompletně zrekonstruované.

Ha Long

Záliv, který jedním z nekrásnějších míst Vietnamu. Jeho jméno se dá volně přeložit jako Tam, kde drak sestupuje do moře. Ze smaragdových vod Ha Long vyrůstají více než tři tisícovky vápencových ostrůvků. Na někoho skutečně působí jako šupiny velikého draka. Místní pověst ostatně praví, že záliv postavil veliký drak a vápencové ostrůvky vystrčil z moře jako ochranu před nepřátelským loďstvem. Rybáři dodnes podávají hlášení o setkání s obrovskou mořskou příšerou nazývanou Tarasque. Možná ji uvidíte i vy. Kdo ví.

Jednotlivé skalní útvary mají různá fantastická jména, například Žabí ostrov, Ostrov s tváří, Ostrov překvapení a Ostrov zázraků. Mezi vysokými útesy je ukryta i Perlová farma. Líhně ryb jsou roztroušeny po velké části zálivy a z dálky vypadají jako zanedbané pavoučí sítě.

V zálivu se také od 10. do 13 století odehrály dvě důležité bitvy. V roce 1882 tu byl popraven francouzský kapitán Henri Riviere po neúspěšném pokusu zmocnit se obrovských zásob uhlí, které se v kraji nacházejí. Místní obyvatelé tehdy ve slavnostním průvodu nosili jeho hlavu z vesnice do vesnice. Francouzi však neplýtvali časem a rozhodli se Vietnam podmanit, což se jim částečně podařilo.

Uhlí zůstalo hlavní oporou místního průmysl až do nedávných dnů, kdy Vietnam začal stavět méně škodlivé hydroelektrárny. Místní obyvatelé si díky zániku pracovních míst museli najít jinou obživu a dnes se pokoušejí těžit z rozvíjejícího cestovního ruchu.

Hanoj

Nejvíce evropské město Vietnamu. Hanoj však není tolik chaotické jako jeho bratři na jihu. Ideálním způsobem poznání Hanoje je pěší túra, město totiž charakterizují věčně zelené parky a klidná jezírka. Hanoj je podobně jako další vietnamské města rozdělena na obvody, každý má osobitý šarm.

Pravděpodobně nejzajímavějším obvodem je Hoan Kiem. V jeho středu se nachází jezero Ho Hoan Kiem. Kolem něj se vine široká stezka, která sem přitahuje po celý den stovky místních obyvatel. Potkáte tu mladé i staré, mnozí tu cvičí taj-či nebo hrají badminton. Po setmění se tu v závoji šera loudají ruku v ruce páry mladých Vietnamců, sedí pod větvemi stromů nebo jen tak lelkují na lavičkách u jezera.

Severně a západně odtud se rozkládá proslulá Stará čtvrť s bludištěm uzoučkých dlážděných uliček, desítkami penziónů, uměleckých galerií, restaurací a obchodů. Stará čtvrť je pro turisty z České republiky jako z jiného světa. Mnoho cestovatelů si právě tuto čtvrť města vybírá jako základnu pro toulky Hanojí.

Jižně a východně od jezera Ho Hoan Kiem je široká hlavní třída staré francouzské čtvrti, která nabízí pravý opak zmatku staré čtvrti. Francouzský koloniální vliv je patrný na každém rohu, na každé maličkosti. Mnoho budov je dnes domovem zastupitelských úřadů, nacházejí se tady také vyhlášené hotely a restaurace.

Obvod Ba Dinh západně od Hoan Kiem je rušným obchodním centrem. Malebný obvod Ho Tay se rozkládá kolem jezera Ho Tay a pyšní se spoustou historických památek a půvabných chrámů.

Ho Či Minovo město

Svůdné velkoměsto dříve známé jako Saigon, v němž se střetává tradice a historie s moderním světem. Pokud vás zajímá, jak dříve vypadal Bankok či Hong Kong, navštivte Ho Či Minovo město. Ale nečekejte příliš dlouho, protože se mění ohromnou rychlostí!

Srdce města najdete v obvodu č. 1, který se vyznačuje obrovským množstvím nejrůznějšího ubytování. Ze zajímavostí stojí za pozornost hlavně Historické muzeum, Sál znovusjednocení a Muzeum pozůstatků války, donedávna Muzeum zločinů války.

Během prohlídky města však narazíte na spousty dalších zajímavostí, často je velmi složité se mezi nimi rozhodnout. Mnohokráte se ocitnete v obležení místních prodejců, kteří jsou velice dotěrní při nabízení svého zaručeně nejlevnějšího a nejlepšího zboží. Obvyklým artiklem jsou ručně vyráběné suvenýry a na míru šité šaty.

Pokud máte strach z davů lidí a příliš hektického města, nebojte se. V Ho Či Minově městě si můžete také v klidu posedět a pozorovat život nebo podniknout odpočinkový výlet na jízdním kole kolem historických památek, mezi které patří i katedrála Notre Dame a bývalé ambasády USA. Ulice v centru města jsou však ucpané koly a kárami. Uvidíte perfektně oblečené ženy se značkovými slunečními brýlemi, vysokými podpatky a rukavicemi, jak se svižně proplétají mezi vozy na malých skútrech. Uvidíte i mladá děvčata oblečená v tradičním vietnamské ao dai, jak neúnavně šlapou do pedálů jízdních kol. Kolona se obvykle nepohybuje příliš rychle, křižovatkami se pak projíždí často téměř krokem. Do všeho tohoto chaosu se mísí chodci, kteří se akrobatickým způsobem proplétají dopravním vírem. Všechno to vypadá neskutečně zmateně, ale opak je pravdou. Ono to funguje a vůbec ne špatně!

Většina úřadů, obchodů a muzeí otevírá velice brzy, obvykle o půl osmé. Kolem poledne pak následuje obvyklá dvouhodinová polední pauza. V době oběda město téměř dokonale utichá, aby začalo po čtrnácté hodině opět žít. Většina restaurací zavírá ve 22 hodin, poté je prakticky nemožné se kvalitně navečeřet. A neříkejte, že jsme vás nevarovali.

Hue

Starobylé město Hue na řece Huong je proslulé desítkami krásných památek a mystickou atmosférou. Ne nadarmo se Hue říká Národní poklad. Po letitém chátrání dnes pevně usiluje o získání bývalé slávy a společně s organizací UNESCO cílevědomě renovuje všechny chrámy, pevnosti a další významné stavby. Centrem města je císařské Purpurové město, v němž téměř dvě staletí pobývaly hlavy zdejšího státu. Právě jim sloužily na tři stovky starobylých chrámů se sochami vojáků z šedého kamene a později i hrobek. Nejkrásnější památkou starobylé části města je pagoda ze začátku 17. století, kroky turistů však míří také k proslulé a mohutné citadele s desítkami obrovských děl. Za návštěvu však stojí i modernější části Hue. Po celém městě leží nespočetně krásných zahrad, ve kterých vládne zvláštní klid a pohoda. Pomalý tep věčně zelených zahrad je jako stvořený pro duševní očistu po náročné cestě.

Po Huong, v překladu Voňavé řece, plují jako před staletími typické rybářské bárky i čluny z jediného kusu dřeva. Posádky s typickými vietnamskými slaměnými klobouky, to jsou rybáři, kteří žijí z darů řeky. Jejich úlovky také tvoří hlavní sortiment na zdejším velkém tržišti, ke kterému se za nákupy sjíždějí na kolech snad všichni obyvatelé města. Kraby, škeble a ryby najdete také na jídelních lístcích množství restaurací a barů na březích Voňavé řeky. Ve vyhlášených podnicích se často konají hudební, taneční a pěvecké pořady. Typická asijská hudba, pestrobarevné kostýmy, působivé tance, nic z toho byste si neměli nechat ujít. V noci se Huong promění v mystické divadlo. Vyplují speciálně ozdobené lodi, na nichž plápolá oheň, výjimkou nejsou ani pestrobarevné dračí bárky. Působivou podívanou umocňují svátky, během nichž se na řece objeví tisíce papírových lodiček se svíčkami, takže po Voňavé řece plují houfy světel.

Hue je však proslulé vesničkou tradičních řemesel, ve které najdete dílny dřevořezbářů, malířů, kovotepců, krajkářů. Přivézt si odtud můžete také typické vietnamské bohatě zdobené papírové draky, výšivky s lidovými motivy nebo krásný nábytek. Jen několik kilometrů za městem pak leží Národní park Bachma, vyhlášený jedním z nejzajímavějších míst Vietnamu teprve v roce 1991. Zatímco během krvavé americko-vietnamské války tu zuřily úporné boje a svou smrt tu našly tisíce vojáků z obou znepřátelených stran, dnes je Bachma místem klidu, v němž žijí stovky vzácných živočišných druhů.

Rozloha: 331 500 km2

Počet obyvatel: 72 milionů

Hlavní město: Hanoj (2,2 milionu obyvatel)

Úřední řeč: vietnamština

Náboženství: buddhismus

Měna: Dong (D) = 10 hao = 100 xu